דוד לוי מכבי כרמיאל 2019-05

האיש הכל-יכול של מכבי כרמיאל

שתפו

אחרי קרוב לעשור בתפקיד מנהל מקצועי, מונה לאחרונה דוד לוי לתפקיד יו״ר מכבי כרמיאל. רגע לפני הרפורמה המתוכננת בענף הכדורסל בעיר הוא אומר: מכבי צריכה להוביל את הענף בכרמיאל, הגשנו הצעה מרחיקת לכת לראש העיר

מאת גיל דובריש

שינויים באגודת מכבי כרמיאל. אחרי שנים רבות בתפקידים רשמיים, החליטו יו״ר הקבוצה צביקה בר און והמנכ״ל יוסי אסדו לפרוש – במקומם מונו לחברי הנהלה דוד לוי המנהל המקצועי הוותיק שיכהן כיו״ר והראל בירנבוים.

יש לכם כמה דקות פנויות? כנסו לקרוא:

דוד לוי מציין כי התמנה לתפקיד לבקשתם של בר און ואסדו. זו הפעם הראשונה בקריירה של לוי, שהצטרף לעמותת הניהול, שהוא משמש בתפקיד ניהולי – לא מקצועי. ״היה חשוב להנהלת מכבי כרמיאל ולי שתהיה המשכיות בצוות המוביל״ הוא מסביר.

מהפועל – למכבי

הקשר בין דוד לוי, בן 60, לענף הכדורסל בכרמיאל, החל בשנות השבעים, כשחקן צעיר בהפועל כרמיאל (״לצערי לא הייתה אז קבוצת מכבי בכרמיאל״ הוא מתרץ). בהמשך למד חינוך גופני בבאר שבע ויצא לשנת גלות בקבוצת שער הנגב בהדרכתו של שמחה ריגר, ששיחקה אז בליגת המשנה. אחרי הצבא שיחק עונה אחת בחולון ואז חזר לכרמיאל. הוא פרש ממשחק פעיל בגיל צעיר יחסית עקב פציעה.

בכרמיאל החל דוד לוי את קריירת האימון שלו, תחילה בנוער של הפועל כרמיאל, עימה העפיל לליגה הארצית, לליגה הלאומית ולליגת העל, עם שחקנים כמו יוסי הר אבן, שי בן שטרית, תומר הופמן, מוכי קמרי ויורם רובין (לימים מאבטחו של יצחק רבין ז״ל). בהמשך אימן את קבוצת הבוגרים של הפועל כרמיאל ובשנת 1986 עבר לאמן את קבוצת הבוגרים של מכבי כרמיאל, אותה הוביל למקום הרביעי בליגת המשנה, אז הליגה הארצית. הוא אימן כמה שנים בקרית ביאליק וחזר לקדנציה שניה במכבי כרמיאל, כדי להעלות אותה מליגה א׳ לליגה הארצית.

לימים הפך לוי למנהל המקצועי של מכבי כרמיאל, תפקיד שאותו מילא עד היום, כמעט במשך עשור שלם. בשנים האחרונות ניהל במסגרת תפקידו גם את מחלקת הנשים והמחלקה הצעירה.

מעל 50 אליפויות

״צביקה בר און ויוסי אסדו הם שני אנשים יקרים, מגיע להם פרס יקירי העיר בתחום הספורט, שניהם עסקו בהתנדבות ועל חשבון זמנם, משפחתם וכספם, כדי להוביל את מכבי כרמיאל בטוב וברע, בימים יפים ובימים קשים כאחד״ אומר דוד לוי. ״למכבי כרמיאל יש 53 אליפויות בכל המחלקות- מקט-סל ועד לבוגרים. הקבוצה הבוגרת שיחקה מעל עשור במצטבר בליגה השניה בארץ ואפילו הייתה בליגת העל במשך עונה אחת, 1999-2000״.

– עד כמה קשורים השינויים לעובדה שהקבוצה ירדה העונה מליגה א׳ לליגה הרביעית?

״מכבי עברה עונה קשה, בסיומה ירדה ליגה, אבל אין שום קשר בין השינויים למצבה המקצועי של הקבוצה״.

– בוא תנסה לסכם את העונה לא מוצלחת הזו, מה קרה שם?

״פתחנו את השנה עם שני נצחונות רצופים בכפר קאסם ובביאליק, בהמשך הפסדנו במשחקים צמודים מאוד, חלקם בהארכה ואז השגנו עוד ניצחון. למעשה במחזור השישי הגענו למאזן מכובד של 3-3.. ואז… התחלף ראש העיר, כדי לסגור גירעונות הוא ביצע קיצוץ של 25% בתקציב הספורט לשנת 2018. בדיעבד, זו היתה מכה אנושה. נאלצנו לשחרר שני שחקנים מובילים שלנו, יבגני חולודוב ועוז ויטורי, ומאז היכולת של הקבוצה נפגעה. המצב הלך והידרדר, עד שנקלענו למקום האחרון ומזה כבר לא התאוששנו. צריך להבין, מדובר בתקציב שאושר שנה מראש, עליו בנינו ותכננו את כל ההכנות״.

– ירדתם לליגה א׳, בעוד שקבוצת הבת מכבי נדב כרמיאל עלתה מליגה ב׳. אפשר לצפות לדרבי פנימי סוער בעונה הבאה?

״יהיה מעניין, מכבי נדב כרמיאל היא קבוצת החובבים של מועדון מכבי כרמיאל שהוקמה לזכר נדב באלוה ז״ל שנפל במלחמת לבנון השניה. אגב זה חוקי, לגיטימי וזה קיים באיגוד הכדורסל בארץ. יהיו משחקי דרבי בלי סנטימנטים…״

– דוד, מה הלאה, במיוחד כשראש העיר משה קונינסקי כבר הודיע שבכוונתו לבצע רפורמה בענף הכדורסל ולאגם משאבים ואגודות?

״אני חושב שמכבי כרמיאל צריכה להוביל את הכדורסל בכרמיאל. יש לנו את המסורת, יש לנו את הניסיון, יש לנו את הפלטפורמה הכי טובה שקיימת בכרמיאל. הוכחנו את זה כל השנים, גם בליגות שהיינו וגם בכמות השחקנים. אין קבוצה לדעתי באזור הצפון שלא משחק בה כיום שחקן שנולד וגדל במכבי כרמיאל. כך זה ב-30 השנים האחרונות, שחקנים כמו רונן הר אבן, אלון מרלי, איתי אלון, רועי נבארו, רועי עמור ושורה ארוכה של שחקנים שמשחקים בליגות השונות בארץ. אני מתכוון להחזיר את מכבי כרמיאל למקום שהיא צריכה להיות בו. המטרה בקבוצה הבוגרת היא ולהחזיר כמה שיותר כרמיאלים מוכשרים שיתאימו לנו. לגבי הפרורמה, יש בפנינו שתי אפשרויות: או שנמשיך בשיא הכוח במחלקה הצעירה עם בית הספר לכדורסל, כמו שהיה, או אפשרות שניה – הגשנו בפני ראש העיר הצעה מרחיקת לכת מבחינתנו שנועדה לקדם את הכדורסל וללכת יד ביד עם משה קונינסקי במטרה לאחד כוחות עם כל הגופים שעוסקים בכדורסל בכרמיאל. נקווה לטוב״.

כתבה מעניינת:

מכבי עירוני כרמיאל בהתקפה. צילום מהפייסבוק

כדורסל: מכבי עירוני כרמיאל מחכה למשחק הבית האחרון של העונה

שתפומערכת פורטל זהר.נט מכבי עירוני כרמיאל ממשיכה לבסס את עצמה במרכז הטבלה בליגה הארצית. למעשה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.