בית / חדשות / חדשות כרמיאל / אושרה העלאת הארנונה לבתי עסק באזור התעשייה. קונינסקי: זו מכת מוות לבעלי העסקים
משה קונינסקי (צילום ארכיון)

אושרה העלאת הארנונה לבתי עסק באזור התעשייה. קונינסקי: זו מכת מוות לבעלי העסקים

שתפו

מועצת העיר אישרה ברוב קולות העלאת המיסים החל מינואר 2018, למשרדים, מסעדות וחנויות באזור התעשייה בשיעור שנע בין 16% ל-34%. העירייה: העסקים באיזור התעשיה משלמים ארנונה נמוכה בהשוואה לעסקים אחרים בעיר

מאת גיל דובריש

מועצת העיר אישרה ברוב קולות העלאה חריגה של מיסי הארנונה לבתי עסק בשיעור שנע בין 16% ל-34%. האופוזיציה הצביעה נגד ההחלטה והעומד בראשה, משה קונינסקי הכריז כי מדובר בצעד שיהווה מכת מוות לבעלי העסקים שבלאו הכי מתקשים להתמודד עם המצב כיום ויגרום לנטישה המונית של אזור התעשייה.

בהתאם להחלטה, החל מחודש ינואר 2018 תעלה שומת הארנונה למשרדים באזור התעשייה בכ-16%, למסעדות באזור התעשייה בכ-27% ולבתי עסק וחנויות באזור התעשייה בשיעור של כ-34%.

לדברי משה קונינסקי, ״שבוע לפני הגשת ההצעה לאישור, בוצע נסיון בוועדת הכספים בעירייה להעלות את הארנונה בשיעור בלתי מידתי וגבוה יותר שנע בין 60%-82% אך לאחר התנגדותי העיקשת, החליטו חברי ועדת הכספים לקצץ בשיעור של כ-50% את ההעלאה״.

קונינסקי הדגיש באוזני חברי הוועדה כי ״לא זאת שאין להעלות ארנונה באזור זה אלא שיש להפחיתה. האזור מוגדר כתעשייה ומרבית העסקים מבקשים מדי שנה ומזה 20 שנה שינוי הגדרות שימוש, עובדה אשר פוגעת בהתנהלות העסקים באזור שמתעסקים מול העירייה בפרוצדורות של בקשות ואישורים״.

בשיחה עם זהר הצפון לאחר ההצבעה, אמר יו״ר האופוזוציה, כי ״מינהל הכספים נכנס להיסטריה עקב אובדן הכנסות צפוי. השנה החליטה עיריית כרמיאל ליישר קו עם הנהוג בארץ בכל הקשור לתשלום מיסים של מוסדות אקדמאיים ולהפחית את הארנונה למכללת אורט בראודה בשיעור 66%. מדובר בצעד מבורך ואני שמח על כך. אלא שהעירייה רואה לנגד את אובדן ההכנסות הצפוי בגובה 2.1 מיליון ש״ח בשנה, ככל הנראה כתוצאה מחוסר היערכות של מנהל הכספים – ולכן נכנסו שם לפניקה. עם כל הכבוד, כשהגזברות מציעה רעיונות כגון העלאת הארנונה, היא מכשילה את החלטת העירייה שלא להעלות מיסים בשנים הקרובות. כ-95% מהעסקים באזור התעשייה, אם לא יותר, מנוהלים ע״י תושבי כרמיאל. בימים האחרונים שוחחתי עם בעלי עסקים רבים באזור התעשייה. הם סיפרו לי עם דמעות בעיניים על מצבם הקשה, על תלאותיהם ומצוקתם הכספית. כואב לי לראות את זה, אנשים לא יחזיקו מעמד. משפחות ועסקים יקרסו, אנחנו נאבד תושבים ומבנים שלמים באזור התעשייה יהיו נטושים. במקום להגדיל הכנסות מארנונה העירייה תאבד הכנסות ממיסים״.

עוד ציין קונינסקי כי יפנה שוב לראש העיר עדי אלדר וינסה לשכנעו להחזיר את תעריפי הארנונה הקודמים ולהימנע מלהעלותם, על מנת שלא לפגוע בבעלי העסקים.

בעל עסק באזור התעשייה, שביקש לא לחשוף את שמו, אמר לנו כי ״בעירייה נפלו על הראש. גם ככה, אנחנו בקושי מחזיקים את הראש מעל המים, אין תמורה למיסים שלנו במה שקשור לניקיון, תאורת רחוב, כבישים, ביטחון. ההחלטה להעלות את הארנונה בעשרות אחוזים היא גזר דין שלא נוכל לעמוד בו. חצי מהחברים שלי כאן כבר מתחילים לתכנן סגירת עסק או עזיבה למקום אחר. לא מובן מדוע נטפלו דווקא אלינו, העסקים הקטנים, אין שום הצדקה לשלם כל-כך הרבה״.

תגובת העירייה: ״מר קונינסקי שוכח לספר לציבור את כל האמת: ממוצע מחיר הארנונה למ״ר למשרדים ושירותים עומד על 200 ש״ח, המחיר לאחר העליה יעמוד על 160 ש״ח באיזור התעשיה. לדוגמא המחיר בביג עומד על 245.04 ש״ח, בקניון כיכר העיר עומד על 215.46 ש״ח, בקניון לב העיר עומד על 238.37, כך שעדיין בעלי משרדים באיזור התעשיה מקבלים עדיפות גבוהה מאוד. ממוצע מחיר הארנונה למסעדות ובתי קפה עומד על 232 ש״ח, המחיר לאחר התוספת ימעמוד על 160 ש״ח באיזור התעשיה! לדוגמא המחיר בביג עומד על 318.51 ש״ח, בקניון כיכר העיר 280.05 ש״ח, בקניון לב העיר 309.84 ש״ח. שוב הנתונים מראים כי ניתנת עדיפות גדולה לעסקים באיזור התעשיה! טוב היה עושה מר קונינסקי אם היה מספר לציבור את כל האמת״.

כתבה מעניינת:

כפר ראמיה צילום ארכיון

כפר ראמיה מתרוקן: אחת המשפחות הסכימה לעזוב

שתפוראש העיר משה קונינסקי: הפינוי יאפשר הקמת 140 יח״ד, לאחר השלמת המו״מ עם המשפחות הנותרות …


2 תגובות

  1. למה העירייה כל הזמן מפרסמת מחיר ממוצע?
    אולי כי לעסקים של הבן של האב נותנים הנחה גדולה ולשאר מנקנקים את הצורה !!!!

    כרמיאל מושחתת צריך לעקור את כל המלוכלכים שחיים על חשבון הציבור וגורמים לו נזקים רבים !!!

  2. דוד צור

    ומי היה יועץ הסתרים של אלדר הפעם? רואים היועץ לא חשב וראש העיר לא הבין ולכן התוצאות. איך זה מסתדר עם שכל? השאלה כנראה תשאר ללא תשובה. אני מקווה שהחשבון ייעשה אם חסרי הבינה האלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.