כרמיאל נוף 2015
כרמיאל. תמונת ארכיון

איך נלחמים בהגירה שלילית?

שתפו

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פירסמה כי כרמיאל סובלת ממאזן הגירה שלילי בשיעור התושבים, בעירייה שוללים את הנתונים ומאשימים: ההגירה החיובית הואטה, הממשלה מזלזלת בפריפריה

מאת גיל דובריש

נתונים לא מחמיאים שהתפרסמו בשבוע האחרון ע”י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ”ס), מצביעים על הגירה שלילית לכאורה מכרמיאל. לפי הנתונים הללו, אשר פורסמו בהרחבה בעיתון גלובס, כרמיאל מדורגת במקום השני בארץ (!) במדד זה, עם הגירה שלילית בשיעור 15.8% בשנת 2013 ו-13.9% בשנת 2012, כאשר רק רעננה מקדימה אותה. כרמיאל מדורגת בטבלה זו מעל יישובים רבים אחרים שבהם נרשמה הגירה שלילית, כמו בני ברק, נצרת עילית, אשדוד, בת ים, לוד, עכו וטבריה.

לפי הנתונים שפורסמו על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ואשר ניתן למצוא באתר האינטרנט שלה תחת קובץ בשם “הרשויות המקומיות 2013” שהינו נגיש להורדה לכלל הציבור, בסוף שנת 2013 עמדה אוכלוסיית כרמיאל על 44,700 נפש. יצויין כי זאת בניגוד מוחלט לנתונים שבידי עיריית כרמיאל, אשר מסתמכת, בין השאר, על חיובי הארנונה של האזרחים ומדגישה כי אוכלוסיית העיר עומדת על כ-55,000 נפש. זהו פער עצום של כ-10,000 נפש!

עוד על-פי נתוני הלמ”ס בסוף שנת 2013, עמד שיעור היהודים בכרמיאל  על 83.9%. מתוכם 25.1% (רבע מהאוכלוסייה) היו בני 0-17 ואילו בני 65 ומעלה היו 14.7% מהאוכלוסייה. מספר הלידות בשנת 2013 היה 658, בעוד מספר הפטירות עמד על כמחצית מכך, 342.

ועכשיו לנתונים ההגירה: בשנת 2013, לפי הלמ”ס עמד מאזן ההגירה בכרמיאל על -481 (מינוס 481). סה”כ נכנסו להתגורר בעיר בשנת 2013 1193 אזרחים חדשים מיישובים אחרים, אבל עזבו 1904 אזרחים אחרים. ההפרש בין הנכנסים לעוזבים עמד על 711, אבל כאמור, מאזן ההגירה היה מינוס 481. ההפרש במספרים מנומק בריבוי הטבעי בעיר.

ההגירה השלילית מאפיינת ערים רבות בארץ, ומתברר כי ישראלים רבים יותר ויותר מעדיפים לעבור מערים ליישובי לווין ובהם מושבים וקיבוצים המבצעים הרחבות וכן ישובים קהילתיים. תופעה זו של נטישת תושבים, בולטת במיוחד בערים הגדולות ובפריפריה. עפולה היא יוצאת דופן במובן זה ומושכת אוכלוסיה גדולה בשנים האחרונות.

בעיריית כרמיאל שוללים מכל וכל את הנתונים שמציגה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומדגישים כי אין בכרמיאל הגירה שלילית וכי מספר התושבים שומר על איזון בשנים האחרונות. זאת כאמור, רק אחת מהסתירות בין הנתונים שידי העירייה לנתונים שבידי הלמ”ס.

ראש העיר עדי אלדר מציין כי “הפריפריה כולה וכרמיאל בתוכה, זוכה ליחס מזלזל מממשלת ישראל הרואה רק את תחום גדרה – חדרה, כשייכים למדינה. כל עוד הממשלה לא תשכיל להבין שיש לחזק את הפריפריה, המצב לא ישתנה”.

אלדר מוסיף ומציין כי “על פי נתוני מרשם התושבים, אין הגירה שלילית מכרמיאל, נכון שההגירה החיובית הואטה, אך עדיין אנחנו מאוזנים מבחינת מספר התושבים בעיר. אני נלחם בכל כוחי מול גורמי המימשל על מנת להביא אותם להכרה לצורך שאין דין הפריפריה כדין מרכז הארץ ולצערי- אין שומע. המאבק המרכזי שלי כעת הוא על הטבות המס לכרמיאל וניסיונות להוזיל את עלויות הקרקע , על מנת שזוגות צעירים ירכשו בית בכרמיאל. ביקשתי פגישות דחופות עם שרי הממשלה הרלוונטיים ואם נעשב דבר על מנת לקדם אותנו, נשקול צעדי מחאה מתוך מטרה להביא לשינוי”.

כתבה מעניינת:

משה קונינסקי וטניה מזרסקי. צילום דוברות עיריית כרמיאל

מסגנית ראש העיר לחברת כנסת: קונינסקי בירך את מזרסקי

שתפומערכת פורטל זהר.נט ממלאת מקום ראש העיר כרמיאל וסגניתו טניה מזרסקי תושבע ביום רביעי הקרוב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.