דוקטור, תציל אותי!

שתפו

לא מזמן פגשתי שני סטודנטים ישראלים בהונגריה, שניהם סטודנטים לרפואה, שאלתי מדוע בחרו ללמוד בהונגריה ולא בארץ, ונחשפתי למידע מכעיס ומקומם.

ישנם ילדים רבים בארץ שחולמים רפואה ומכוונים למטרה זו כבר מגיל הילדות.

מאוחר יותר, במבחני הבגרות, הם יהיו אלה שיוציאו את הציונים הכי גבוהים שתוכלו לדמיין, וכך גם בפסיכומטרי, כך יוצא שמידי שנה ישנם כ 3000 מועמדים ללימודי רפואה ב 4 פקולטות שונות בארץ, ולכל אחת מהארבע יתקבלו רק כ 120 סטודנטים מידי שנה!!! מה שאומר שכ 84% מהמבקשים להתקבל ללימודי רפואה יצטרכו למצוא דרך אלטרנטיבית להגיע ליעד, או שבצר להם, יצטרכו להחליף את החלום באחר צנוע יותר…

כדי לסבר את האוזן, כל אותם 3000, הם כאלה שמתאימים מבחינת ציוני המבחן הפסיכומטרי וציוני הבגרות, אך בגלל הביקוש הגבוה רבים מהם נופלים במבחני מור או מרק"ם או בראיון האישי. כ 1500 עד 2000 סטודנטים ינסו שוב את מזלם בשנה שאחרי, אך תמיד יתקבלו רק כ- 120 מבין כל המועמדים לכל אחת מהפקולטות הנ"ל.

שוב אציין, שגם האלה שלא התקבלו מתאימים… אך אין מקום!…

אין מקום???? חברים, במצבים כאלה מייצרים "מקום" כשהוא איננו!

מפה לשם, נוצר מצב בו אנו מאבדים בין 600-700 מוחות מבריקים מידי שנה, לטובת האוניברסיטאות באירופה שאם יתמזל מזלנו, אותם אלה יחזרו ללימודי השנה השישית בארץ וללימודי ההתמחות ואולי אף יישארו כאן.

האבסורד הוא שאחרי שצלחו את הלימודים בחו"ל, אותם סטודנטים יגיעו בדיוק לתוך אותו מסלול, שאליו נכנסו הסטודנטים שלמדו בארץ, אותם אלה, שאיתם ביקשו להתקבל ללימודי הרפואה במוסדות בישראל. מניחה שלא תופתעו לשמוע שיהיו כאלה שיספיקו להכיר בני זוג מקומיים במדינה בה ילמדו, ואף יקבעו פחות או יותר את מעמדם שם, במהלך אותן 5 שנים בהן למדו בחו"ל. אז יהיו מי שיסיימו את לימודיהם, ויחזרו לחיות שם וחלקם יישארו בארץ ויעבדו לצידם של אותם רופאים שלמדו כאן בארץ, באותן מחלקות ובאותו מעמד.

דרך אגב, העבודה לרופאים בחו"ל היא בד"כ בתנאים טובים יותר מאשר כאן בארץ, פחות תורניות, שכר מתגמל יותר, ובאופן כללי הם מוערכים יותר. כך שלא קשה למי שלמד שם להישאר שם.

נסו לדמיין את שגרת החיים של סטודנטים ישראלים שיוצאים ללמוד בחו"ל, בשפה זרה, בסביבה זרה, במנטאליות אחרת, בלי משפחה, בלי עזרה ואין חגים ושבתות להתנחם בהם בבית… תחשבו על זה…אם ככה הילדים האלה מצליחים חמש שנים בלימודי הרפואה וחלקם מסיימים בהצלחה גדולה!!! ומשם מגיעים לארץ להמשך הלימודים, אז תסלחו לי, משהו מקולקל כאן בתפישה שלנו.

ועוד דבר, אין מספיק תקנים לרופאים, מה שעושה את המקצוע הזה בארץ לקשה מאוד מבחינת תנאי העבודה של הרופאים הצעירים, וקשה לא פחות לנו כמטופלים, הרבה אלימות סביב העניין הזה קיימת נגד צוותים רפואיים בארץ, בעיקר על הרקע הזה של המתנה משך שעות ארוכות לטיפול בבתי החולים, ויש מי שממתינים חודשים לטיפול של רופאים מקצועיים באופן כללי.

אני לא יודעת מה אתם חושבים על זה, אבל אני חושבת שמדובר בפספוס גדול של מדינת ישראל ושל החברה הישראלית, לא מבינה איך אנחנו נותנים לדבר כזה לקרות? תנאי הסף המטורפים, שבתכלס לא קובעים מי ירפא אותנו כאן, אלא רק למי יהיה קל יותר ולמי פחות, מרחיקים מהארץ את גאוניה וחבל.

אז למה אנחנו כל כך מתאמצים להביא עולים חדשים לארץ מהגולה? לי זה נראה כמו סוג של בדיחה עצובה!

הערה: המספרים הנזכרים במאמר זה הינם, ברובם, בגדר הערכה.

כתבה מעניינת:

חגיגת קונצילה ריגטה עם עגבניות שרי צלויות, קלמטה ומוצרלה צילום אפיק גבאי (1)

קונצילה ריגטה – איטלקית 100%

שתפומתחשק לכם איטלקית 100% על הצלחת? קבלו מתכון של פסטה קונצילה ריגטה עם עגבניות שרי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.