דשה כיסא גלגלים 2018-07
צילום מתוך הפייסבוק

בגלל המדרכות הגבוהות: דשה בת ה-11 פוחדת לצאת מהבית בכיסא הגלגלים שלה

שתפו

פוסט מרגש על ילדה נכה מכרמיאל שנולדה עם שיתוק מוחין ופוחדת להתנייד ברחבי העיר, נגע ללבם של רבים ברשת הפייסבוק

מאת גיל דובריש

השבוע גילינו איך שפוסט אחד קטן בפייסבוק יכול לרגש אנשים עד דמעות. דשה בת ה-11 מכרמיאל, נולדה עם שיתוק מוחין ומאז היא נכה 100% ומתניידת בכסא גלגלים ממונע. היא עלתה לפני כ-10 שנים לארץ ביחד עם הוריה ואחיה הקטן ומתגוררת עימם ברחוב השושנים. למרות נכותה, דשה לומדת בכיתה רגילה בבית ספר יסודי בכרמיאל. בזמן הלימודים היא נוסעת לבית הספר וחוזרת בהסעה מיוחדת.

למרות גילה הצעיר, מתמודדת הילדה בחיי היום-יום עם קשיים ומכשולים שרוב האנשים לא מודעים להם, בנוסף למגבלות הפיזיות עימן נולדה. זה מתחיל במדרכה הגבוהה ליד בניין מגוריה, שם יש רמפה בשיפוע גבוה ומסוכן לכיוון הכביש. כדי להגיע להגיע לרכב ההסעה לבית הספר או לקייטנה, נדרשת דשה לרדת עם הכיסא הממונע לכביש כשגבה לאחור, וזאת למנוע חס וחלילה אפשרות שהכיסא יתהפך קדימה והיא תיפול על ראשה.

בכלל, בכל פעם שהילדה הצעירה יוצאת מהבית לטיפולים רפואיים, לטיולים, להסעה לבית הספר או לקייטנה, היא נתקלת במכשולים, בעיקר מדרכות גבוהות מעל 5 ס״מ, דבר המקשה עליה ומאלץ אותה לא פעם לנסוע על הכביש כנגד כיוון התנועה. למרות שבשנים האחרונות בוצעו עבודות ע״י העירייה להנמכת המדרכות במעברי חצייה, עדיין קיימים מכשולים בחלק מהמדרכות.

טטיאנה, אימה של דשה מספרת: ״דשה פוחדת כל העת שתיפגע כאשר היא נוסעת בכיסא הגלגלים שלה בכביש. כשהיא יוצאת מהבית, אם לטיול עם המטפלת או סבתא או אפילו איתי, זה מסוכן וכמובן שגם אני חוששת מאוד. כשיוצאים למקומות כמו פארק המשפחה, חווידע או הבריכה העירונית, הבת שלי חייבת לנסוע בכיסא על הכביש עד שהיא מאתרת מקום שבו ניתן לעלות בביטחה על המדרכה. לא בכל העיר יש בעיות נגישות, אבל לצערי הרב הדבר בולט במיוחד באזור המגורים שלנו, ברחוב השושנים ובמורד הגיא״.

רחלה שפילמן-פלש, חברת המשפחה, פירסמה בסוף השבוע פוסט מרגש בקבוצת כרמיאלים מדברים בו היא חושפת את סיפורה של דשה. בפוסט מספרת דשה: (סימני הקריאה במקור) ״אני מפחדת שלא אפגע מרכב חולף. לא פעם כמעט ופגע בי רכב. נבהלתי נורא. אמי הייתה בשנה שעברה אצל מר עדי אלדר, אצל טל מילמן, ואצל מהנדס העיר הובטח לאימי שתוך שנה הענין יטופל, והענין לא טופל!!! אני עדין נוסעת על הכביש פחד מוות!!!… האם עד שלא אפגע לא יעשו דבר? למה אמי צריכה להמשיך במשך שנה וחצי לנדנד לעיריה כל פעם מחדש, כדי להקל על ההתניידות שלי. עד מתי?״

לפוסט מצורפים קטעי וידאו שצולמו ביום שבת האחרון ע״י טטיאנה, אימה של דשה. האם יצאה עם בתה לטיול ברחבי העיר ותיעדה בטלפון קטעים המתארים את הקשיים של בתה לעלות על מדרכות עם כסא גלגלים. בעקבות הפוסט מספרת רחלה, התקבלו תגובות רבות מצד אזרחים: ״אנשים רבים שלחו הודעות, הגיבו, מועמדים לראשות העיר התקשרו והבטיחו לבדוק את הנושא הזה. הנושא של נגישות הנכים הוא בעייתי בכל הארץ, אבל בבחינת עניי עירך קודמים – לנו חשוב שכאן יפעלו בנדון ולא רק ידברו״.

תגובת העירייה לא התקבלה עד לרגע זה.

כתבה מעניינת:

משה קונינסקי וטניה מזרסקי. צילום דוברות עיריית כרמיאל

מסגנית ראש העיר לחברת כנסת: קונינסקי בירך את מזרסקי

שתפומערכת פורטל זהר.נט ממלאת מקום ראש העיר כרמיאל וסגניתו טניה מזרסקי תושבע ביום רביעי הקרוב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.