אישה בהריון צילום אילוסטרציה pixabay
אישה בהריון צילום אילוסטרציה: pixabay

בגלל הקורונה: האם ניתן לפטר או להוציא לחל"ת עובדת בהריון?

שתפו

באדיבות נוימרק, בכר, דריקר מן, קונינסקי – חברת עורכי דין, נוטריון וגישור

רחוב הגליל 2 כרמיאל, טלפון: 04-6760078

נוימרק, בכר, דריקר מן, קונינסקי - חברת עורכי דין, נוטריון וגישור
נוימרק, בכר, דריקר מן, קונינסקי – חברת עורכי דין, נוטריון וגישור. צילום: עצמי

מגפת הקורונה משפיעה על כולנו! נכון לעשיו יש למעלה מ 1,000 ישראלים אשר הוגדרו כנשאי קורונה וזה ממשיך ועולה. התחלואה הגוברת הובילה למגבלות והנחיות לא פשוטות. זכרו כי כולנו במצב חירום ומתנהלים תוך כדי תנועה!

 המעסיק יכול לפטר עובדת רק אם הוכיח בפני התמ"ת כי הפיטורים לא קשורים כלל להריון או ללידה ולקבל היתר לפיטורי העובדת.

לדוגמא, אם ישנן נסיבות חמורות במסגרתן עליו לפטר כגון: העסק פושט רגל לפי פקודת פשיטת הרגל משנת 1980, אם מדובר בתאגיד עליו להוכיח כי ניתן צו פירוק ו/או להוכיח כי העסק הפסיק לפעול בשל נסיבות צפויות או בלתי צפויות וכד'

סעיף 9 לחוק עבודת נשים עונה על שאלה זו וקובע כך:

  • מעביד לא יפטר עובדת שהיא בהריון אלא בהיתר מיוחד של משרד התעשייה והמסחר.

  • שר התמ"ת לא יאשר פיטורים של עובדת בהריון אם יתברר לו כי הם קשורים להריונה ולא לתפקודה המקצועי.

  • כדי ליהנות מהגנת החוק, על עובדת בהריון שהיא זמנית, ארעית או קבועה לעבוד אצל אותו מעסיק או באותו מקום עבודה לפחות 6 חודשים.

  • אם המעסיק הוא קבלן כוח אדם והעובדת עבדה אצלו 6 חודשים לפחות והיא בהריון, הפסקת העסקתה באופן זמני תחשב גם היא לפיטורים שחלים עליהם ההוראות הנ"ל.

  • עובדת בהריון שמועסקת באמצעות קבלן כוח אדם אצל מעסיק אחר לפחות 6 חודשים יפעל אותו מעסיק למנוע פיטורי העובדת בניגוד להוראות החוק. אם פוטרה החבות חלה על המעסיק אלא אם כן הוכיח אחרת.

בהמשך למפורט בהוראות החוק, חשוב להבין ולזכור, שלכל מעסיק שמורה הזכות לפטר עובדת שלא עונה על דרישותיו המקצועיות והתפקודיות גם כאשר היא בהריון.

לשם כך, על המעסיק להוכיח שאכן זו היא העילה האמיתית ולא עצם היות העובדת בהריון, ובכך מפריעה לו מאד כי היא גוררת באופן טבעי ירידה בתפוקה בשל מגבלות פיזיות ואחרות ובהמשך, יציאה לחופשת לידה וכל המשתמע מכך.

אם וכאשר יש בידי המעסיק ראיות התומכות בעילה המקצועית לביצוע הפיטורים, עליו לקבל כאמור היתר ממשרד התמ"ת.

גהינו, מעסיק המבקש לפטר עובד/ת בתקופות המוגבלות בפיטורים לפי חוק עבודת נשים (הריון, לידה, הורות או טיפולי פוריות), חייב לקבל היתר לפיטורים מהממונה על חוק עבודת נשים. עד לקבלת ההיתר המבוקש, אסור לפטר את העובד/ת, לתת הודעה מוקדמת לפיטורין או לפגוע בהיקף המשרה/ההכנסה של העובד/ת, גם כיום במצב ולאור מגפת הקורונה.

מעסיק המפטר עובד/ת ללא היתר עובר עבירה פלילית ועשוי להיות מחויב בפיצוי בגובה 150% משכרה.

הוצאת עובדת לחופשה ללא תשלום – חל"ת

הוצאת עובדת בהריון או הורה בחופשת לידה ולאחריה לחל"ת, על המעסיק לקבל היתר מהממונה על חוק עבודת נשים לפני.

בשים לב כי כעת בזמן מגפת הקורונה וההנחיות החדשות, יש להגיש טופס מיוחד בבקשה להיתר לפי חוק עבודת נשים עבור הוצאת עובד/ת לחופשה ללא תשלום (חל"ת).

זכרו כי, אין עובדים אשר חסינים לחלוטין מפיטורים, אולם החוק מנסה להגן על אוכלוסיות מסוימות בכדי למנוע פיטורים מסיבות שאינן קשורות לתפקוד בעבודה. מדינת ישראל הכריזה על מצב חירום זה לא הזמן לשפוט את בעלי העסקים, הארגונים וכל העוסקים בדבר.

האם מותר לפטר עובדת בהריון כאשר סיבת הפיטורים היא סגירת העסק או אי פעילותו?

לפי חוק עבודת נשים, לא ניתן לפטר אישה בהריון שיש לה ותק של שישה חודשים לפחות, אלא לאחר קבלת היתר ממשרד התמ"ת הן לפני מגפת הקורונה והן כעת ולמרות שחובה לצמצם כוח אדם וכד'.

בשים לב, בהתאם לפסיקה, האיסור בחוק עבודת נשים אינו מוגבל למצב שבו המעסיק יודע על ההריון או מפטר בגלל ההריוןכלומר, גם בנסיבות בהן אין כל קשר בין הפיטורים לבין ההריון, קבע המחוקק כי נדרש היתר לפיטורים וכי הממונה רשאית לאכוף על הצדדים את המשך ההתקשרות. היינו – ברגע שלעובדת יש וותק של שישה חודשים או יותר, המעביד יהיה מנוע מלפטר את העובדת, ומניעות זו נובעת רק מעצם היותה בהריון ובעלת וותק כנדרש, ועל אף שבנסיבות העניין ההחלטה על הפיטורים היא מטעמים עניינים בלבד, ואלמלא ההריון היה המעביד רשאי לפטר את העובדת.

במשרד נוימרק, בכר, דריקר מן, קוניסקי – עו"ד, נוטריון וגישור קיימת מחלקת דיני עבודה. עו"ד בכר אביב לשרותכם – 04-6760078

כתבה מעניינת:

ירי לילי על סוכנות רכב כרמיאל צילום מתוך מצלמת האבטחה. פורסם לראשונה ע"י חדשות בזמן - בטלגרם

מלחמת פרוטקשן בכרמיאל? אלמונים ירו על סוכנויות רכב

שתפוצפו: חשוד מבצע ירי בנשק אוטומטי באזור התעשייה בעיר, נזק נגרם למבנה ולרכבים הסרטון פורסם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.