צילום אילוסטרציה

באילו סיטואציות שמאי מקרקעין יוכל לעזור לכם?

שתפו

שמאי מקרקעין ממלא תפקיד חיוני בתהליך של הערכת שווי הנכס, מיסוי מקרקעין, משכנתא ושירותים נוספים. במדריך זה נסביר באילו סיטואציות תידרשו ליצור קשר עם שמאי מקרקעין, וכיצד תוכלו להיות בטוחים כי בחרתם בשמאי מקצועי ומיומן

שמאי מקרקעין: תפקיד בעל חשיבות עצומה בתהליך של רכישת נכס

שמאי מקרקעין הוא איש מקצוע אשר עבר הכשרה בתחום שמאות מקרקעין. מדובר בהתמחות מורכבת אשר בסופה יכול השמאי להתחיל לעסוק בתחום, בעיקר בכל הקשור להערכת שווי של נכס למגורים או למסחר. למעשה, תפקידו של שמאי המקרקעין הוא להעריך את שווי הנכס, בהתאם לעסקאות דומות אשר נעשו באזור, סביבת הנכס וכן ביצוע בדיקות משפטיות עצמאיות הכוללות בדיקה בנוגע לבעלים החוקיים של הנכס, רישיון הבנייה של הנכס בהתאם למצב הנתון בשטח וע"פ איך שכתוב בחוזה המכר, כמו גם בדיקה תכנונית. כלל הבדיקות הללו נועדו להבטיח כי העסקה שלכם תתבצע בצורה נכונה וחוקית, ועל כן בכל סיטואציה של רכישת נכס נדרש ליצור קשר עם שמאי מקרקעין.

השלכות כלכליות בכל הקשור להיבטי מיסוי ורכישה

מעבר להערכת שווי הנכס, תפקידו של שמאי מקרקעין הוא גם לספק לכם מידע מוקדם בכל הקשור לעלויות המיסוי הכרוכות בביצוע הרכישה. למעשה, בכל עסקת נדל"ן נדרש לשלם מס, בהתאם לשווי הנכס כמו גם תשלומים נוספים כמו היטל השבחה. על כן, באמצעותו תוכלו לדעת מראש מהו סך התשלומים הנוספים אותם תידרשו לשלם במעמד הרכישה, מעבר לשווי של הנכס כפי שהוא קבע. מאחר ורוב הציבור אינו בקיא בתשלום המס, חשוב להבין כי ישנם מקרים בהם ניתן להפחית את המס, כל זאת באמצעות ליווי וייעוץ מצד שמאי מקרקעין המכיר את החוקים כמו גם התקנות הרלוונטיות, כחלק בלתי נפרד מההכשרה שלו.  מאחר ומדובר באיש מקצוע בלתי תלוי, תוכלו לנהל באמצעותו משא ומתן מול הבנק לצורך קבלת משכנתא, בהתאם לערך הריאלי של הנכס. בכך, תוכלו לחסוך לא מעט כסף כמו גם לקבל שיקוף מלא של מצבכם הכלכלי ביחס לשווי אשר נקבע, ובהתאם לכך לקבל החלטות מושכלות ונכונות בעבורכם.

גילוי ליקויים בבית לפני ביצוע רכישה והגדרת השווי הסופי

מעבר לאחריות שלו לצורך הערכת שווי הנכס, דרך שמאי מקרקעין ניתן לאתר ליקויים כמו גם לבצע בדק בית לצורך הערכת שווי המבוססת על מצבו הנוכחי. כאשר מתגלים ליקויים, ניתן להפחית את השווי ובהתאם לכך להוריד את שווי העסקה. מדובר בסיטואציה נוספת בה ניתן להיעזר בשמאי, כאשר לא מעט פעמיים רוכשים מגלים בזכות השמאי כי השווי הראשוני אינו תואם את שווי הנכס האמיתי, בשל ליקויים ובעיות אותם גילו בזכות הבדיקה של השמאי כמו גם בדיקה מקיפה מטעם חברת בדק בית, לפני השלמת העסקה.

שירותים נוספים בהם נדרש סיוע (וגם: כיצד תבחרו שמאי מקצועי ואמין)

שמאי מקרקעין יכול לשמש גם כבורר, למשל במקרה של קבלת ירושה. לכן, חשוב מאוד לבחור בשמאי מקרקעין בעל ניסיון עשיר בתחום. נוסף לכך, מומלץ לקבל המלצות דרך חברים, עמיתים ובני משפחה אשר קיבלו את השירות כמו גם לוודא כי אתם חותמים על חוזה מסודר בו מפורטים כל השירותים להם אתם זקוקים. בכך, תוכלו להשלים את העסקה שלכם על הצד הטוב ביותר – בליווי מקצועי ואישי לכל אורך הדרך, החל משלב הערכת השווי ועד החתימה על העסקה.

לסיכום, באמצעות שמאי מקרקעין תוכלו לשמור על האינטרסים שלכם, ולוודא כי לא נפלתם בפח. מאחר ומדובר בהשקעה כספית לא קטנה, תפקידו של השמאי הוא חיוני מאין כמותו.

(תוכן מקודם)

*** Shahar Shitrit

כתבה מעניינת:

תוכנית מחיר למשתכן גבעת רם

ימים אחרונים להגרלת מחיר למשתכן בכרמיאל: מעל 5400 נרשמו

שתפוביום שלישי תינעל הגרלתן של 44 דירות בגבעת רם המיועדות לחסרי דיור ומשפרי דיור. 36 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.