אקנה: סוגים, גיל נעורים, הורמונים, תזונה ודרכי טיפול

שתפו

 מספיק להתבונן קצת בסביבה כדי לאבחן מי מהמבוגרים שיושבים באסיפת הורים, בפגישות עבודה או סתם לידינו באוטובוס סבלו מאקנה בצעירותם. לפעמים, אצל נשים, ניתן לראות את ערמת המייק אפ והאבקות השונות שמנסות ללא הצלחה גדולה להסתיר את סימני העבר. צר לי להגיד לכם, שנפלאות האיפור יכולות “לעזור קצת” אך בטח לא יפתרו את הבעיה וגם לא יצליחו להסתיר את העליות והירידות העמוקות שנוצרו בעור, תופעה שעלולה להשתנות עם השנים עקב עיבוד הרקמה בשכבות העמוקות של עור.

אקנה בגיל ההתבגרות והקשר ההורמונאלי 

בגיל ההתבגרות, יש פעילות מוגברת של הורמונים, בעיקר “אנדרוגנים”, או הורמון מין גברי המיוצר בבלוטת יותרת הכליה ובאשכים אצל הגברים. הורמון זה גורם בין היתר להתרחבות של בלוטת החלב המייצרת כמויות עודפות של חלב, דבר שישפיע על גידול אוכלוסיית החיידקים שחיים בבלוטה וניזונים מאותו חלב שנוצר.(פשוט מאוד: יותר מזון-יותר חיידקים).

גם הורמון הפרוגסטרון אצל נשים, משפיעה על הופעת הבעיה ולכן הפצעים אצל נשים מחמירים לפני קבלת המחזור כאשר רמת ההורמון הפרוגסטרון מגיע לשיא, כדי לרדת בחזרה עם הופעת המחזור עקב עליית האסטרוגנים.

הנטייה לפתח אקנה ממקור הורמונאלי קשורה לפעילות אנזימטית ברמה המולקולרית והיא נטייה גנטית.

אקנה, מעיים ותזונה: האם זה קשור?

הרבה נכתב ונאמר בנושא. היום ידוע שמזונות עשירים בשומן משפיעים על חומרת האקנה בעיקר באנשים עם נטייה גנטית לפתח אקנה.

ממרח שוקולד, שוקולד, חטיפים וגרעינים מלאים בשומן, בצקים ומזונות לא בריאים ללא ספק יחמירו אקנה קיים.

כמו כן, ידוע היום על הקשר ההדוק בין בריאות המעיים ומראה העור, וידוע שדלקות מעיים והצטברות רעלנים ברקמת המעי עקב אכילה של מזונות חריפים, מוצרי חלב או כל סיבה אחרת עלולים לגרום לפצעים בפנים דמוי אקנה שחשוב להבדיל מהאקנה ההורמונאלי , וולגריס או אחר.

טיפול יעיל בבעיית האקנה

טיפול באקנה דורש: אבחון קליני ובניית תוכנית טיפול נכונה, סבלנות, הקפדה על שימוש חומרים בבית וטיפול ומעקב במכון קוסמטי פרא רפואי.

-1 אבחון קליני נכון ובניית תוכנית טיפול: ברמה הקלינית לאקנה צורות שונות. חשוב ביותר לאבחן את סוג האקנה כדי להעניק את הטיפול המתאים. החומרים הפעילים משתנים בין סוגי האקנה השונים בהתאם למצב העור ולמאפייני עור וכן לדעת לטפל באקנה דורש ידע והבנה של הביולוגיה של העור. לדוגמא, תכשירי האקנה הרגילים לא מתאימים לעור מיובש או עור שסובל גם מסבוריאה. טיפול קוסמטי לא נכון עלול להחמיר את המצב הקיים ולכן נושא האקנה חייב להיות בידיים של מומחים בנושא.

-2 סבלנות כי “אין קיצורי דרך”: לקוחות צריכים להבין שהטיפול בעור הינו תהליך ואין קסמים. שיפור הבעיה יהיה הדרגתי בהתאם לעונת השנה, מקורות האקנה, מצב הורמונאלי, גיל, אורך חיים, תזונה והקפדה על ההוראות הטיפוליות בבית. כל מי שמתחיל טיפול באקנה צריך להבין שהשיפור יגיע, העור יראה נפלא ולא יהיו סימנים עתידיים עם קצת סבלנות ועבודה בבית – עבודה בהחלט מינימאלית.

-3 ניקוי וחיטוי העור אצל קוסמטיקאית פרא רפואית: חובה! במטרה לנקז את הפקקי השומן ולמנוע זיהומים והסתבכויות העלולות לגרום סימנים וצלקות לצמיתות.

-4 טיפול בבית: שימוש בתכשירים קוסמטיים-רפואיים מתאימים באופן אישי בסוג החומרים הפעילים ומינונם. רצוי מאוד להתייעץ עם קוסמטיקאית רפואית ולהתאים את התכשירים בדיוק לסוג האקנה שלכם. חבל לקנות תכשירים לא מספיק פעילים!

סיכום

אקנה היא מחלה זיהומית הדורשת טיפול מקצועי מתאים. טיפול זה דורש מקצוענות רבה, אבחון נכון, התאמת מוצרים וטיפולים וידע. אין טיפול אחד ויחיד בעיה ויש להתאים את הטיפול לפי הסימנים הקליניים ולפי גיל המטפל, מצב העור ועונת השנה.

אני יודעת היום שטיפול באקנה הוא אומנות הדורש  הבנה של תהליכים ביולוגיים ומקצוענות, אך לא רק… דורש מעקב, השקעה וסבלנות. אין טיפול האקנה “חד פעמי”. בעזרת המוצרים הפעילים הקיימים היום בשוק, ניתן להצליח לטפל בכל סוג של אקנה בביטחון, ללא שימוש בתרופות כלליות עם תופעות לואי לא רצויות. אני מזמינה אתכם להגיע אלינו, המתמחים בנושא, לייעוץ ללא תשלום.

כתבה מעניינת:

שתיין צילום אילוסטרציה: Pixabay

קמצן, מתלהב או חבר אמת: איזה סוג של שתיין אתה?

שתפוכמו חבר אמת, אלכוהול תמיד נמצא שם: כשעצוב, כששמח, במסיבה הכי שווה ובאירוע המרגש ביותר. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *