צילום אילוסטרציה: Pixabay
צילום אילוסטרציה: Pixabay

איך לבנות בית שחוסך בחשמל? 

שתפו

מערכת פורטל זהר.נט

בנייה של בית מחייבת תכנון הנדסי וארכיטקטוני מורכב ומפורט. בתכנון יש להביא בחשבון תקני בנייה, חישובי עומסים, סטנדרטים עדכניים. חשיבה קדימה יכולה להוביל לבנייה של בית טוב יותר, שהוא לא רק עמיד אלא אפילו חסכוני הרבה יותר מהמקובל, בחשמל. איך עושים את זה? בין היתר, על ידי כמה עקרונות ודגשים שנציג.

בית שיודע לייצר חשמל

כבר בבניית הבית או בתכנונו, כדאי להביא בחשבון התקנה של גג טוב יותר. גג טוב יותר, כלומר שעשוי מחומרים מבודדים. אבל זה לא מספיק. אפשר לקחת את הדברים לרמה הרבה יותר מתוחכמת, על ידי התקנת גגות סולאריים. הרעיון הוא שפנלים סולריים צמודי גג ייצרו את כל החשמל שהבית צריך. יותר, לא רק שלא יהיה צורך לשלם עבור החשמל אפשר יתכן שאף ייווצרו עודפים שניתן יהיה למכור לחברת החשמל. מכיוון שממשלת ישראל הגדירה יעד שאפתני וכלל ארצי של יצירת חשמל באופן סולארי, התחום הזה מאוד מתקדם. אפילו אין צורך להוציא היתר בנייה מיוחד, עבור גג סולארי בגודל ממוצע.

חיפויי קירות מבודדים

בית שחוסך חשמל לא מתחיל ונגמר בגג. עם כל החשיבות של הגג, שקולט לא מעט שמש, גם הקירות של הבית סופגים ועוד ועוד קרינה. כאשר מגדירים מראש שלא רוצים קירות רגילים, אפשר בהחלט להתקין משהו טוב יותר. קירות עם חיפויים מבודדים מורידים במידה ניכרת את עומס החום בבית (בקיץ). הקירות המבודדים שומרים על הבית חם יותר בחורף ויש לכך כמה תוצאות ברורות. ראשית, לא צריך השקעה גדולה בחשמל על מנת לקרר את הבית בעונת הקיץ. שנית, בחלק ניכר מימי החורף אין צורך כלל להשקיע בחשמל ובכסף, לצורך חימום המבנה. הרבה יותר נעים בבית, ולא משנה מהי הטמפרטורה בחוץ.

חלונות כפולים ותריסים חדישים

חלונות סטנדרטיים המותקנים במרבית הבתים שמים דגש יותר על עיצוב ופחות על בידוד. אבל למעשה חלונות ייעודיים יכולים להיות הרבה יותר מבודדים וטובים. בתכנון הבית כדאי לכלול במפרט חלונות מבודדים, שעשויים מזגוגית כפולה. בנוסף, ניתן להוסיף תריסים חדישים וחשמליים, שיכולים לחסום קרינת שמש ישירה בקיץ.

תכנון תאורה חסכוני

מאוד מודרני להשקיע בתאורה ביתית יפה ומעוצבת. אבל עיצוב התאורה לא צריך לדחוק הצידה את תכנון התאורה במובן החסכוני. בנייה שמתבססת על תכנון תאורה נכון, אפקטיבי, יעיל ויפה, יאפשר להאיר היטב את הבית תוך חיסכון מאוד משמעותי בהוצאות החשמל.

תכנון אמצעים נוספים במסגרת בית חכם, יאפשרו לחסוך אפילו יותר. כך לדוגמא, דוד חשמל חכם ניתן לכבות בכל רגע נתון, על ידי אפליקציה. אפליקציות חכמות יכולות להתחבר אפילו לאמצעי תאורה או חימום בבית, כך שתמיד אפשר לבדוק האם מכשירים זוללי חשמל פועלים משום ששכחתם לכבות. הכיבוי מתבצע בין רגע ואף ניתן לבדוק מהי צריכת החשמל בכל זמן.

(תוכן מקודם)

***אינטרמקס

 

כתבה מעניינת:

אבן טבעית לפרוייקטים של ריצוף וחיפוי חיצוני. צילום אילוסטרציה פריפיק

אבן טבעית לפרוייקטים של ריצוף וחיפוי חיצוני – הטרנד שכובש את ישראל

שתפומערכת פורטל זהר.נט נכנסים לבית חדש או משפצים את הבית הנוכחי שלכם? מזל טוב! סופסוף …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.