בית / קהילה / דעות / האח הגדול בחסותנו למען “עתיד” ילדינו
חדשות כרמיאל
שי חי. צילום מסך מתוך יוטיוב

האח הגדול בחסותנו למען “עתיד” ילדינו

שתפו

אבי גיסברג טור אישי 1013אבי גיסברג, כדורגלן במכבי חיפה, עכו ובני סכנין. השיג דאבל היסטורי עם הנוער של מכבי חיפה, אליפויות בבוגרים במדי עכו ובני סכנין, נמנה על סגל נבחרת הנערים וקפטן נבחרת ישראל צפון בגיל נערים, מנהל המכללה לכדורגל כרמיאל בחסות מכבי חיפה, פרשן כדורגל בין היתר בערוץ 2, ערוץ 1 וערוץ הספורט. מייל: avigi2@bezeqint.net

במקרה השבוע צפיתי בפרק של האח הגדול, התוכנית שמרתקת מאות אלפי אנשים ושברה את שיאי הצפייה של כל תוכנית שהייתה פה אי פעם. אם זה האח הגדול, אני מודה לאלוהים שנולדתי לשתי אחיות גדולות.

אני מסתכל עליהם ומסתכל עלינו. אם זה חלון הראווה לחברה הישראלית אז אבדנו. אנו שווים הרבה יותר. אם זה חלון ראווה לאנושות אז אבדה דרכינו. אוקיי, האנשים בתוך המעבדה האנושית נבחרים בפינצטה, הם מחפשים שם לא את האדם הרגיל שישעמם, אלא את אלו שיביאו משהו שונה, שישאיר את הצופה מרותק, שהרייטינג יעלה, אבל האם אלו גיבורי התרבות של ילדינו? מתגעגע לרגע ודודלי, אפילו לתוכנית תצפית על איזה מיקרוב עם יעל דיין.

מה קרה לנו? לאן הגענו? האמת שאת התוכנית ראיתי, כי קראתי בכל אתר אינטרנט אפשרי על אלימות קשה (קצת ניפחו את זה) ועל מכות בין מעריצים של שי חי  (הוא אמיתי?) לאחרים. לאן הגענו? מכות על הערצה לכוכב ריאליטי בהתהוות, שעד לפני חצי שנה הוא עניין בקושי את הוריו?    ואני שואל לא רק לאן הגענו. לאן נגיע? מה הרף הנמוך הבא שאליו תרבות הרייטינג תרד? תוכנית ריאליטי בשירותים ציבוריים? בחדר המיטות?

האיש הקטן? האישה השטן? השמן החרמן? מה יהיה? אל תתנו לילדים שלכם לגדול על זה, זה לא מוסיף כלום. אנחנו חלק מהתרבות תת-תרבות שמתפתחת כאן. אנחנו חלק מיושבי הכורסות שנהנים מדם, אלימות ותככנות. ואם אנחנו אלו שגורמים לדרישה לזה, אנחנו נקבל את זה במנות גדושות. נכון, זה מסקרן כל אחד לראות בית מתנהל בשידור חי,  תאמינו לי שאם היו משדרים שידור ישיר מהבית שלי, היה הרבה יותר מצחיק ומסקרן.  יצר הסקרנות והחטטנות זה גדול  וחזק  יותר מכל אחד מאיתנו. הרי ברוב התאונות דרכים הפקקים הם לא מהתאונה עצמה אלא מהסקרנים שעוברים ועוצרים לראות.

אז מחר יש מצב שיגלו כוכב חדש, מצב העוני בכי רע בארץ,  איזה ישראלי  יזכה אולי בפרס נובל  ובאיראן יחשפו טיל שיכול להגיע בדיוק עד הדלת של ראש הממשלה, אבל זה לא מעניין. את כולם יעניין מי הודח באח הגדול  ומי יזכה בו, כי מי זה איראן או ביבי לעומת שי חי?

הליגה שלנו

והיה לנו גם כדורגל. כפי שאני אומר, במשך כל החודש האחרון שכולם כבר התחילו להכתיר את באר שבע כאלופה בגלל הפער בצמרת של 5-6 נקודות, אני אמרתי שבאר שבע חסרת הניסיון הגיעה לשיא מוקדם מדי ואת הנקודות היא תאבד בקרוב, ככל שקו הסיום מתקרב – ולאו דוקא מול הגדולות, אלא מול הקטנות יותר. והנה באר שבע לא מצליחה לנצח בבית לא את סכנין ולא את רעננה. איבוד 4 נקודות יקרות שיעלו לה באליפות. מכבי תל אביב בכדורגל רע ממשיכה לנצח והפער לפני משחק העונה הוא נקודה בלבד!

האם באר שבע תתעלה ותעצור את רצף התוצאות המאכזבות? בבאר שבע יקנו עוד תיקו במשחק העונה, מכבי תל אביב תלך על כל הקופה ובאר שבע כנראה ללא אנתוני נוואקמה שנפצע בשריר הירך האחורי, פציעה לא פשוטה לכדורגלן אולי הכי חשוב במערך של באר שבע.

ניצחון של מכבי יסלול לה את הדרך לאליפות ויכניס את באר שבע לסחרור למרות שהסיכוי עוד יהיה, אבל יהיה לה קשה לצאת מזה מבחינה מנטאלית. מכבי עוד עלולה להגיע לשיא בזמן הכי טוב מבחינתה בפלייאוף בשלבי ההכרעה.

השבוע יכנסו למעגל המשחקים גם משחקי הפלייאוף העליון, שם המתח בעיצומו. כל אחת מהקבוצות שם יכולה לרדת ליגה. ההימור שלי נשאר מכבי אלופה, עכו ונתניה ירדו ליגה ושוב הלוואי שאני טועה, אבל הכי חשוב – איזו ליגה מטורפת יש לנו השנה, פשוט תענוג אין יותר טוב מזה… אולי האח הגדול, כי בכל זאת אין מה להשוות בין וולה לחיבורים לוולה של שי חי ביצירה של אור…

שבת שלום לכולם

כתבה מעניינת:

אייל גולן צילום ארכיון יוני שלפי

מה רוצים מאייל גולן?

שתפואבי שמחון, בעל טור קבוע בעיתון זהר הצפון מייל sasl@017.net.il   אורלי וגיא וילנאי הכינו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.