בית / חדשות / חדשות משגב / בעקבות תקיפת תן: חשש מהתפשטות כלבת באזור
חדשות כרמיאל
צילום: Thimindu Goonatillake

בעקבות תקיפת תן: חשש מהתפשטות כלבת באזור

חשד למקרה כלבת ביישוב גילון בעקבות תקיפת תן. המועצה האזורית משגב נערכת בהתאם וקוראת לתושבי האזור להגביר ערנות וזהירות

חשש מפני התפשטות מחלת הכלבת באזור. ביום חמישי בבוקר תקף תן משוטט את תושב גילון, בעת שרץ בשביל סובב הר גילון. התן לא אותר, למרות סיורים רבים באזור והפעלת צייד בימים חמישי ושישי. ההתנהגות החריגה של התן מעלה חשד כי היה חולה בכלבת וכי הוא מסוגל להדביק במחלה תנים או כלבים משוטטים אחרים.

ד"ר אורית שריר, וטרינרית המועצה האזורית משגב, מסבירה: ״באופן רגיל, חיות בר בורחות ואינן מתקרבות לבני אדם או לחיות בית וודאי לא תוקפות אותם. אנחנו מתייחסים לכל אירוע בו חיית בר תוקפת אדם כאירוע כלבת, וכך גם במקרה זה״.

הכלבת הינה מחלה נגיפית (ויראלית), הידועה עוד מימי קדם בכל חלקי העולם. מדובר במחלה קטלנית וחשוכת מרפא, אשר  עם הופעת סימניה הקליניים הראשונים, באדם או בבע"ח, גורמת תוך ימים בודדים למוות בייסורים קשים. מידי שנה, מתים ברחבי העולם אלפי בני אדם מכלבת, כולל במדינות ערב הגובלות עימנו. בישראל נפטרו מכלבת במהלך 50 השנים האחרונות 3 אנשים (האחרון בשנת 1997). עד היום טרם נמצאה תרופה או טיפול יעיל, העשויים להציל את הלוקים במחלה נוראה זו, אך עם זאת ניתן למנוע את התפשטותה באמצעים זמינים ופשוטים.

הקפדה על מתן חיסון כלבת אחת לשנה, כנדרש בחוק, וביצוע פעולות מנע נגד תופעת השוטטות של כלבים, הן ערובה לקטיעת שרשרת ההדבקה של מחלת הכלבת. הקפדה על קשירת הכלב ברצועה בעת טיול ועל מניעת שוטטות ומגע עם כלבים אחרים תצמצם מאוד את אפשרויות ההדבקה במחלה.

בגילון ובהמשך גם בצורית יערכו השבוע חיסוני דחף כנדרש בעת אירוע כלבת. בחודש האחרון פוזרו באזור הגליל המערבי פיתיונות כלבת לחיסון אוראלי של חיות בר. בשבועות הקרובים יעובה פיזור התרכיבים סביב גילון וצורית.

כל התנהגות חריגה של חיות בר (שועלים, תנים) נחשבת לחשודה ודורשת בדיקה. יש לדווח למוקד המועצה על כל מקרה של חיות בר שאינן מתרחקות מבני אדם, מנסות ליצור מגע ותוקפות בני אדם וחיות בית, או רודפות אחרי כלי רכב וכמובן גם על התנהגות תוקפנית וחריגה של חיות הבית.

שתפו

כתבה מעניינת:

כבאי שריפה לוטם צילום דוברות ככאות והצלה

השריפה ביישוב לוטם – הושגה שליטה באירוע

מערכת פורטל זהר.נט היום (ראשון) בשעות הצוהריים, פרצה שריפת חורש ביישוב לוטם. למקום הוזנקו חמישה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable