Array
(
  [_edit_lock] => Array
    (
      [0] => 1664803777:5
    )

  [_edit_last] => Array
    (
      [0] => 5
    )

  [_thumbnail_id] => Array
    (
      [0] => 50021
    )

  [_advads_ad_settings] => Array
    (
      [0] => a:2:{s:11:"disable_ads";i:0;s:19:"disable_the_content";i:0;}
    )

  [tie_sidebar_pos] => Array
    (
      [0] => default
    )

  [tie_post_slider] => Array
    (
      [0] => 184
    )

  [_the_champ_meta] => Array
    (
      [0] => a:5:{s:7:"sharing";i:0;s:16:"vertical_sharing";i:0;s:7:"counter";i:0;s:16:"vertical_counter";i:0;s:11:"fb_comments";i:0;}
    )

  [_yoast_wpseo_primary_category] => Array
    (
      [0] => 2120
    )

  [_yoast_wpseo_focuskw] => Array
    (
      [0] => אתיופיה
    )

  [_yoast_wpseo_title] => Array
    (
      [0] => איבדה בעל ותינוק בדרך לארץ: הסיפור המצמרר של דרס וקסאיה
    )

  [_yoast_wpseo_metadesc] => Array
    (
      [0] => המסע הנועז של קסאיה (60) ובעלה ז״ל מאתיופיה לכרמיאל מתפרסם בימים אלה בספרם החדש של רמי וגילה שטיינדלמערכת פורטל זהר.נט
    )

  [_yoast_wpseo_linkdex] => Array
    (
      [0] => 63
    )

  [_yoast_wpseo_estimated-reading-time-minutes] => Array
    (
      [0] => 4
    )

  [_yoast_wpseo_opengraph-title] => Array
    (
      [0] => פורטל זהר.נט | איבדה את בעלה ותינוק בדרך לארץ: הסיפור המצמרר של דרס וקסאיה
    )

  [_yoast_wpseo_opengraph-description] => Array
    (
      [0] => אנשים
    )

  [tie_views] => Array
    (
      [0] => 282
    )

)
הסיפור של דרס וקסאיה
הסיפור של דרס וקסאיה. איור מתוך הספר

איבדה את בעלה ותינוק בדרך לארץ: הסיפור המצמרר של דרס וקסאיה

שתפו

המסע הנועז של קסאיה (60) ובעלה ז״ל מאתיופיה לכרמיאל מתפרסם בימים אלה בספרם החדש של רמי וגילה שטיינדל

מערכת פורטל זהר.נט

סיפור עלייתה של קסאיה (60) מאתיופיה לכרמיאל, במסע רגלי מפרך שבו איבדה את בעלה ובנה התינוק, יוצא בימים אלה לאור בספר חדש שנקרא ״הסיפור של דרס וקסאיה״ מאת רמי וגילה שטיינדל, בני זוג וסופרים תושבי העיר.

קסאיה נולדה בכפר קטן ליד האגם באתיופיה. בגיל 11, לאחר נישואיה לדרס, עברה לגור בבית חמותה כדי ללמוד לפי המסורת המקומית את כל תורת הבית וסודות החיים במטרה להיות אישה טובה לבעלה.

דרס גוייס לצבא האתיופי ורק לאחר שיחרורו כעבור חמש שנים מומשו נישואיהם. כשחזר מהצבא, עברו בני הזוג לגור בבית משלהם והתחילו לבנות את חייהם באושר ושלווה. כשהמצב הפוליטי החל להתדרדר באתיופיה, הורע מאוד מצבם של היהודים. דרס וקסאיה עברו מכפר לכפר, ניסו להסתיר את יהדותם ולהשתלב בקהילה, אך בכל פעם גילו הכפריים את זהותם, והשניים נאלצו לנדוד לכפר אחר, תוך שהם חיים בפחד בלתי פוסק. לאחר לידת בנם השני, בשנת 1988, החליטה המשפחה הצעירה לצאת לדרך ולעלות לישראל. הם הותירו אחריהם את ההורים, האחים והמשפחה המורחבת כולה, מצאו קבוצת אנשים ואיתם, יחד עם מורה הדרך, ניסו להיכנס בהליכה אל תוך סודן.

קסאיה מספרת כי הדרך היתה ארוכה מאוד ומפרכת, שודדים שארבו – כנראה בשיתוף פעולה של מורה הדרך, הצליחו לתפוס את אנשי הקבוצה כולה, להכות ולהחרים את הרכוש המועט שהביאו איתם.

הרעב הציק, אנשים שהתרחקו מהקבוצה נעלמו, חברי הקבוצה התקשו להסתיר את יהדותם ובכל פעם שניסו לחצות את הגבול לסודן הם נתפסו וגורשו בחזרה, כשהם תקועים בין הפטיש לסדן: מצד אחד קרבות עזים בין חיילי צבא אתיופיה למורדים ומצד שני החיילים הסודנים שמעבר לגבול.

הקשיים, הרעב והפחד לא פסקו. בניסיון האחרון הצליחו קסאיה ודרס לחצות את הגבול והגיעו למחנה פליטים בחסות הצלב האדום, סמוך לעיר סודנית גדולה. למרות שלא שלטה בשפה המקומית, הצליחה קסאיה למצוא עבודה כטוחנת קמח אצל אישה נוצרייה.

דרס שניסה מזלו ויצא לעיר אחרת לחפש פרנסה, חזר מוכה ופצוע ומאוחר יותר מצבו התדרדר, הוא חלה ונזקק לאשפוז בעיר אחרת, רחוקה. קסאיה, שילדה כבר את בנם השלישי, הותירה את בנה בכורה בן השלוש אצל קרובת משפחה, לקחה את שני בניה האחרים ויצאה כדי לסעוד את בעלה. בבית החולים, מספרת קסאיה כי ראתה במו עיניה כיצד הרופאים מרעילים באכזריות למוות את תינוקה הצעיר, את אהובה ואת חלומה.

תחושת האיום על חייה וחיי בנה בזמן שהרופאים עצמם מתעללים ומאיימים עליהם, הובילו את קסאיה לברוח מהמקום. הנחישות להימלט גברה כששמעה שבנה הבכור, יצחק, גורש בחזרה לאתיופיה.
היא הצליחה להימלט ביחד עם בנה השני, משה, מצאה קבוצה שצעדה ברגל לחרטום בירת סודן, וכשנתיים לאחר שיצאה למסע, הגיעה בעזרת השליחים הישראלים לישראל.

הקליטה בישראל הייתה קשה. הקשר עם המשפחה שנותרה מאחור נותק ורק כשנה אחרי הגעתה, הם עלו בטיסה מאדיס אבבה ועברו להתגורר בערד. קסאיה נסעה מצפת לערד לבדה כדי להתחבר עם בנה האובד, יצחק, והוא, אשר התקשה לחזור אליה מאחר שחווה כבר לא פעם ניתוק וקושי, סירב לדבר איתה. מאוחר יותר עבר יצחק אל אימו ואחיו משה לצפת וזמן קצר לאחר מכן עברו שלושתם להתגורר בכרמיאל. למרות הקשיים הרבים הם השתלבו בעיר וחיו כאן שנים רבות. הבנים הצליחו להיקלט היטב ולבנות כאן חיים חדשים. לאחרונה עברה קסאיה למרכז הארץ כדי לסעוד את אימה.

"הסיפור של דרס וקסאיה" מתאר את האירועים מפיה של קסאיה בפירוט, בכאב ולפעמים גם בהומור בדרך מרתקת ומרגשת.

קיראו סיפורים אנושיים מרתקים נוספים:

כתבה מעניינת:

רוני קריבוי אחרי חזרתו מהשבי ביחד עם ההורים. צילום: רשתות חברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

10 ימים לשובו של רוני מהשבי: "נולדתי מחדש, יש לי שני ימי הולדת"

שתפושבוע וחצי חלף מאז השחרור המרגש של רוני קריבוי מכרמיאל, שהיה חטוף במשך 51 ימים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *