בית / חדשות / חדשות כרמיאל / ביום שבו החיזבאללה יפלוש
מלחמת לבנון השניה 2006 - נפילה ברחוב הרדוף צילום ארכיון צביקה מונר
דירה בכרמיאל אחרי נפילת טיל במלחמת לבנון השניה. צילום ארכיון: צביקה מונר

ביום שבו החיזבאללה יפלוש

שתפו

האם עשרות המנהרות של החמאס שמגיעות מעזה לתוך שטח ישראל, הן רק "דוגמית" למה שמכין לנו החיזבאללה, לקראת המלחמה הבאה בצפון? 70 אלף טילים? זו דווקא הבעיה הקטנה יותר שלנו, בחיזבאללה כבר הכינו תוכנית מגירה לכיבוש יישובים ובסיסים צבאיים בגליל… הכתובת על הקיר, השאלה היא האם מישהו שם בממשלה בכלל דואג לטפל בזה?

מבצע צוק איתן בעזה, גבה מאיתנו מחיר כבד, הן בנפש והן בשיתוק חלקי של חצי מדינה (וברכות לחוזרים מחו”ל שהתעכבו במשך ימים). העימות הזה התקיים מול החמאס – שהוא האוייב החלש ביותר שלנו “בשכונה” האלימה שבה אנחנו חיים. שאר האוייבים שלנו הרבה יותר עוצמתיים, חזקים ומסוכנים.

במבצע האחרון, גילינו באופן רשמי את קיומן של מנהרות התקיפה של החמאס. סביר להניח שרק חלק מהמנהרות התגלו, לא על כולן ידוע לנו. אבל משום מה שומרים בתקשורת על שתיקה באשר לסכנה גדולה הרבה יותר, סכנה קיומית של ממש – לא המנהרות של החמאס שנועדו לבצע טבח בתושבי היישובים בעוטף עזה, אלא מנהרות ארוכות, בעומק האדמה, שנועדו לכבוש את הגליל.

זה לא סוד, כבר מזמן ידוע ממקורות מודיעיניים ואחרים, שהחיזבאללה הכין תוכנית מגירה לכיבוש הגליל. ביום המיועד, יפרצו אלפי מחבלים בנקודות שונות בלבם של בסיסי צבא שונים ויישובים בגליל, ממטולה ועד ל… מי יודע, אולי שלומי ומעלות… כשהם מכוונים למטרה – להשתלט על החלק הצפוני של המדינה. הטילים של החיזבאללה, יהיו באותו שלב הבעיה הפחות גדולה שלנו. כמה אבידות יהיו לנו, מקרב האזרחים ומקרב החיילים? מה הממשלה עושה כדי לוודא את מיקומן של המנהרות ואת מסלולן?

ממראות מלחמת לבנון השניה בכרמיאל. צילום צביקה מונר
ממראות מלחמת לבנון השניה בכרמיאל. צילום ארכיון: צביקה מונר

הכתבה הזו לא נועדה להבהיל, אלא להעביר לכולנו את המסר: ביום הדין, כדאי שנדע מה צפוי לקרות כאן. זה יכול לקרות עוד חודש, עוד שנה או בעוד 10 שנים. כרגע החיזבאללה לא מעוניין בעימות ישיר עם ישראל, המחיר ששילם בשנת 2006 ו”הבוץ” הסורי בו הוא תקוע, מקשים עליו את החיים, אבל יבוא יום וארגון הטרור השולט בלבנון, ירצה להשלים את המלאכה שלמענה הוקם – השמדת ישראל. אומנם לפי מומחים שונים, הקרקע בצפון הארץ קשה וסלעית הרבה יותר מאשר בעזה, כך שלחיזבאללה הרבה יותר קשה לחצוב יחסית לחמאס, ויש צורך בשימוש בפיצוצים מבוקרים ובמכשירי קידוח משוכללים, אבל יש לזכור שהחיזבאללה מצוייד ועשיר ביחס לאחיו “הקטן” בדרום. אין לו שום מגבלות, אין מצור על לבנון, והוא נהנה מכספי הפטרונים באיראן. הם גם אלה שיחליטו אם ומתי לממש את התוכנית לכיבוש הגליל.

בעיתוי מפתיע, קבע ביום חמישי האחרון קבע בית משפט פדרלי בארצות הברית כי קוריאה הצפונית ואיראן אחראיות לנזקים שנגרמו בשל שיגורי הרקטות לעבר צפון הארץ במהלך מלחמת לבנון השנייה. התקבלו ראיות ממשיות לכך שאיראן מימנה סיוע צבאי לארגון הטרור, ואילו קוריאה סייעה בחציבת מנהרות בגבול בין ישראל ללבנון. ושוב, למקרה שזה לא הובן בצורה נכונה – צפון קוריאה עומדת כלכלית מאחורי חציבת מנהרות החיזבאללה. זה לא עוד גוף קיקיוני אלא מדינה של ממש, בעלת אינטרסים מנוגדים לאינטרס הישראלי, מדינה שבראשה עומד אדם ששפיותו מוטלת בספק.

התביעה לבית המשפט הפדרלי הוגשה ע”י תושבי צפת, לאחר מלחמת לבנון השניה. השופט ציין בפסק הדין כי “קוריאה הצפונית סיפקה לחיזבאללה מגוון רחב של תמיכה ומשאבים, כולל אימונים צבאיים, הדרכה מודיעינית וסיוע בבנייה מערכת עצומה של תשתית צבאית תת-קרקעית, מנהרות, בונקרים, בסיסים ואתרי איחסון בדרום לבנון”. בהתייחסו למערכת המנהרות בגבול הצפון, כתב השופט למברת כי “זו תשתית שמזכירה במאפייניה ובתצורתה את המערכות בגבול המפורז, המפריד בין שתי הקוריאות”.

בתקשורת הרשמית לא מרבים לדבר על הנושא, ישנם דיווחים לא מאומתים על כך שצה”ל חשף תוואי של מנהרה שחפר החיזבאללה בצפון, מתחת לשטח ישראל. עובדתית, ידוע שהחיזבאללה מהווה מודל לחמאס בכל הקשור לבניית תשתית תת-קרקעית, של מנהרות ובונקרים. לנסראללה וחבריו יש מערכת של מנהרות בדרום לבנון המשמשת הן למסתור והן לאחסון כלי נשק, אמצעי לחימה ועוד. ועכשיו לחידה האמיתית: אם החיזבאללה הוא המודל של החמאס, והחמאס חפר עשרות מנהרות מעזה לתוך שטח ישראל, כמה מנהרות נחפרו מדרום לבנון (ואולי גם משטח סוריה) עמוק לתוך השטח הישראלי?

בשנים האחרונות התקבלו לא מעט תלונות של אזרחים ביישובים הסמוכים לקו הגבול עם לבנון על רעשים שונים, ספק רעשי קידוח הבוקעים מתחת לפני האדמה. לטענתם, התחושה היא כאילו שמישהו חופר מתחת לביתם.

בעיתון הלבנוני אלג’מהוריה התפרסם בשנת 2011 כי בחיזבאללה מתכוננים במרץ לקראת סבב הלחימה הבא מול ישראל, שבו מתכוון הארגון לשנות את כללי המשחק ולפרוץ את הגבולות בין שתי המדינות. תחת הכותרת “כך מתכונן חיזבאללה למלחמה עם ישראל” מפורטת התוכנית הצבאית לכיבוש הגליל על ידי אלפי לוחמים. הכתבה מסתמכת על גורמים המקורבים לחיזבאללה ומנסיון העבר – כאשר החיזבאללה מאיים, בדרך כלל הוא גם עומד מאחורי דבריו.

בעיתון מפורטת תוכנית ענק לכיבוש הגליל, שמומחים איראנים השתתפו בגיבושה, ובמרכזה כ-5000 לוחמים, שהתאמנו להשתלט על בתים ויישובים שדומים לאלה שבצפון ישראל.

על-פי העיתון הלבנוני חמש חטיבות, שכל אחת מהן מונה כאלף לוחמים אמורות להיכנס לתוך שטח ישראל, יש להניח כי חלקן הגדול יעבור ככל הנראה באמצעות מנהרות תת-קרקעיות. חטיבה אחת תנסה לכבוש את נהריה או חלקים ממנה. לאחר הכניסה לעיר, הלוחמים ינסו להשתלט על כמה שיותר אזרחים ישראלים כדי למנוע מצה”ל להשיב אש. החטיבה השנייה, תכבוש את שלומי, שממוקמת כמעט על הגבול, כשהמטרה היא לחסום את הדרך בפני אספקה ולוגיסטיקה לחיילים שבחזית. גם כאן יש להניח ייעשה שימוש במנהרות. חטיבה שלישית תתמקד בחלק המזרחי של הגבול כדי לכבוש יישובים כמו מלכיה, רמות נפתלי ויפתח. חטיבה נוספת תפעל בתוך שטח ישראל על מנת לפגוע באספקה ובכוחות תגבור של הצבא. חטיבה חמישית, שימו לב, מיועדת להגיע הרחק עד לאזור כרמיאל,  תתבסס  בכפרים הערביים באזור בקעת בית הכרם במטרה להתחפר בנקודה אסטרטגית זו.

בתקשורת הארצית דווח בשנה שעברה כי במערכת הביטחון החלו לבצע בדיקות לאורך הגבול עם לבנון, מחשש כי ארגון חיזבאללה חופר מנהרות טרור מעבר לקו הגבול לעבר שטח ישראל, במטרה להוציא אל הפועל פיגועים. דוחח עוד כי הבדיקה של צה”ל החלה רק לאחר שבחודש אוקטובר שעבר, נחשפה מנהרת טרור שנחפרה על ידי חמאס בסמוך לגבול עם עזה, במטרה להוציא אל הפועל פיגוע תופת.

ההערכה בישראל היא שחיזבאללה לא יתקשה לחפור מנהרות מעבר לגדר הגבול לכיוון ישראל, לאחר שכבר בנה מערכת של מנהרות בכל דרום לבנון. נמסר כי לאחר מלחמת לבנון השנייה, בוצעו במערכת הביטחון בדיקות דומות – במיוחד לאחר תלונות של תושבי יישובים בקו הגבול, שדיווחו על קולות של חפירה. בתום הבדיקות אמרו אז בצה”ל כי לא מדובר בחפירת מנהרות. חשוב לציין, כי באופן רשמי מוסר צה”ל שהבדיקות לא העלו דבר. עם זאת, לא צויין כיצד ובאיזה ציוד נערכה הבדיקה. זה היה כאמור לפני המבצע בעזה, שבו התגלה היקף עצום של מנהרות טרור.

יש לזכור שלפני מבצע צוק איתן, לא ממש דיברו על סכנת המנהרות, בעיקר דיברו על ירי הטילים למרכז הארץ ועל הצורך לפגוע בתשתית הרקטות של החמאס. רק אחרי פיגועים שבוצעו נגד כוחות צה”ל באמצעות המנהרות, נכנס צה”ל קרקעית לעזה ואז גם גילינו ולמדנו על היקפן של אותן מנהרות. האם גם בצפון, נגלה את קיומן של מנהרות רק אחרי שכבר יהיה מאוחר מדי?

 

כתבה מעניינת:

מסיכה קורונה צילום אילוסטרציה Pixabay

עלייה במקרי הקורונה בכרמיאל: איפה ביקרו החולים החדשים?

שתפומספר החולים הפעילים מכרמיאל הגיע ל-31, קרוב מאוד לשיא החולים בגל הראשון. משרד הבריאות עידכן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.