שרה שפירא אמא של רון ציור דורית קלפנסקי
שרה שפירא ז״ל. ציור דורית קלפנסקי

בית אמי

שתפו

רון שפירא, מורה ומחנך, עיתונאי ומאמן אישי לשינויים מנטליים נפרד מאימו שרה, מוותיקות כרמיאל שהלכה לפני כמה ימים לעולמה

היה זה השבוע הקשה בחיי. יכול אני לסכם ולומר כי הרגשתי כילד שסוחרר במהירות על גבי קרוסלה והורד ממנה באחת והנה אני כותב כמי שכל עולמו סובב עליו והשמיים כמו החליפו מקומם עם האדמה.

אמי נפטרה כך לפתע. המומים וכואבים התכנסנו אנחנו בני המשפחה וחבריה הרבים בביתה החם לשבעה. אוהב אני את בית אמי. נחמתי היתרה באה לי עת נכנסו האנשים והתפעלו מן האווירה המיוחדת השוררת בבית, אווירה אשר סימלה יותר מכל את נפשה ואת אישיותה של אימי: כה חמה הייתה היא, שמחה וחברותית.

אחת המנחמות שחה לי כי 'כל בתי המבוגרים נראים אותו הדבר' שבכולם כמו אצל אמי יש את מפות התחרה, ווילונות המלמלה, הצלחות הקרמיות מכל בירות העולם התליות על הקיר, רהיטי העץ, המזנון של שומרת הזורע, האגרטלים והפרחים הצבעוניים, התמונות ויצירות הפייטים השזורות חרוזים, השטיחים על הרצפה, הגובלן וכל המראה הססגוני אשר מטבל בחום את ביתה ומעיד יותר מכל על השמחה והאושר במשפחתי.

אך לאו. אין זה בית ככל בתיהם של המבוגרים! עניתי. זהו הבית של אמי! אמי שבישלה את מרק הצ'ורבה הרומני המהביל, שאפתה את עוגות השמרים (קוזונאק) בימי שישי. זו שהכינה תחת ידיה את הכרוב הממולא, שהדיפה את ריח מתיקותו המיוחד של ליפתן הפירות. אמי היא האימא של עוגיות הפודינג ושל ניחוח הבצל המטוגן שפוזר אחר כבוד על הוורניקיס שגם אותו היא הכינה בעצמה (כופתאות הבצק המלא בתפו"א) ומרק הבורשט הנדיר והממליגה עם קוביית החמאה, השמנת והגבינה המלוחה. זה בית אימא. עם ריח אחר, אווירה ייחודית של חום ודאגה, של תרבות ושירה. בית של אימא קטנה בגודלה אך ענקית בנוכחותה.

עצוב היה לי ועודני עצוב. שהנה נכנסה מנחמת נוספת כמו הוסיפה שמן למדורה באומרה 'שפעם היה זה בית שמח ועתה הוא עצוב'. ואכן, תם עידן, כי אימא איננה. שעתה מצווה אני להמשיך ולזרוע את זרע השמחה והמורשת המאושרת בביתי הפרטישיהיה זה בית עם ניחוחות של מרק ושל עוגות, של תרבות שירה וספר. בית שיהיה נעים לדור בו ולא רק משום הגובלן שעל הקיר אלא משום הריחות והתוכנים שבתוכו.

החיים הם תחנות. עלינו להשלים עם תחלופת הדורות ולהישאר חיוביים למען עצמינו, ילדינו ולמען כל הסובבים אותנו.

שנדע בית של חום, שמחה ואהבה, שלכם – רון

כתבה מעניינת:

בדיקת שקיפות עורפית

בדיקת שקיפות עורפית – האם חשובה?

שתפומערכת פורטל זהר.נט בין כל הבדיקות שאישה בהיריון צריכה לעבור במהלך חודשי ההיריון שלה, בדיקת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.