הולך (ומצטיין) בדרכו של האב

שתפו

סמל עומר גולן (20) מכרמיאל, ראש צוות חפ״קים בחיל התקשוב והמודיעין, קיבל אות הצטיינות מקצין הקשר הראשי. אביו, קצין במיל׳ בדרגת רס״ן, משרת לעיתים ביחד איתו באותו הבסיס

מאת גיל דובריש

לאחרונה נערך תרגיל הגיס הצפוני בצה״ל, שהוא תרגיל הגדול והמשמעותי ביותר שמוביל צה"ל מזה כ-20 שנה ונועד לשפר את המוכנות וההיערכות של הצבא למערכה רחבה בצפון. במסגרת התרגיל, שיתפו פעולה סמל עומר גולן (20) מכרמיאל, המשרת כראש צוות חפ״קים ביחד עם אביו ארנון, רס״ן במיל׳ בגדוד הקשר של פיקוד צפון 371. האב ובנו מרבים לשתף פעולה, גם בימי שגרה, באותו הבסיס, ואחת לחודש הם מגיעים יחדיו – האב למילואים והבן לתפקידו בשירות הסדיר.

בתקופת החגים קיבל סמל גולן אות הצטיינות מקצין הקשר הראשי, תא״ל נתי כהן, וזאת על רקע תפקודו המרשים ויכולותיו הפיקודיות.

עומר החל את דרכו בחיל התקשוב עוד כילד. ״נהגתי להתארח פעמים רבות בחגים בבסיס, כשאבא שלי סגר שם. אני זוכר את עצמי משחק בשלג ונהנה מכל רגע. כילד היה לי מאוד כיף בשלג, היום בתפקידי, השלג מערים עליי קשיים…״ הוא מספר. ״לא מזמן פגשתי את חבריו למילואים, הם סיפרו לי שהיו מוזמנים לברית שלי…״

– איך זה לשרת לפעמים עם אבא באותו הבסיס?

״כשהוא במילואים הוא מגיע יחד איתי מהבית. אבל אני סוגר 21 יום והוא חוזר הביתה בסוף היום… מדי פעם הוא מביא לי כביסה וקפה לבוקר״ מחייך עומר.

– תמיד התכוונת ללכת בדרכו?

״כל החיים שלי אני עוקב אחרי הדמות של אבא, מפה לשם אנחנו באותה הדרך. לא שניסיתי לעשות זאת, אבל זה יצא כך. גם עכשיו באזרחי, הוא עובד בעולם התקשורת ואחרי שאסיים את הצבא, אני מאמין שגם אני אמשיך בדרך הזו״.

כשגולן התגייס לצה״ל, היה לו ברור שהוא מעדיף תפקיד טכנולוגי. ״בהתחלה הייתי אמור לשרת ביחידת מודיעין, אבל משום שנקבע לי פרופיל עם אופי קרבי, הציבו אותי בתפקידי שטח. אבא שלי המליץ לי להצטרף לחיל התקשוב. לפני כשנה וחצי קודמתי לתפקיד ראש צוות חפ״קים (חדרי פיקוד קדמיים, ג.ד). הצוות שלי אחראי על ספקת קשר לכל היחידות בגזרת פיקוד צפון. יש לנו מערכות תקשוב ניידות וכלים נישאים, חלק משמעותי מהשירות שלנו הוא בשטח, ביחד עם יחידות שונות, בתרגילים או בפעילות כלשהי. אנחנו חוברים ליחידה במקום הימצאה ומספקים לה את כל מערכת התקשורת. למעשה, אנחנו העיניים והאוזניים של היחידות, אם אנחנו לא עובדים אז אף אחד לא יכול לתפקד. באופן טבעי, המפקדים בשטח מודעים לחשיבות התפקיד שלנו ומביעים את הערכתם בשטח״.

– אתה יכול לחשוף מעט על אופי העבודה שלכם?

״יצא לנו להיות בפעילויות שונות והצלחנו להתמודד עם האתגרים בצורה הטובה ביותר. הרבה מאוד פעמים, אין לנו שעות וימים, אין משמרות, אנחנו עובדים מסביב לשעון מהרגע שאנחנו מגיעים לבסיס ועד שאנחנו משתחררים״.

– אתה מרגיש סיפוק מהתפקיד שאתה מבצע?

סמל עומר גולן

״אני חש סיפוק רב מהעבודה שלי בתחום, גם בבית הספר נמשכתי לעולם התקשורת והרשתות. הצוות שלנו בפיקוד צפון אחראי על מערכות מגוונות רבות, זה הצוות המקצועי ביותר בארץ, ואני לא אומר זאת רק בגלל גאוות יחידה, ההוכחה לכך היא כאשר אנחנו מתבקשים לתמוך בגזרות נוספות אם יש צורך״.

– מה מייחד את הפעילות בגיזרה הצפונית, הרגישה כל-כך?

״ברור שהאתגרים שעומדים בפנינו באופן כללי, הם רציניים יותר משאר הגזרות. זה הרבה יותר מורכב ורחב. כל הצווות בלי יוצא גופן, השתתף בפעילויות רבות כדי שכולנו נהיה מתורגלים. כולם יודעים מה חשיבות התפקיד שלהם ומבינים מנה נדרש מהם ומה עליהם לעשות. התרגילים שלנו הם חלק מהאימון. למען האמת, אנחנו תמיד כשירים. המון חטיבות משתתפות בתרגילים והצוות שלנו שהוא מצומצם יחסית, משמש בהצלחה כצוות התקשורת העיקרי״.

על אות ההצטיינות שקיבל לקראת ראש השנה מקצין הקשר הראשי, תא״ל נתי כהן מספר עומר גולן בקצרה ובצניעות מבלי להרחיב: ״זה אות ההצטייינות הגבוה ביותר שאפשר לקבל בתחום הזה, על הפעילות השוטפת שלי בתפקיד״.

– יש תחרות ״בריאה״ בינך לבין אביך, ככה בין הקלעים?

״האמת שאין תחרות אלא שיתוף פעולה מלא. יש בינינו כבוד הדדי, הוא היה רוב השירות קצין ואני עוד לא הגעתי לשלב הזה. אבא שלי גאה מאוד בהצלחתי, יש הרבה תמיכה בבית. אבל אבא שלי הוא איש צבא, לא מתרגש במיוחד, אחרי שקיבלתי את אות ההצטיינות, אמר כל הכבוד טפח על השכם ואמר לי ׳יאללה, לך תעבוד׳. באמת שאין לנו הרבה זמן פנוי ואין שום כוונה לנוח על זרי הדפנה, יש הרבה מאוד עבודה״.

– היית ממליץ לצעירים העומדים להתגייס לפנות לתחום התקשורת?

״בהחלט כן, לצערי אין חשיפה לתחום הזה, אני אישית לא הכרתי את העניין עד שהוצבתי בחיל הקשר והתקשוב. ישנם צעירים רבים שהם חובבי שטח וטיולים, אבל אינם מעוניינים בשירות קרבי. זה בדיוק סוג התפקיד שמתאים להם, השירות הוא תומך לחימה עם אופי טכנולוגי, אתה לא סגור במשרד אלא חי בשטח. ידוע לי שחיילים רבים שמשתחררים מכאן נקלטים מיד בשוק הפרטי״.

כתבה מעניינת:

מוחמד זורי צילום פרטי

״אין כאן שני עמים, אנחנו גוף אחד״

שתפוהציטוט למעלה שייך למוחמד זורי, סגן ראש מועצת נחף ואיש עסקים, שעדיין מאמין בקיום משותף …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.