בית / חדשות / חברה וקהילה / האומן סולומון לבייב מציג יצירות בנושא השואה: גייסתי את כל כוחותיי הנפשיים
צילום: אלכס הובר

האומן סולומון לבייב מציג יצירות בנושא השואה: גייסתי את כל כוחותיי הנפשיים

הפסל הכרמיאלי בעל השם העולמי מציג בימים אלה בתערוכה חדשה בביתה האומנים בחיפה

מערכת זהר הצפון

חמש יצירות בנושא השואה, שיצר לאחרונה האומן הכרמיאלי הידוע, סולומון לבייב, מוצגות בבית האומנים בחיפה בתערוכה "משואה לתקומה". מדובר ביצירות חזקות, מטלטלות ועוצמתיות שזכו לשבחים רבים, שלבייב מעיד כי באופן אישי התקשה ליצור אותם.
בשבת 27.1.18, ביום שחרור מחנה ריכוז אושוויץ, נערך טקס מאוד מרגש וטעון, בהשתתפות אמנים וניצולי השואה שסיפרו על מה שעבר עליהם.

״בתהליך היצירה גייסתי את כל כוחותיי הנפשיים כדי להנציח את התקופה הקשה ביותר בתולדות העם היהודי״ אומר לבייב.
הוא מפרט על חלק מיצירותיו המוצגות במקום: ״היצירה הראשונה היא קריסטל נכט (ליל הבדולח), שאני מתעקש על שמה הגרמני, מכיוון שהשם הזה מצליף כמו שוט, פוצע, מכאיב ומאיים. היד המאוגרפת מכה בעוצמה בזכוכית, שמתנפצת לרסיסים, מחזירה את הצופה ביצירה לאותו לילה טראומתי בהיסטוריה של העם ומזהירה: זה מסוכן, זה עלול לחזור. ליצירה השניה קראתי רקוויאם למאה ה-20. זהו גלובוס בקוטר של 80 ס"מ כולו מעוות ופוגע, כלוא בחוטי התייל. עדות להיסטוריה רבת התהפוכות של כדור הארץ. שתי מלחמות עולם, מלחמות אזרחים, מהפכות, פראות, טרור בינלאומי על פני כל הגלובוס, מדרום מזרח אסיה, דרך אירופה ועד ליבשת אמריקה ואפריקה. ביצירה נוספת: "לזכרם שמה, ששת אודים מוצלים מאש בגובה 2 מטר, כלואים גם הם בחוטי התייל – עדות אילמת לזוועה שהתרחשה באירופה וכל מילה נוספת מיותרת״, מסכם לבייב.

שתפו

כתבה מעניינת:

סיגלית כהן ההורים יפה ואהרון כהן 2019-95

מתמודדים עם השכול יום אחרי יום

טוראית סיגלית כהן מכרמיאל היתה בת 19 בלבד כשנפטרה. עבור הוריה יפה ואהרון ההתמודדות עם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link