בית / כרמיאל / חדשות כרמיאל / אלדר: לא תהיה העלאת ארנונה עד סוף הקדנציה

אלדר: לא תהיה העלאת ארנונה עד סוף הקדנציה

שתפו

ראש העיר הבטיח שלא להעלות את המיסים בשנתיים הקרובות, מעבר להעלאה הקבועה בחוק

מאת גיל דובריש

בשורות לתושבי כרמיאל: העירייה לא צפויה להעלות את המיסים בשנתיים הקרובות, עד סוף הקדנציה הנוכחית. ראש העיר עדי אלדר, הבטיח השבוע כי אין בכוונתו ליזום העלאת הארנונה וזאת למרות אובדן של הכנסות אפשריות בסך מיליוני שקלים. יצויין בלי קשר להחלטת העירייה, הארנונה מתעדכנת מדי שנה באופן אוטומטי, עלפי נוסחה שאושרה בחוק בתוקף סמכות הרשות במסגרת חוק ההסדרים במשק. לפי הנוסחה הזו, תעלה הארנונה בכל הרשויות בארץ בשיעור של 1.77%.

למעשה, העירייה לא העלתה את שיעור המיסים בכרמיאל מאז תחילת הקדנציה. לפני כשלוש שנים אישרה מועצת העיר העלאה בארנונה לתושבים ולעסקים, אך משרדי האוצר והפנים דחו את הבקשה. בעירייה אומרים כי ההחלטה הביאה לאובדן של כ-5 מיליון שקלים בשנה. לדברי ראש העיר עדי אלדר, ״רצינו להעלות את הארנונה בשיעור לא גבוה, אך מכיוון שהאוצר והפנים לא אישרו זאת, הדבר בהחלט מתבטא בתקציבים שלנו, יש לנו פחות 5 מיליון שקלים שהיינו יכולים לעשות עימם המון פעולות״.

לקראת שנת 2017 ולמרות שלא צפויה העלאה דרסטית בצו המיסים (למעט כמובן אותו 1.77% כקבוע בחוק), בכל זאת צפויה עלייה חדה בהכנסות העירייה מארנונה, מ-142.7 מיליון ש״ח ל-149.9 מיליון ש״ח, פער של יותר מ-7 מיליון שקלים וזאת הודות למתחם הרכבת, שכונת נבון ובניה נוספת ברחבי העיר, המתחם המסחרי גן העיר ומפעלים חדשים באזור התעשייה. כמו כן ציין אלדר, כי העירייה תבצע בדיקה רחבת היקף על מנת לאתר תושבים שבנו תוספות בבתיהם ולא דיווחו על כך. ״נבצע מדידת בתים לאלה שהוסיפו חלקים ולא דיווחו עלפי חוק. אנחנו נגיע לכולם״, הדגיש.

בתוך כך אושרה הצעת התקציב לשנת 2017, בסך 280.8 מיליון ש״ח.זהו התקציב הגדול ביותר איפעם של העירייה, והוא גבוה ב-2.5% מהתקציב של שנת 2016. גם הפעם שיעור ההכנסות העצמיות עומד על 69% מהתקציב, כאשר צפויה עלייה משמעותית בהכנסות ממיסים וזאת בעקבות פתיחת תחנת הרכבת החדשה בקיץ, פיתוחם של מתחמים מסחריים חדשים כגון גן העיר והקמת מפעלים נוספים באזור התעשייה. בסה״כ צפויה ההכנסה מארנונה לעמוד השנה על 196 מיליון שקלים בקירוב, לעומת 190.5 מיליון שקלים בשנה החולפת.

בסעיף ההוצאות נותר המרכיב העיקרי, שכר העבודה, על שיעור של 49% מכלל התקציב, אם כי במספרים עצמם חלה עליה גדולהמ-133.9 מיליון ש״ח ל-138.3 מיליון ש״ח, גידול בסך 4.4 מיליוני שקלים הנובע לטענת העירייה מתוספות שכר עלפי חוק ועדכון שכר המינימום הצפוי. עוד מרכיבים בולטים בסעיף ההוצאות: רווחה 30.05 מיליון ש״ח, 20.4 מיליון ש״ח לרשום מקביל בארנונה (הנחות במיסים), 1.5 מיליון ש״ח להיכל התרבות, מיליון ש״ח לתמיכה בספורט, 4 מיליון ש״ל לגנים ונטיעותגידול של יותר ממיליון שקלים לעומת 2016 וזאת לנוכח תגבור אחזקת שטחים במדיניות ראש העיר.

פרעון המלוות של העירייה לשנה זו מהווה 4% מסך התקציב ועומד על סכום של 11.06 מיליון ש״ח. עומס המלוות של העירייה עומד כיום על 61.1 מיליון שקלים והוא מחולק כך: 40% מסך כל החובות של העירייה הם לבנק לאומי, 16% לבנק הפועלים, 13% לבנק הבינלאומי הראשון, 12% לבנק דיסקונט, 11 לדקסיההלוואת מכון טיהור ו-7% נוספים לבנק מסד.

כתבה מעניינת:

בני זוג עצובים דיכאון עצב צילום אילוסטרציה, אין קשר לכתבה: drobotdean www.freepik.com

שיא האטימות: בנקים סירבו להסדר חובות, משפחה מכרמיאל נגררה לפשיטת רגל

שתפובני זוג המועסקים כפועלי ייצור נקלעו לחוב של יותר מחצי מיליון ש״ח. שלושה בנקים סירבו …


תגובה אחת

  1. הבייתה עדי….תודה על הכל לך לדרכך הספיק לנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.