בית / חדשות / חדשות כרמיאל / דיירים בשכונת רבין מתגוררים מעל לחדר השנאה של חברת חשמל: פוחדים
חדשות כרמיאל
חדר ההשנאה מתחת לבתי המגורים

דיירים בשכונת רבין מתגוררים מעל לחדר השנאה של חברת חשמל: פוחדים

שתפו

הדיירים בבניין המגורים ברחוב בן עמי 12 טוענים כי חברת החשמל מעולם לא ביקשה את אישורם להיכנס לחדר הנמצא במרתף וחוששים מפני ההשלכות הבריאותיות של הפעילות הבלתי פוסקת במקום

 מאת אשי טאוב

האם לחברת חשמל יש סמכות להכניס לבניין מגורים מתקנים שונים המשמשים אותה, ללא אישורם או ידיעתם של הדיירים?

ברחוב בן עמי 12 בשכונת רבין בכרמיאל, פועל בקומת הרחוב מזה מספר שנים חדר השנאה (טרנספורמציה) של חברת חשמל. הדיירים בבניין מתריעים כבר זמן רב על רעש הבוקע מהחדר, הנעול לכניסה חיצונית ומביעים חשש מפני ההשלכות הבריאותיות שעלולות להיווצר כתוצאה מהפעלת מתקני חשמל בעוצמה גבוהה ובריכוז כזה ללא הפסקה, סמוך כלכך לבתי מגורים. לדברי הדיירים, מעולם לא נשאלו ע״י חברת החשמל או גורם כלשהו מטעמה, האם הם מסכימים שמתקני חשמל כלשהם יוכנסו לחדר זה ויפעלו במקום. הם מציינים כי מחקרים מוכיחים שזרם חשמל גבוה מגדיל את השדה האלקטרומגנטי ובכך עשוי חדר ההשנאה לחשוף אותם ואזרחים נוספים בקרבת מקום, לקרינה מסוכנת.

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות, מצביעים על קשר אפשרי בין חשיפה ממושכת לקרינה שמקורה בזרם חשמל לבין תופעות בריאותיות שליליות ביותר שכוללות בין היתר כאבי ראש, מיגרנות ואפילו העלאת הסיכון לחלות בסרטן. עם זאת אין בארץ תקן שקובע את המרחק שבו מותר לשהות ליד שדה מגנטי וישנן רק המלצות שונות שמבחינות בין חשיפה ממושכת לבין חשיפה רגעית לשדות מגנטיים. הדיירים מתגוררים בבניין כך שעבורם החשיפה היא ארוכה וממושכת.

אחת הדיירות הוותיקות בבניין מספרת: ״מתגוררות כאן 7 משפחות, רובן עם ילדים. כשהגענו לכאן לראשונה, לא היה דבר בחדר הזה, שיערנו שמדובר במחסן ריק. לפני כמה שנים, התחלנו לשמוע רעשים הבוקעים מתוך החדר והבנו שפועל שם סוג של גנרטור. לפני כמה חודשים אף הגיעו לכאן עובדי חברת החשמל עם משאית ומנוף והעבירו מתקנים נוספים. מאז הרעשים גברו. אנו מרגישים חוסר מנוחה וחוששים מאוד מפני ההשפעה של הפעלת המכשירים בתוך החדר, מי שניסה לבדוק לפשר העניין מול חברת חשמל קיבל תמיד תשובות מתחמקות והתחושה שלנו היא שמנסים לטאטא את כל העניין מתחת לשטיח״.

בעקבות פניית נציגי הדיירים אלינו, החלטנו לבדוק את הנושא מקרוב ופנינו אל דוברת מרחב הצפון בחברת חשמל ארנה וגמן עם מספר שאלות.

למי שייך החדר הזה שכן מדובר בבניין מגורים פרטי?

״מדובר בחדר השנאה של חברת החשמל, חדר ההשנאה מצוי במקום זה שנים רבות ונועד למתן אספקת חשמל לדיירי הבניין. מדובר בחדר שטנדרטי, כמותו מצויים למטרה דומה באלפי בניינים בכל רחבי הארץ״.

האם מותר לחברת החשמל להיכנס לחדר בבניין מבלי לשאול וליידע את הדיירים?

״מותר לחברה להיכנס לחדר בבניין מבלי תיאום מול הדיירים״.

באילו מכשירים מדובר והאם הם מסכנים בצורה כלשהי את בריאות דיירי הבניין ודיירי הבניינים הסמוכים?

״לא הוכנסו מכשירים או ציוד חדשים לחדר. מדובר במבנה תקני העומד בכל התקנים והעובר ביקורת תחזוקה באופן סדיר״.

הדיירים מתלוננים על רעש שבוקע מהחדר ומפריע להם בעיקר בלילות. מה ניתן לעשות עם המפגע הזה?

״בעקבות הפניה ביקרו נציגי החברה במקום ולא נמצאו רעשים או ציוד חדש, מעבר לציוד הסטנדרטי. יחד עם זאת, נושא הרעשים הועבר למעקב ובדיקתה של המחלקה לאיכות הסביבה בחברת החשמל״.

כתבה מעניינת:

חדשות כרמיאל

כמעט מחצית מבני הנוער בכרמיאל מודים: נהגנו ללא רישיון

שתפומחקר חדש ומקיף של עמותת אור ירוק בקרב 322 תלמידי י״א בעיר חושף: 46% הודו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.