בית / כרמיאל / פלילי ומשפטי / הבוס בעבודה מתעמר בך? זה מה שתוכל לעשות
התעמרות בעבודה תמונה גבר איום צילום אילוסטרציה: PixaBay
צילום אילוסטרציה: PixaBay

הבוס בעבודה מתעמר בך? זה מה שתוכל לעשות

שתפו

באדיבות נוימרק, בכר, דריקר מן, קונינסקי – חברת עורכי דין, נוטריון וגישור

רחוב הגליל 2 כרמיאל, טלפון: 04-6760078

נוימרק, בכר, דריקר מן, קונינסקי - חברת עורכי דין, נוטריון וגישור
נוימרק, בכר, דריקר מן, קונינסקי – חברת עורכי דין, נוטריון וגישור. צילום: עצמי

"ניתן כבר להתייחס להתעמרות בעבודה כאל תופעה" כך טוענת נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, והיא לא היחידה. לעמדה זו שותפים חברי כנסת רבים, ובראשם חה"כ מרב מיכאלי, אשר מקדמת כבר מספר שנים הצעת חוק בנושא.

הצעת חוק למניעת התעמרות בעבודה, התשע"ה-2015, עברה בקריאה טרומית בשנת 2015 ומאז הוקפא הטיפול בה במשך כשלוש שנים, ורק בשבוע שעבר התקיים בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, דיון ראשון בחוק לקראת הגשתו לקריאה ראשונה.

דרכו של החוק לאישור סופי עוד ארוכה, אך המציאות חזקה ממנו ועובדים רבים כבר פנו לבתי הדין לעבודה בבקשה לסעד של פיצוי כספי בגין התנהגות פוגענית של מעסיקים. המקרה המפורסם ביותר הוא של מני נפתלי, אב הבית במעון ראש הממשלה, אשר הגיש תביעה כנגד משרד ראש הממשלה בדרישה לפיצוי כספי בגין התנהגות פוגענית של אשת ראש הממשלה כלפיו בתקופת עבודתו במעון הרשמי (סע"ש (ים) 38335-03-14 נפתלי נ' מדינת ישראל (10.2.2016)).

קיראו עוד בנושאים משפטיים:

שופטת בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, דיתה פרוזינין, קיבלה את טענות התובע ופסקה לו פיצוי בסך 80,000 ש״ח. בפסק דינה ציינה השופטת כי הצעת החוק למניעת התעמרות בעבודה עדיין לא אושרה בכנסת אך בתי הדין לעבודה מוסמכים לדון בתביעות עובדים לפיצוי בגין עגמת נפש אשר נגרמה כתוצאה מהתעמרות של מעסיקים.

חובת המעסיק לדאוג לעובדיו

מפסק הדין עולה כי על המעסיק מוטלת חובה לדאוג לעובדיו, לאפשר להם לעבוד באווירה רגועה ונטולת התעמרויות, ולשמור על כבודם כבני אדם וכעובדים. השופטת מפרטת שורה של התנהגויות היכולות להוות התעמרות בעובדים, ובין היתר: התנהגות מטרידה ומשפילה החוזרת על עצמה, מתן משימות משפילות, פגיעות מילוליות, ניטור יתר, בקרת יתר, התנהגות אימפולסיבית וכו'. עם זאת, הדגישה השופטת, כי "לא כל התנהלות של המעסיק שממנה נפגע העובד מהווה 'התנכלות תעסוקתית' ויש לבחון את נסיבות המקרה מנקודת מבט חיצוניתאובייקטיבית״.

הצעת החוק למניעת התעמרות הנדונה בוועדת העבודה והרווחה מטילה חובה על מעסיק למנוע התעמרות בעובדיו, הן מצד הממונים עליו והן מצד עובדים אחרים ואף לקוחות וספקים של המעסיק. החוק מפרט מספר מנגנונים שמטרתם למנוע התעמרות או להפסיקה.

חוקי העבודה בישראל הם מהמתקדמים בעולם בהגנה שהם מספקים לעובדים. אם יאושר החוק למניעת התעמרות, תהיה ישראל בן המדינות הבודדות אשר כבר הסדירו הגנה זו בחוק. במספר מדינות, כמו שבדיה, בריטניה ואוסטרליה כבר קיימים הסדרים חוקיים בעניין זה אך נוסח החוק הישראלי, בהנחה שלא יצומצם במתכונתו הסופית, יהיה ההסדר הרחב והמטיב ביותר עם העובדים.

במשרד נוימרק, בכר, דריקר מן, קונינסקיעו"ד, נוטריון וגישור מתמחים בדיני עבודה ובין היתר בזכויות עובדים, מוזמנים לפנות לקביעת פגישת ייעוץ.

(תוכן מקודם)

כתבה מעניינת:

עו"ד רשאד סלים. צילום פרטי

הצעיר נפטר בניתוח, המשפחה תפוצה ב-2.4 מיליון ש"ח

שתפו מערכת פורטל זהר.נט 2.4 מיליון שקלים – זה הפיצוי שתקבל משפחתו של צעיר בן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.