אוהל הומלס חורשה בכרמיאל
האוהל שבו חי ב׳. זקוק לעזרה בדיור. צילום: גיל דובריש

בשיא הגשמים: ההומלס מכרמיאל שמתגורר באוהל

שתפו

ב׳ בן ה-38, גרוש ואב לילדים חווה משבר נפשי קשה שבעקבותיו הוכר כנכה: רוצה להשתקם, אין סיוע מהרווחה

מאת גיל דובריש

מעולם, בחלומות הכי שחורים שלו, לא דימיין ב׳ (השם המלא שמור אצלנו) בן 38 מכרמיאל, שיום אחד הוא ידרדר לרחוב וייאלץ להתגורר באוהל קטן, בקור ובגשם שוטף.

כבר יותר משבוע שדר הרחוב, גרוש ואב לילדים, מתגורר באוהל שהקים באחת החורשות בעיר, הרחק מעיניהם של האנשים. ״כל הסיפור הזה מביך אותי, אני די מוכר בכרמיאל, לא רוצה שיידעו״ הוא אומר.

ב׳ עלה ארצה כילד בשנות התשעים, כשהתבגר הקים בית ומשפחה, עבד והתפרנס בכבוד. מה קרה לו בדרך עד שהגיע למצב הנוכחי?

״תמיד התמודדתי עם התקפי חרדה ומצבים מורכבים בחיים״ הוא מספר לי. ״המשבר הגדול הגיע לפני מספר שנים, כשהתגרשתי. נכנסתי לדיכאון עמוק. ואז הגיעה הקורונה וגם איבדתי את עבודתי. המצב שלי החמיר מאוד ולפני כשנה מצאתי את עצמי ברחוב, בלי אפשרות לשלם שכר דירה״.

ב׳ פנה למינהל לשירותים חברתיים (הרווחה) ונשלח להתגורר בהוסטל מחוץ לעיר. ״סיוט, זה לא היה מקום מתאים עבורי, ההוסטל מיועד לנרקומנים נגמלים, ואני בכלל לא נמצא בקריטריונים האלה. התנאים שם היו קשים מאוד. הכסף שהרווחתי מקצבת הבטחת הכנסה הועבר להנהלת ההוסטל כדי לממן את שהותי במקום ולא נשאר לי כסף למחייה. המרחק הרב מהמשפחה, בעיקר מהילדים, הקשה עלי מאוד. המצב שלי הידרדר עוד יותר שם״ הוא מספר. 7 חודשים הספיקו לו וב׳ חזר לצפון, התגורר זמן-מה אצל אביו, אבל לדבריו, עקב בעיות קשות מהן סובל האב, העניינים לא הסתדרו. לפני כשבוע החליט להקים אוהל בתוך אחת החורשות בעיר. במקביל פנה שוב ושוב למינהל לשירותים חברתיים וביקש עזרה במציאת דיור, אך לטענתו, ״הם לא שמים עליי״.

ב׳ מספר כי במינהל לשירותים חברתיים גם התלוננו נגדו על איומים ואלימות ועקב כך נשלח למעצר של יומיים, ושוחרר לאחר מכן. ״אני לא אדם אלים״ הוא אומר ומציג בפניי חוות דעת רפואית שבה מצוין כי כי איננו מסוכן לעצמו או לזולת. ״לא איימתי מעולם, אני לא טיפוס כזה. לצערי ברווחה לא מוכנים לעזור, אפילו לא שלחו מישהו כדי לבקר באוהל ולראות איך אני חי כאן״.

ב׳ מספר שלפני כחודשיים הוכר כנכה נפשית על-ידי המוסד לביטוח לאומי ומאז הוא מקבל קצבה. עם זאת, הוא מדגיש כי במצב הנוכחי אין ביכולתו לשכור דירה. ״במחירי השכירות של היום, קשה מאוד למצוא אפילו יחידת דיור קטנה. המינימום זה 2500 שקלים, זה כמעט כול הקצבה החודשית שלי. בנוסף, בגלל החובות שלי לכול מיני גופים כמו בנקים ועירייה, החשבון שלי מוגבל ואני לא יכול להוציא צ׳קים, איזה בעל נכס יסכים להשכיר לי דירה בלי לשלם לו צ׳קים מראש?״.

ב׳ מבקש סיוע בשכר דירה למשך תקופה של חצי שנה ומאמין שעד אז יוכל להשתקם ולמצוא פתרונות חדשים. ״אני צריך רק דחיפה קטנה, עזרה בדיור לחצי שנה, בית מסודר, לשים את הראש על כרית בלי לדאוג כל הזמן איפה אלון הלילה. במצב הנוכחי שלי, המגורים באוהל בחוץ רק מחמירים את הבעיות, אני רוצה להשתקם אבל קשה להתמודד עם המצב, תעזרו לי״ הוא מבקש.

עדכון (יום ב׳ 20.3.2023)

שבוע אחרי פנייתנו לעיריית כרמיאל נמסר בתגובה: ״האיש מוכר ומטופל במנהל לשירותים חברתיים מזה תקופה ומפאת צנעת הפרט לא ניתן להכנס לפרטים אודות מצבו. יחד עם זאת חשוב לציין כי העירייה עושה מאמצים למצוא עבורו דירה, חרף מחסור הקיים בעיר בדירות קטנות ואף סייעה לו בדיור זמני בהוסטל מחוץ לעיר לנוכח העובדה שלא היה ביכולתו למצוא דירה״.

קיראו על זה בפורטל זהר.נט:

כתבה מעניינת:

רכבים טעינה חשמלית

גיל הרכבים הממוצע בכרמיאל – כ-7 וחצי שנים

שתפוכרמיאל מדורגת במקום טוב באמצע, הרחק מקלאנסווה ובית עילית אבל גם לא קרובה אל רמת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *