בית / חדשות / חדשות כרמיאל / אסיה נפטרה – והצילה חייהם של ארבעה בני אדם
אסיה זכריה שם טוב 2019-05 צילום באדיבות המשפחה
אסיה באחד מצילומיה האחרונים. צילום באדיבות המשפחה

אסיה נפטרה – והצילה חייהם של ארבעה בני אדם

שתפו

מהרגע שבו התקשרה ב-2 וחצי לפנות בוקר לבעלה כדי לבשר שהיא חשה ברע ועד לרגע שבו נתרמו אבריה. מה קרה בימי חייה האחרונים של אסיה זכריה שם-טוב ז״ל? המשפחה מספרת… אחיה שלום: המשפחה חייבת לאסוף את השברים – למען הילדים

מאת גיל דובריש

אסיה זכריה-שם טוב מכרמיאל שהלכה לעולמה בסוף חודש מאי, חמישה חודשים בלבד אחרי שילדה תינוקת, הצילה במותה חיי ארבעה בני אדם הודות לתרומת איבריה.

גם זה יעניין אתכם בפורטל זהר.נט:

אסיה שכבה במיטה ללא הכרה

אסיה בת ה-39 במותה, הייתה נשואה ואם לשלושה ילדים קטנים: בת בגיל 6 שעולה לכיתה א׳, ילד בן 4 ותינוקת בת 5 חודשים. אישה בריאה לחלוטין, שהייתה אהובה מאוד על חברותיה. לא היה שום סימן לכך שלילה אחד בחודש מאי היא תקרוס לפתע. באותו ערב, הכל היה כרגיל. אחיה שלום ואביה זכריה, שהיה הנהג של ראש העיר במשך שנים רבות, שוחחו עם אסיה בשעות הערב. אחת מחברותיה הספיקה לשוחח עימה בטלפון קצת אחרי חצות. אסיה הלכה לישון כשלצידה מיטת התינוקת. בסביבות השעה 2 וחצי לפנות בוקר התעוררה וחשה ברע. היא התקשרה לבעלה ואמרה לו שהיא עומדת להתעלף. הבעל היה בדרכו הביתה בהסעה אחרי משמרת בעבודה. כשהגיע לבית, גילה את אסיה מוטלת על המיטה כשהיא ללא הכרה וראשה שמוט. האור בחדר דלק, כנראה שהתינוקת התעוררה ואסיה התכוונה להכין לה אוכל.

אסיה שם טוב זכריה תמונת ארכיון
אסיה ז״לֹ ומשפחתה. תמונה באדיבות המשפחה

אחיה של אסיה, שלום זכריה סיפר לנו כי ״ברגע שהבין את חומרת המצב, בעלה של אסיה הזעיק מיד את מגן דוד אדום. אסיה הובהלה לבית החולים נהריה שם התברר כי הותקפה על-ידי חיידק זיהומי בשם אי-קולי. היא הוכנסה מיד למחלקת טיפול נמרץ עם לחץ דם נמוך בצורה מסוכנת וכשהיא מאובחנת כסובלת מהתייבשות קשה. למחרת התייצב מעט מצבה, אך ביום שבת, יומיים אחרי שהגיעה לבית החולים, החלה מצבה להידרדר. כעבור מספר ימים, לאחר בדיקה שבוצעה על-ידי שני פרופסורים בעלי שם עולמי, הודיע הסגל הבכיר למשפחה כי אסיה סובלת מפגיעה מוחית קשה מאוד משום שלא זורם דם לגזע המוח.

אלפים התפללו לנס

כל הימים הקשים האלה, התפללו אלפי אנשים לנס. חברים, מכרים, אנשים שלא הכירו את אסיה. בני המשפחה פנו לרבנים גדולים ולצדיקים ידועים. אבל התפילות לא הועילו. ביום שלישי שעבר, 28.5, נקבע מותה של אסיה. בתוך כל הצער והכאב, הביעה המשפחה הסכמה לתרום את איבריה של אסיה להצלת חיי חולים אחרים.

ההלוויה נערכה ביום רביעי בחצות, בהשתתפות אנשים רבים, מוקירי זכרה. בין הסופדים לה היו ראש העיר משה קונינסקי וראש העיר הקודם, עדי אלדר. אחיה של אסיה, שלום, ציטט מדברי הרב קוק שאיפיינו לדבריו ״את נפשה ושכלה של אחותי: יסוד האושר הוא אהבת האמת בשכל. אהבת היושר בחיים. אהבת היופי ברגש. ואהבת הטוב במעשה. אסיל׳ה יקרה ואהובה, אין תחליף לאמא, אבל מבטיח לך שכולנו נהיה הדבר הכי קרוב שאפשר״.

אחייניתה של אסיה ז״ל, גל אדלמן, ריגשה כשספדה לה ואמרה: ״אסיה, כמו שמך, יבשה גדולה ומלאת חיים, כך גם את. אישה חזקה, חזקה מידי, עוצמתית, בעלת נוכחות שאי אפשר לפספס וזה כל היופי. הרעש שלך היה מחיה אנשים, הצחוק המתגלגל שמתפרץ מכל ליבך הטוב היה מדבק את כל מי שלידך לצחוק ביחד איתך גם אם העניין לא היה כזה מצחיק… ואני לרגע שוב עוצרת ומנסה להבין עבור מה נכתבות המילים שלי על הנייר. הרי לא הגיוני שאת אינך עוד. אין פה שום הגיון שככה עזבת את כולנו״.

בני המשפחה לקחו על עצמם לסייע ולעזור לבעלה של אסיה בכל הקשור לילדים. ״אנחנו מקווים שהמשפחה תצליח לאסוף את השברים, חייבים להיות חזקים למען הילדים״ אמר לנו אחיה של אסיה, שלום זכריה.

אבריה של אסיה ז״ל הושתלו בארבעה חולים: כבד הושתל בגבר בן 40 בבלינסון, שתי ריאות באישה בת 31 בבלינסון, כליה באישה בת 61 בבלינסון וכליה בגבר בן 23 בהדסה עין כרם. מסתמי לב הועברו לשימור בבנק ייעודי, והקרניות יושתלו בימים הקרובים.

 

כתבה מעניינת:

שכונת רבין משאית כביש צר

תושבים בשכונת רבין: סובלים ממפגע משאיות וכלים כבדים

שתפותושבים ברבין הופתעו בתקופת הסגר לגלול כי מגרש ריק מול ביתם הפך לשטח אחסון של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.