בית / Fun / דעות / ההגנה הטובה ביותר היא התקפה? העוקץ!
צילום אילוסטרציה

ההגנה הטובה ביותר היא התקפה? העוקץ!

מאת יאנה מלניקוב

מכירים את המפורסמים האלה שבטוחים שהכל מותר להם? וכשאני כותבת הכל אני מתכוונת לכל מה שעולה על דעתכם, מילא מעשה כלשהו שאינו חוקי משפטית, אך חמור מזה מעשה שאינו חוקי חברתית, שברור שהחברה מוקיעה אנשים בשל ביצוע מעשים כגון אלה, כלומר כזה שעשוי לפגוע פיזית ונפשית באדם כלשהו.

במסגרת הצונאמי השוטף את מדינתנו, בפרויקט Me too, בו פותחות את סגור ליבן נשים רבות שהוטרדו או הותקפו מינית, אנו נחשפים ערבים לבקרים למקרים של הטרדות מיניות, כשהמטריד הוא מישהו מפורסם, שהיטבנו להכיר דרך אמצעי התקשורת השונים ולאורך שנים סברנו שהוא האחרון שאפשר היה לחשוד בו שהטריד. והנה אנו מגלים שגם הוא נמנה על אותם אלו שמככבים כמי שהטרידו. אז קמה עיתונאית אמיצה שהחליטה להביא לתודעה הציבורית ולאוזנינו, את דבר הנשים המוטרדות מינית, כשידוע לכל שהיא עוסקת בזה כבר שנים, והיא באה ומצביעה על אותו מפורסם ומספרת את פרטי המקרה של אותה מוטרדת. אותו מפורסם מושעה ממקום עבודתו ומנצל זאת לרקום את נקמתו, בדמות תביעת דיבה נגד אותה עיתונאית.

מהו בעצם מעשה הנבלה כאן אתם שואלים? ובכן, אותו איש ציבור, בחר להגן על עצמו בשיטת "הגנה באמצעות התקפה" נגד אותה עיתונאית, ובמעשהו זה, הוא בעצם יצר הפחדה של מתלוננות אחרות שנפלו קורבן להטרדות מיניות, שיחששו להגיש תלונה נגדו ונגד מטרידים אחרים – וכי מי תרצה להצטרף ולהתלונן,כאשר היא עצמה בסכנה שיתבעו גם אותה, והיא תצטרך להוציא הוצאות על עו"ד כדי להתגונן, בפני מי שתקף אותה, ולא רק מינית, אלא כעת גם משפטית? וכך הרוויח איש הציבור פעמיים: גם עשה מהלך כדי לשמור על שמו וגם הפחיד את המתלוננת ומן הסתם אם יש מתלוננות נוספות הוא הפחיד גם אותן! יפה, לא?

וכמו שאנחנו מכירים את טחנות הצדק אצלנו הטוחנות לאט… המשפט יהיה בעיצומו גם עוד שנתיים, ונניח שעם שוך גל התלונות שאנחנו בעיצומו, ימשוך אותו איש ציבור בחזרה את תביעתו ומבחינתו מת כל העניין! והוא? שמר על שמו ועל מקום עבודתו. אתם הבנתם את זה? אותה תביעת דיבה ולשון הרע שהגיש, היא טרייה, ורלוונטית מעצם התייחסותה לדברים שקרו לאחרונה – והינה בגין אותה תלונה של מי שטענה כי נפגעה מינית. ואילו על מעשיו הוא, חלה התיישנות כי הם בוצעו לפני שנים רבות… לכן, נוצר מצב שבו, רק התביעה (של המתקיף) בטענת "לשון הרע" תישמע בבית המשפט. ואילו טענותיהן של כל הנשים שיכולות לטעון כי הטריד ואפילו תקף, לא תישמענה כלל, כי לגביהן חלה התיישנות… ולכן אין לעדויות אלו כל תוקף!

נשים רבות שהותקפו משתהות בהגשת תביעותיהן נגד מי שתקף אותן, אם בגלל חשש מההשלכות של הגשת תלונה נגדו, או ממבוכה שמונעת בעדן להוציא את דבר המקרה, או סתם כתוצאה מהבנה מאוחרת של המעשים הנוראים שבוצעו בהן בהיותן רכות בשנים. אז גם אם מותר לו להגן על עצמו, אין דבר נבזי מלהשתמש במעשיו כקרדום לחפור בו, ולהפחיד מתלוננות אחרות בתביעת הפחדה עלובה. הגיע הזמן שבתי המשפט לא ירשו למי שביצע את המעשה התוקפני לבצע תוקפנות נוספת ע"י הגשת תביעת הפחדה! האיש פשע? עבר התוקף להגשת תביעה נגדו ולכן לא ייענש? אז לפחות שישתוק! מקווה שיחול שינוי בעניין הזה המספק הגנה לעברייני המין – וההרתעה חברים, צריכה לעבוד נגד העבריינים ולא נגד הקורבנות כמו במקרה הזה.

שתפו

כתבה מעניינת:

כריסטמס 2018-12 (1)

בין עץ אשוח לסוציולוגיה בשקל

יאנה מלניקוב – בלוגרית, רעיה, אמא, מנהלת שיווק ומרכז קריירה במכללת צפת מייל yana.melnik@gmail.com כנסו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link