גן שקד יישוב לוטם 2018
גן שקד בלוטם. צילום ארכיון (לילדים המצולמים אין קשר לכתבה)

גן בלוטם נסגר – כי רבע מהילדים נרשמו לגן ביישוב אחר

שתפו

הורים מודאגים ביישוב לוטם טוענים כי משרד החינוך והמועצה האזורית משגב אישרו ל-10 ילדים לעבור לגן במעלה צביה, פעלו בניגוד לתקנון וגרמו לסגירת גן קיים. מאיימים להשבית את הלימודים

מאת גיל דובריש

לפני מספר שבועות, התבשרו ההורים לילדי הגנים ביישוב לוטם במועצה האזורית משגב, כי בשנת הלימודים החדשה יפעל ביישוב גן תלת גילאי אחד בלבד – במקום שני גנים שפעלו עד כה. הסיבה לכך היא שכרבע מתוך 42 הילדים בגילאי 3-6 המתגוררים בלוטם, כעשרה במספר, נרשמו לגן ביישוב הסמוך מעלה צביה. ההורים כועסים וטוענים כי סגירת גן קיים היא הפרה של תקנון משרד החינוך ושוקלים את האפשרות להשבית את שנת הלימודים הקרובה.

לדברי ההורים, כבר בחודש יוני נודע להם כי כ-10 ילדים המתגוררים ביישוב נרשמו לגן של רשת החינוך המוזהב במעלה צביה, מה שמוריד את מספר הילדים הרשומים למערכת הגנים בלוטם ל-32 בלבד, מתחת לתקן משרד החינוך העומד על 36 תלמידים לשני גנים. ההורים בלוטם טוענים כי מדובר בהפרה לכאורה של תקנון משרד החינוך, הקובע כי אין לפגוע בגן ממלכתי קיים באמצעות העברת ילדים לגן אחר. לדברי ההורים, מדובר בפגיעה קשה במיוחד: ״על 32 הילדים יהיו אחראיות רק גננת אחת וסייעת, תהיה סייעת נוספת במשך 15 שעות שבועיות בלבד. מדובר בגן תלת-שנתי, כלומר יהיו שם ילדים בני שנתיים ו-8 חודשים שעדיין לא גמולים לגמרי ולעומת זאת ילדים שימלאו להם 6 במהלך השנה ועליהם להתכונן לקראת עלייה לכיתה א׳, זה מצב שהוא בגדר הבלתי אפשרי״ הם אומרים.

נציגי ההורים טוענים כי ״המועצה האזורית משגב ומשרד החינוך משכו אותנו ׳באף׳. כבר בחודש יוני ידענו על מעברם של 10 ילדים לגן במעלה צביה, פנינו אל המועצה האזורית על מנת לקבל תשובות, אך נאמר לנו כי הנושא בבדיקה. רק ב-17 ביולי נודע לנו רשמית ש-32 ילדים בלבד נרשמו למערכת הגנים בלוטם, אבל אז לא ידענו מה התקנים שיאשרו לנו, ואז משכו אותנו עד ה-7 באוגוסט. במשרד החינוך זרקו את ׳הכדור׳ אל מועצת משגב, אבל בשבועות האחרונים אנחנו לא מקבלים שום מענה לפניות שלנו״.

ההורים מדגישים כי רובם השתקעו במשגב בשל מערכת החינוך האיכותית וכעת הם מרגישים שתקעו סכין בגבם: ״לא שיערנו לעצמנו שדווקא כאן המועצה תגרום לפגיעה בגנים קיימים ותיתן יד למעבר מסיבי של ילדים לגן ביישוב אחר. אין בכוונתנו למנוע מהורים לחנך את ילדיהם כראות עיניהם ואינננו מאשימים הורים שהעבירו את ילדיהם לגן אחר – אבל יחד עם זאת, אם הצעד הזה מביא לפגיעה בגנים הקיימים אנחנו מתנגדים למהלך. הרשות אמורה לעצור את התהליך של המעבר אם הוא פוגע בגן קיים ואם הוא מנוגד לתקנון. אנחנו מאשימים את הרשות ומשרד החינוך בכך שלא פעלו למנוע את המעבר״.

ההורים החליטו כצעד ראשון לפנות לערכאות המשפטיות על מנת לפעול למיצוי ההליכים המשפטיים נגד משרד החינוך והמועצה. כמו כן הם שוקלים שלא לשלוח את הילדים לגן ביום הראשון ללימודים, כמחאה על המצב הקיים״.

דובר מחוז הצפון במשרד החינוך: ״בכל הקשור לרישום ושיבוץ תלמידים, האחריות הינה של מנהל מחלקת החינוך ברשות המקומית וזאת בהתאם לתקנות לימוד חובה וחינוך ממלכתי (רישום) תשי״ט 1959. רשות חינוך מקומית מוסמכת לדון בבקשות העברה של הורים בהתאם לתקנות חינוך ממלכתי (העברה) תשי״ט 1959. המחוקק אפשר להורים להגיש את בקשת ההעברה לרשות, על מנת שזו תבחן את הבקשה הן ברמה הפרטנית והן ברמה הרשותית. משרד החינוך אינו מתערב בהחלטות הרשות אלא אם נפל פגם בהליך הפרוצדורלי בהתאם לתקנות ו/או מדובר בהחלטה שאינה עומדת במתחם הסבירות או מדיניות משרד החינוך וזאת כמובן רק לאחר שהורה מגיש ערעור על החלטת הרשות״.
״הפניה מערערת על שיקול הדעת שניתן לרשות בדין, אולם יש להבין כי משרד החינוך איננו מהווה רשות ערעור, אלא בהתאם לדין… יחד עם זאת יובהר, כי לאורך השנים המועצה במשגב אפשרה לכל ילד המתחנך במשגב, מתוך עקרון הפלורליזם, לבחור בחינוך המתאים לפילוסופיה החינוכית שלה- אנתרופוסופי, חינוך מוזהב, בית ספר גליל ועוד, כל עוד הדבר לא פגע בתקן. לאור האמור, יש לפנות ישירות לרשות המקומית על מנת לקבל התייחסותה״.

במועצה האזורית משגב לא התייחסו לשתי פניותינו בנושא ולא מסרו תגובה כלשהי עד כה.

כתבה מעניינת:

תאונה גילון צילום עמאר אסדי בטלגרם

6 נפצעו בהתהפכות רכב ליד גילון

שתפומערכת פורטל זהר.נט שישה בני אדם נפצעו היום (שבת, 5.6.2021) בצוהריים בתאונת דרכים שאירעה בין …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.