בדיקת אולטרסאונד רקמות רכות
צילום אילוסטרציה

בדיקת אולטרסאונד רקמות רכות

שתפו

מערכת פורטל זהר.נט

בגופנו ניתן למצוא מגוון רחב של רקמות מסוגים שונים שניתן לחלק אותן, באופן כללי, לרקמות קשות ורקמות רכות. הרקמות הקשות כוללות את עצמות השלד והשיניים והרקמות הרכות כוללות: כלי דם, שומן, שרירים, גידים, בלוטות, סחוס, עצבים ועוד. הרקמות הרכות הינן רגישות במיוחד ומשום כך עלולות להיווצר ולהתפתח בהן בעיות שונות כגון: קרעים, גידולים, דלקות או נזקים מחבלות. כאשר נוצר הצורך לבדוק את מצבן של רקמות בתוך הגוף, הנסתרות מהעין, נעשה שימוש בבדיקת דימות בטכנולוגיה מתקדמת וזאת על מנת לקבל תמונה ברורה ומדויקת של פנים הגוף. בדיקת הדימות היעילה ביותר, כאשר מדובר על רקמות רכות, היא בדיקת אולטרסאונד המבוססת על שימוש בגלי קול בתדר גבוה החודרים דרך הרקמות ומספקים תמונה איכותית בתלת ממד. התמונה המתקבלת מאפשרת לעקוב אחר האיברים והרקמות הפנימיים ולזהות בעיות רפואיות שונות בשלב מוקדם.

מתי נדרש לבצע בדיקת אולטרסאונד רקמות רכות?

בדיקת אולטרסאונד של רקמות רכות מתבצעת כחלק מהליך אבחון וזאת כאשר מתעורר חשש וחשד לבעיה שנוצרה באיבר פנימי העשוי מרקמות רכות. הבדיקה נועדה למגוון מצבים ומקרים:

  • לזהות גידולים ולקבוע את גודלם, צורתם ומיקומם.
  • לאשש או לשלול קיום והתפתחות זיהום או דלקת.
  • בחינת תפקודם של איברים פנימיים העשויים מרקמות רכות.
  • זיהוי שינוי בגודלן של בלוטות דוגמת בלוטת התריס.
  • להעריך האם קיימת בעיה באשכים, בערמונית או באיברים פנימיים אחרים כגון: כיס המרה, הרחם, הכליות ועוד.
  • בדיקת סקר במהלך הריון במטרה לעקוב אחר התפתחותו של העובר.

מהלך הבדיקה

בדיקת אולטרסאונד רקמות רכות הינה בטוחה, שכן היא אינה כוללת שימוש בקרינה מייננת מזיקה ומסוכנת. הבדיקה מתאימה גם לילדים ולנשים בהריון ואין הגבלה לגבי תכיפות או מספר הפעמים שניתן לבצעה. משך זמן הבדיקה הינו קצר ואין צורך להתכונן אליה. ההליך הרפואי מתבצע כאשר אתם שוכבים על שולחן ייעודי וחושפים את שכבת העור שמעל לאזור המיועד לבדיקה. הרדיולוג או טכנאי הרנטגן מורחים על גבי העור, ג'ל מיוחד המשפר את ההולכה של גלי הקול המשודרים אל פנים הגוף והסריקה מתבצעת באמצעות הזזה של יחידת משדר ומקלט על פני העור המחוברת למכשיר האולטרסאונד. המכשיר משמיע צליל בתדרים גבוהים וגלי הקול החוזרים מהרקמות הופכים לאותות חשמליים ולתמונה המתקבלת מעיבוד ממוחשב.

החשיבות והיתרונות של בדיקת אולטרסאונד – אבחון מוקדם והתאמת טיפול מתאים ויעיל

בדיקת אולטרסאונד של רקמות רכות הינה חיונית ומועילה למדי, שכן באמצעותה ניתן לבדוק תקינות זרימת הדם, לבצע בדיקת אקו לב ובכך להתרשם מתקינות פעולתו, לבדוק את ההתפתחות של המערכות השונות בגופו של עובר לאורך ההיריון ועוד. תוצאות הבדיקה מועברות לרופא דימות מומחה המפענח ומסביר אותן. בכך, ניתן לאבחן בעיות שונות המתפתחות ברקמות הרכות בגוף, כבר בשלב מוקדם ולהתאים להן טיפול יעיל ומיטבי היכול למנוע הידרדרות במצב הרפואי ואף להציל חיים. 

(תוכן מקודם)

*** Best Links

כתבה מעניינת:

רופא צילום אילוסטרציה

מאמי מייקאובר – הניתוח שמחזיר לך את הגוף הצעיר

שתפומערכת פורטל זהר.נט בתור נשים, החלום האולטימטיבי שלנו הוא להביא לעולם ילד, או כמה ילדים, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.