רנין זבידאת. צילום דוברות כללית
רנין זבידאת. צילום דוברות כללית

אירוע נדיר: חיי גבר ניצלו בגלל בדיקה שגרתית

שתפו

המטופל, בן 72 ניצל בזכות בדיקת אקו לב שגרתית שנערכה במרכז לרפואה יועצת של כללית בכרמיאל

מערכת פורטל זהר.נט

אירוע יוצא דופן ונדיר בכרמיאל: חייו של גבר כבן 72 שזומן לבדיקה שגרתית בנושא אי ספיקת לב במרכז לרפואה יועצת של כללית בעיר, ניצלו בזכות הבדיקה.

רנין זבידאת, טכנאית אקו לב בכירה, הבחינה במהלך הבדיקה בקרע בחלק העולה של אבי העורקים ומיד הזעיקה את האח כאמל ג'מל להשגחה על המטופל ואת ד"ר עביר מסארוה, כירורגית כללית, שפענחה במהירות את הממצאים. בתום הפענוח, מיהרה לדאוג לפינוי מיידי של המטופל לחדר המיון. הזיהוי, התגובה המיידית ועבודת הצוות הצילו למעשה את חייו של המטופל.

ד"ר לילך צולר, המנהלת הרפואי של מחוז חיפה וגליל מערבי בכללית מסבירה: ״אבי העורקים הוא העורק הגדול ביותר בגוף האדם, ותפקידו להוביל דם מהלב אל שאר חלקי הגוף. מפרצת של אבי העורקים נוצרת כאשר דופן אבי העורקים נחלש כתוצאה מאחד או יותר מהמצבים הבאים: טרשת עורקים, לחץ דם גבוה, טראומה, זיהומים, דלקות, עישון הוא גורם סיכון מובהק להתפתחות המחלה. מפרצת קטנה עשויה לדרוש מעקב תקופתי בלבד אולם כאשר היא עוברת קוטר של 5 ס"מ יש צורך לטפל ולעיתים לשקול ניתוח. ככל שהמפרצת גדולה יותר, גוברת הסכנה של פריצה או קרע כפי שקורה כאשר בלון מנופח יתר על המידה״.

מפרצת אאורטה קיימות ביותר מ-3% מהאנשים מעל גיל 60, ומהווה את סיבת מוות בקרב אחד מכל 250 איש מעל גיל 50. קרע במפרצת עלול להיות קטלני ומסכן חיים בעקבות דימום מסיבי.

ברוב המקרים מדובר במפרצת שממדיה קטנים ולא מדאיגים שאינה דורשת טיפול אלא בדיקות מעקב בלבד. ניתן לערוך בדיקת אקו – קרדיוגרם (אולטרסאונד של הלב וכלי הדם הגדולים) פשוטה ולא פולשנית שעשויה להציל את חייהם. הצורך בזיהוי מוקדם וטיפול הינו צורך חיוני המציל חיים: מעל 90% הצלחה, לעומת תמותה של מעל 90% אם יש קרע במפרצת שלא היה מוכר.

"מדובר במקרה נדיר ויוצא דופן, בדרך כלל מקרים כאלה מגיעים ישר לשולחן הניתוחים. שיתוף הפעולה בין הצוות והפינוי המהיר לבית חולים הצילה את חייו. בשנים האחרונות יש עלייה במספר המטופלים שאובחנו בשלב מוקדם יחסית. אנחנו קוראים לציבור לבוא ולהיבדק. זאת בדיקה יעילה, פשוטה ולא ארוכה, שעשויה לעזור לחיים בריאים" מסבירה רנין זבידאת.

קיראו עוד בפורטל זהר.נט:

כתבה מעניינת:

ביטוח מחלות צילום אילטסטרציה פריפיק

איך ניתן להוזיל את המחיר של ביטוח מחלות קשות?

שתפומערכת פורטל זהר.נט ביטוח מחלות קשות הוא אחד הביטוחים החשובים ביותר, אלא שככל שמתבגרים הביטוח …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.