בית / Uncategorized / בתחבולות תעשה לך פיצוח

בתחבולות תעשה לך פיצוח

שתפו

מקובל שכאשר מדברים על האקרים, ובעברית פצחני מחשבים,  התמונה הראשונה שעולה בדמיוננו, היא של אדם שיושב שפוף אל מול מסך המחשב, כשעל ראשו כובע הקפוצ'ון המאפיין לבוש של צעיר אנונימי… מסתורי משהו…יש שיאמרו עברייני.

בפועל, לא כך הדבר, אולי לא ידעתם, אבל כדי להיות פצחן לא צריך להיות איש מחשבים או תוכנה. למעשה, פצחן מוצלח יכול להיות כל אדם, גם כזה שבקושי יודע להתעסק עם מחשבים.

אילו תכונות אדם שאינו בקיא במחשבים צריך כדי להיות פצחן מוצלח? ובכן, הוא צריך להיות חברותי, חד לשון, ובעיקר מתוחכם. אדם בעל תכונות שכאלה, ידע למצוא את הסיסמא שלכם בלי להתאמץ יתר על המידה. די בשיחה קצרה בעלת אופי חברותי, עם מישהו שמכיר את הקוד שלכם, והקוד כבר יעשה דרכו אל אוזניו של הפצחן.

דוגמא מוכרת לכולנו היא אדם זר, בעל לשון חלקלקה, שמגיע לבניין שבו יש צורך בהקשת הסיסמה על לוח מקשים לצורך פתיחת דלת הכניסה לבניין, די בכך שיקרא על תיבות הדואר כמה משמות הדיירים, ויראה התמצאות קלה… והדייר הבא שירצה להיכנס לבניין עשוי להיות זה שיגלה לאותו זר את "הסיסמה הסודית" לצורך הכניסה לבניין – וזו פריצה!

התחום הזה של פריצות למחשבים, שלא באמצעות אנשי מחשבים, נעשה באמצעות מה שנקרא "הנדסה חברתית".

באופן כללי, אנחנו מושפעים מהנדסה חברתית ברבים מתחומי החיים שלנו, למשל המוסיקה המושמעת בסופרמרקט, לא לחינם היא נעימה  ומרגיעה, בכך היא בעצם גורמת לנו לבלות זמן רב יותר ברחבי המרכול… ובהמשך לשהייה הממושכת באותו סופרמרקט, לא לחינם אין שם שעונים גלויים. ועוד רבות הדוגמאות שניתן לתת על השימושים הרבים באותה הנדסה חברתית, שפונה אל הרגש, בהם אנו נתקלים מידי יום, כאלה שגורמים לנו להתנהג באופן בו לא היינו נוקטים, אלמלא התערבותה של אותה הנדסה חברתית, שיודעת לנצל את תכונותיהם הפסיכולוגיות של בני האדם.

ובחזרה למחשבים, בדרך כלל הנפגעים מהפריצות, הם עצמם אלה שלחצו על הטריגר שיוביל את המחשב שלהם לאבדון, כל זאת בגלל שנפלו בפח הסקרנות.

בימים אלו, אני מקבלת למחשב האישי שלי הודעות רבות, עם כותרות שנראות לכאורה אטרקטיביות, מחמיאות ובעלות אופי פתייני, אליהן מתלווים טקסטים שנראים בהחלט מסקרנים, כאלו שמנסים לגרום לי לפתוח קבצי "זיפ" בד"כ או להיכנס לכל מיני קישורים.

ברגע שאתפתה ללחוץ על אותו קישור או קובץ, ייתכן שאמצא את עצמי ללא כל הקבצים והמידע על המחשב שלי, שהוא בעצם מרכז העבודה שלי.

בהרצאה של רן לוי, הוא מספר על אחד המיילים שהצליחו להפיל הכי הרבה קורבנות, שהיה כזה שכותרתו היתה "I love you" , שפנתה ישירות אל חיישני הרגש של הקוראים – רבים נפלו בפח כשנכנסו לקובץ שצורף להודעה הזו, כדי לגלות מי הוא זה שאוהב אותם, ובכך הפכו לקורבנות סחיטה של עברייני הסייבר.

המחיר שאתם עלולים לשלם על פריצה למחשב האישי שלכם יכול להיות גבוה בהרבה ממה שחשבתם, אז בתור התחלה, גבו כל מה שחשוב לכם ושמרו בדיסק קשיח נפרד- לימים, זה יכול להתברר כאוצר!!! והכי חשוב אל תתפתו למסור מידע שלא הייתם מפרסמים מרצונכם לידיעת הציבור בפייסבוק למשל… כי מסירת מידע עוקפת כל הגנה וכל חומת אש בדרכה אל הפריצה.

 

כתבה מעניינת:

חגיגת קונצילה ריגטה עם עגבניות שרי צלויות, קלמטה ומוצרלה צילום אפיק גבאי (1)

קונצילה ריגטה – איטלקית 100%

שתפומתחשק לכם איטלקית 100% על הצלחת? קבלו מתכון של פסטה קונצילה ריגטה עם עגבניות שרי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.