פסטיבל עכו לתיאטרון אחר, הצגת תחרות מתפרק לי בתוכו, צילום אלה ברק
מהצגות פסטיבל עכו. צילום אלה ברק

בן 44: פסטיבל עכו יוצא שוב לדרך

שתפו

מערכת פורטל זהר.נט

פסטיבל עכו הבינלאומי לתיאטרון אחר חוגג את שנתו ה-44 עם עשרות הצגות, מופעים, מתחם לינת שטח ומופעי חוצות ברחבי העיר. הפסטיבל יתקיים בחול המועד סוכות, בין התאריכים 1-4 באוקטובר 2023.

כבכל שנה, משקף הפסטיבל מגוון רחב של קולות ונושאים קיומיים וחברתיים, החל מהתמודדות עם הלם קרב, התעסקות בפילוג ובשסע החברתי אז והיום, עזיבת הארץ אל מול ערכי הדמוקרטיה, התמודדות עם פוסט טראומה מינית, התמודדות עם זיקנה והתגברות על אובדן, מאבק חברתי מזרחי וחשיבותו שנשכחה ועולה כיום, עיסוק בזהות הלאומית וסאטירה על הארץ ״המוב׳תחת״ ועד הצגת מחקר על חווית הסלואו הראשון שלנו והזמנה לריקוד.

עוד בפסטיבל עכו לתיאטרון אחר – השחקנית הוותיקה והמוערכת רבקה גור, בת 88, מעלה לראשונה מחזה פרי עטה, מחזה ראשון של השחקן המוערך עלא דקה, שישחק בתפקיד הראשי ובתפקיד אימו תשחק חנה אזולאי-הספרי, ההצגה האורחת ״מתקני עולם״, בהשתתפות שחקנים בעלי מוגבלויות ועל הרצף האוטיסטי ועוד הפתעות רבות,

גם השנה במסגרת הפסטיבל, יערך ערב הוקרה ליעקב אגמון ז״ל, מעמודי התווך של התרבות הישראלית ואיש תיאטרון נדיר, שהטביע חותמו על התיאטרון הישראלי לאורך שנים ואף שימש כמנהל האומנותי של הפסטיבל בשנות ה-90.

האירוע יתקיים בנוכחות כלת פרס ישראל,אלמנתו, השחקנית גילה אלמגור אגמון, שתעניק את פרס אגמון – פרס מפעל חיים, שיבחר על ידי הועדה האמנותית הכוללת את ליזו אוחיון, מנכ״לית הפסטיבל, גילה אלמגור אגמון ודליה שימקו, המנהלת האמנותית.

פסטיבל עכו יתקיים באולמות האבירים, בכניסה לעיר העתיקה וברחבי העיר, בנופיה של העיר עכו ויכלול מאות שחקנים ופרפורמרים, שיעלו עשרות מופעי תיאטרון, הצגות רחוב ומופעים חדשים.

הפסטיבל כולל מאות משתתפים אשר יעלו כ-20 מופעי תיאטרון מתוכם למעלה מ-14 הצגות מקור, יצירות חדשניות ופורצות דרך, ביניהן:

  • 8 בכורות שייקחו חלק בתחרות הפסטיבל
  • 6 הצגות חממה – המהוות הזדמנות לבמאים ויוצרים מבטיחים
  • 4 הצגות אורחות
  • שת"פ ייחודי עם מרכז תרבות סין, במסגרתו מגיעים כ-25 משתתפים מסין למופעי שאולין ייחודיים של אומנות הקונג פו
  • 4  מופעים בינלאומיים מצ'כיה, אוסטריה, שוויץ ומדריד
  • כ- 40  אירועי חוצות הכוללים מופעים, הצגות רחוב ואירועים מיוחדים, חינם לקהל הרחב החל מ-18:00, ברחבי העיר עכו, לצד אירוח פסטיבל הבירה, במסגרתו יוצעו למבלים חווית פודטראק ומגוון רחב של בירות ישראליות ובינלאומיות במחירים אטרקטיביים.
פסטיבל עכו לתיאטרון אחר, ההצגה אם כבר אז כבר צילום אלה ברק
צילום: אלה ברק

בימי הפסטיבל יוקם מתחם לינת שטח שיכלול אפשרות לינה באוהלים ו/או שקי שינה לכ-100 איש בחומה המזרחית, לצד פסטיבל הבירה שיגיע לראשונה להתארח בפסטיבל .

ליזו אוחיון, מנכ"לית פסטיבל עכו ומפיקה ראשית: ״גם השנה, כל אנשי ההפקה והיצירה, נרגשים להיפגש ולחוות מחדש את התגייסותה האמיתית של קהילת אנשי העיר עכו, התגייסות וחיבור קהילתי מלא ברצון טוב, וציפייה לבואם של עשרות אלפי האורחים המגיעים לפסטיבל. אין זה מובן מאליו ועל כך אנו מודים ומביעים את הוקרתנו הרבה״.

דליה שימקו, מנהלת אמנותית: ״המדינה בוערת ומצב הרוח הכללי הפך לגמרי למצב הרוח הפרטי. ישראל תמיד הייתה מקום ששואב את חיינו לטוב ולרע, הפרטי והכללי שזורים כאן זה בזה לחלוטין, אבל בימים אלו כולנו חווים זאת ביתר שאת. בתוך הסערה אני מרגישה שהמשך היצירה הוא צורך קיומי הכרחי הן ליוצרים והן לצופים. היצירה מלאת הכישרון שממשיכה לבעבע במלוא עוצמתה מביאה נחמה, שיתוף, תחושת שפיות ובעיקר מזכירה לנו מדוע אנחנו כאן ומה אנחנו אוהבים כל כך בישראל  התובענית שלנו.

עכואים >>> היכנסו לכתבות נוספות

כתבה מעניינת:

כדורגל אבות ובנים צילום עיריית עכו

וישחקו הילדים לפנינו – ואבותיהם

שתפומערכת פורטל זהר.נט ״כדורגל זה גדול מחיים ומוות״, אמר פעם מאמן אנגלי מפורסם. אולי הוא …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *