טקס יום הזיכרון ליהודי אתיופיה שניספו בדרך לישראל. צילום אייל מן
טקס יום הזיכרון ליהודי אתיופיה שניספו בדרך לישראל. צילום אייל מן

בכרמיאל ציינו את זכר יהודי אתיופיה שנספו בדרכם ארצה

שתפו

מערכת פורטל זהר.נט

כ-1000 יוצאי אתיופיה מתגוררים כיום בכרמיאל, זו קהילה גדולה וחשובה. לפני מספר שנים הוקמה בפארק המחצבות ע"ש שמעון פרס ז"ל אנדרטת יזכור נצחי לזכר קרוביהם שלא זכו לסיים את המסע ולהגיע לישראל – ונספו בדרכם לארץ באתיופיה ובסודן.

בטקס לזכרם של יוצאי אתיופיה שקיפחו את חייהם במסע לישראל, שהתקיים במעמד ראש העיר משה קונינסקי, השתתפו הקייסים שחר ואפרים מנהיגיה הרוחניים של הקהילה בכרמיאל, רב העיר אברהם צבי מרגלית, נציגי הקהילה, ראש העיר לשעבר עדי אלדר, נבחרי ציבור, עובדי עירייה ותושבים.

ראש העיר משה קונינסקי אמר בטקס: "אחי חברי הקהילה האתיופית בכרמיאל ובכל ישראל, ביום זה אנו מתייחדים עם זכר יקיריכם שלא הצליחו להגיע לישראל ונספו במסע הקשה ובמחנות ההמתנה לעליה. בשמי ובשם כל תושבי כרמיאל אנו שולחים לכם חיבוק חם ואוהב ואנו לא שוכחים כי לא סיימנו את משימת עליית יהודי אתיופיה לישראל. יש למדינת ישראל חוב מוסרי כלפי הקהילה האתיופית הן בהמשך העליה לישראל והן בשילוב הקהילה בחיי המדינה באופן מלא".

מידי שנה מקיימת עיריית כרמיאל עצרת זכרון שנתית ליהודי אתיופיה שנספו בעת עלייתם לארץ.

בישראל מתגוררים כיום  כ-140,000 יוצאי אתיופיה ויום הזיכרון לזכרם של העולים שנספו בדרכם לארץ נקרא גם יום נספי סודן לזכרם של כ- 4,000 מיהודי ביתא ישראל שנספו במהלך המסע ובהמתנה לעלייה במחנות הפליטים בסודן בזמן מבצע אחים.

כתבה מעניינת:

קבר רבי ישמעאל כהן גדול בסג׳ור. צילום אריאל פלמון (ויקיפדיה)

הילולת רבי ישמעאל כהן גדול: המשטרה תחסום הכניסה לאתר הקבר

שתפוההילולה הגדולה שבה משתתפים מדי שנה כרמיאלים רבים, לא תתקיים הפעם באתר הקבר – בהנחיית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.