Array
(
  [_edit_lock] => Array
    (
      [0] => 1464891268:5
    )

  [_edit_last] => Array
    (
      [0] => 5
    )

  [_thumbnail_id] => Array
    (
      [0] => 14052
    )

  [tie_sidebar_pos] => Array
    (
      [0] => default
    )

  [tie_post_slider] => Array
    (
      [0] => 184
    )

  [_metaseo_metatitle] => Array
    (
      [0] => חדשות זהר הצפון כרמיאל - את מי "מטרטר" הביטוח הלאומי? 
    )

  [_metaseo_metadesc] => Array
    (
      [0] => בתה של ניצולת שואה מתלוננת: אמי זקוקה לסיוע של המוסד לביטוח לאומי וחשה מושפלת
    )

  [_metaseo_metaopengraph-title] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_metaseo_metaopengraph-desc] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_metaseo_metaopengraph-image] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_metaseo_metatwitter-title] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_metaseo_metatwitter-desc] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_metaseo_metatwitter-image] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_yoast_wpseo_focuskw_text_input] => Array
    (
      [0] => ניצולת שואה
    )

  [_yoast_wpseo_focuskw] => Array
    (
      [0] => ניצולת שואה
    )

  [_yoast_wpseo_linkdex] => Array
    (
      [0] => 65
    )

  [tie_views] => Array
    (
      [0] => 1438
    )

  [essb_cached_image] => Array
    (
      [0] => https://zhk.wpengine.com/wp-content/uploads/2016/06/קשישה-מוסתרת-1045.jpg
    )

  [rank_math_focus_keyword] => Array
    (
      [0] => ניצולת שואה
    )

  [rank_math_robots] => Array
    (
      [0] => a:1:{i:0;s:0:"";}
    )

)
צילום אילוסטרציה, אין כל קשר לכתבה

בתה של ניצולת שואה: המוסד לביטוח לאומי “מטרטר” את אמי

שתפו

אישה בת 79 מכרמיאל החולה במחלה קשה זקוקה לעזרה בסיסית בביתה מספר שעות מדי יום. לדברי בתה, במוסד לביטוח לאומי מסרבים להיענות לבקשה ומעבירים אותה מסכת של השפלות ובדיקות

מאת גיל דובריש

קשישה בת 79, ניצולת שואה המתגוררת לבד בביתה, אינה מקבלת כל סיוע על-אף מצבה הרפואי המעורער.
האישה, עברה בשנים קודמות טיפולי כימותרפיה ולפני כשנה נאלצה לעבור ניתוח קשה. בנוסף היא סובלת מסכרת ונזקקת להזרקת אינסולין ולפני זמן מה עברה השתלת קוצב לב, שמגביל את תנועותיה. על-אף מצבה הרפואי, בני משפחתה אינם מצליחים להבין מדוע במוסד לביטוח לאומי מתעקשים שלא לאפשר לה לקבל עזרה ממטפלת בבית.
“אמי איננה אישה בריאה, היא זקוקה לעזרה, אומנם לא 24 שעות ביממה, אבל לפחות מספר שעות ביום”, מספרת אלונה, בתה של הקשישה. “היא נמצאת במצב סיעודי חלקי, מתפקדת באופן כללי, אבל מתקשה מאוד לבצע פעולות בסיסיות עקב המגבלות הפיזיות. אמי נוהגת למעוד וליפול פעמים רבות, תוך שהיא נחבטת בכל חלקי גופה, אינה יכולה להתקלח לבדה ולא שולטת באופן מלא בצרכיה. המצב לא פשוט”.

אלונה מספרת כי במקצועה כאחות בקופ”ח היא חוזה בקשישים רבים הנמצאים במצב דומה ונופלים בין הכסאות, דבר הגורם לה לכאב רב, משום שהיא חווה זאת על בשרה עם אימה. “במוסד לביטוח לאומי מתנערים מהאחריות וטוענים כי מצבה הרפואי של אמי אינו חמור דיו כדי להיכלל בקריטריונים לקבלת שעות סיעוד. אני לא מבינה לאיזה מצב צריך להגיע אדם כדי להיות זכאי לקבלת סיוע. אני יודעת היטב מסיפורים של קשישים אחרים שהיא אינה היחידה שנתקלת בחומות של אטימות במוסד לביטוח לאומי”.

לדברי הבת, קיבלה הקשישה סיוע בתקופת הטיפולים בכימותרפיה, אך כעבור מספר חודשים, בתום הטיפולים, הופסקה עבודתה של המטפלת. עובד סוציאלי שביקר את הקשישה פנה בעקבות זאת למוסד לביטוח לאומי וציין כי לדעתו יש צורך עזרה של מטפלת למשך מספר שעות ביום, המוסד אישר את הסיוע באופן זמני למשך מספר חודשים בלבד, בסיומם שוב נותרה הקשישה לבדה בבית. לדבריה, היא מנסה לעזור לאימה ככל האפשר, מבקרת אותה מדי יום, מבצעת עבורה את הקניות ואת הסידורים ומסיעה אותה בכל פעם לביקור אצל הרופאים, אך משום שהיא עובדת אינה יכולה להיות צמודה אליה 24 שעות ביממה.

“המוסד לביטוח לאומי שולח נציגים לביצוע בדיקות כשירות והערכת יכולת תפקודית”, היא ממשיכה. “אמי חשה מושפלת מהבדיקות, מבקשים לראות אותה האם היא מצליחה להתלבש לבדה, ללכת מנקודה אחת לשניה. בבדיקות שנערכו עד כה אמי נמצאה כשירה ולא עמדה בקריטריונים הדרושים לסיוע. זה אבסורד, כי הקשיש שהם בודקים רוצה דווקא להוכיח שהוא מסוגל לטפל בעצמו, מתוך כבוד עצמי, אבל מבחינת הממסד מספיק שהאדם יודע לשטוף ידיים לבדו, אז הוא כשיר לחיות ללא עזרה”.

אלונה שיגרה לפני מספר שבועות מכתב חריף אל הנהלת המוסד לביטוח לאומי, בצירוף מכתב רפואי המעיד על הקושי של אימה להסתדר לבד בביתה וכן תמונות של חבלות קשות בגבה מאחת הנפילות בבית. “אנחנו מחכים כל העת לתשובות חדשות, בינתיים אין כל חדש, אני חשה שהביטוח הלאומי מתעלם מהפניות ומתעקש שאין סיבה להעניק סיוע. המצב מחמיר, אמי בוכה מרוב ההשפלה, כל העניין הזה שהיא תלויה בגורם שקובע עבורה מה היא יכולה לעשות ומה לא זה נורא ומכניס אותה לדכאון. אנחנו צריכים להתחנן לביטוח הלאומי, כדי שמישהו יגיע פעם ביום לכמה שעות ויעזור? הרי כאנשים עובדים אנחנו מפרישים סכומים גבוהים מאוד לביטוח לאומי מתוך המשכורת שלנו, אז למה כשצריך לקבל עזרה – הם נעלמים?”

מדוברות הביטוח הלאומי נמסר בתגובה: “הגב’ (שמה שמור במערכת, ג.ד) קיבלה שירותי סיעוד מהביטוח הלאומי לאורך כל התקופה בה קיבלה טיפולים כימותרפיים ובזמן תקופת השיקום.בעקבות פניות המשפחה, ערכנו בדיקה נוספת בבית הגב’, ובקרה על ההחלטה שהתקבלה”.

“הבדיקה שנערכה בביתה של הגב’ הייתה מקצועית, ותוצאותיה תואמות את המסמכים הרפואיים שהוגשו. במידה ויכול שינוי במצבה התפקודי, אנו נערוך בדיקה נוספת”.

כתבה מעניינת:

שר הביטחון יואב גלנט צילום אבי אוחיון לשכת העיתונות הממשלתית

יודע משהו שאנחנו לא יודעים? שר הביטחון הגיע לביקור בכרמיאל

שתפועל רקע ההסלמה בלחימה מול חיזבאללה בצפון, התארח שר הביטחון בעיר כדי להתרשם מהמוכנות לשעת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *