צילום אילוסטרציה, אין קשר לכתבה

הורי ילדים בגן התלוננו על התעללות מילולית – הגננת יצאה לחופשה

שתפו

הורים באחד מגני טרום החובה בכרמיאל טענו כי ילדיהם נפלו קורבן להתעללות מתמשכת בגן ואף הקליטו בסתר את הגננת וצוות הסייעות. בעקבות פגישה עם נציגי משרד החינוך ומינהל החינוך הוחלט לערוך בירור בנושא, הגננת וסייעת נוספת לא יחזרו בשלב זה לגן

מאת גיל דובריש

הורים באחד מגני טרום החובה בכרמיאל, התלוננו בעיריית כרמיאל ובמשרד החינוך על התעללות מילולית של הגננת וצוות הסייעות כלפי הילדים. בעקבות התלונות, נודע לזהר הצפון כי בעירייה מתכוונים לערוך בירור בנושא בשיתוף משרד החינוך. בשלב זה, הגננת יצאה מיוזמתה לחופשה עד להודעה חדשה – ואחת הסייעות הונחתה שלא לחזור לגן שבו עבדה עד היום.

ההורים טענו כי בידיהם הקלטות שבוצעו בסתר, המוכיחות שהצוות בגן נוקט באלימות מילולית בדרכים שונות כלפי הילדים הקטנים.

לדברי נציגי ההורים, ״ההקלטות בוצעו ביום חמישי שעבר, משני מכשירים שונים ומתעדות רגעים שבהם הצוות בגן מתעלל ומתעמר  בילדים. למשל, הצוות מונע מילדים לעשות את צרכיהם בשירותים, מה שמסביר מדוע פעמים רבות שבו הילדים לבית כשבגדיהם רטובים וזאת למרות שהם גמולים מחיתולים. כמו כן, מההקלטות עולה כי ילדים לא נענים לבקשתם לשתות מים כשהם צמאים. ניתן לשמוע את הצוות נוקט באמירות לא מקובלות כלפי הילדים. החמור מכל, הזדעזנו לשמוע על העונש שמקבלים ילדים בגן  – הם מוכנסים בניגוד לרצונם לחדר הממ״ד החשוך וננעלים שם, לזמן לא ברור, על-אף צרחותיהם ותחנוניהם״.

ההורים סיפרו כי חשדותיהם התגברו עקב שינוי דפוס ההתנהגות של חלק מהילדים בגן. ״חלק מהילדים חזרו לאחור מבחינה התפתחותית, למשל ילדים שהיו גמולים חזרו להרטיב וגם לעשות צואה במכנסיים. ילדים החלו לגלות סימני פחד, לצרוח ולצעוק. בכל פעם שפנינו לגננת עם שאלות, קיבלנו תשובות מתחמקות. החלטנו להכניס לגן מכשירי הקלטה שתיעדו את הנעשה במשך יום שלם. איננו יכולים להוכיח שההתנהלות הלא-תקינה נמשכה בכל יום ויום, אבל ממה ששמענו בהקלטות, זה די והותר״.

ההורים ביקשו להדגיש, כי אין ברשותם כל עדות לאלימות פיזית כלפי הילדים וכי הטענות כלפי הצוות הן לאלימות מילולית, ״שהיא לא פחות חמורה ואולי אף יותר, בהתחשב בנפשם הרכה של הילדים בגיל זה״ ציינו.

באחת ההקלטות שהגיעו אל מערכת העיתון, נשמע אחד הילדים כשהוא משיב לשאלות אימו: ״…סגרו אותי במחסן… כי אני נגעתי בדברים פרטיים… של… הגננת… היא סגרה אותי… אני בכיתי… אני דפקתי בדלת.. אני טיפסתי על העגלות… הייתי שם לבד״.

הורים לילדי הגן התכנסו בתחילת השבוע כדי להאזין להקלטות ובעקבות זאת, רובם החליט שלא לשלוח הבוקר (שלישי) את ילדיהם לגן. במקביל נערכו פגישות עם נציגי מינהל החינוך בעירייה ופקחי משרד החינוך והושמעו בפניהם חלקים נבחרים מההקלטות.

לאחר שהוצגו העדויות השונות, הוחלט בעירייה לפתוח בבירור התלונות וכאמור, עד תום הבירור, הגננת והסייעת לא יוכלו להמשיך ולעבוד בגן. בתחילה העלו נציגי ההורים דרישה להשעות לאלתר את כל הצוות, אך בסופו של דבר סוכם כי מלבד הגננת והסייעת – שאר הסייעות יישארו בשלב זה בגן, וזאת על מנת למנוע זעזועים נוספים. ״אנחנו מבינים את הצורך של הילדים בשמירה על יציבות ומצד שני גם איננו יכולים לסגור את הגן לגמרי ולדרוש להציב במקום כוח אדם חדש באופן מיידי – ולכן הסכמנו בשלב זה שהסייעות הנותרות ישארו בגן, עם גננת מחליפה. כמו כן נאמר לנו שהגן יפוקח באופן צמוד, כולל ביקורי פתע״, אמרו ההורים.

מעיריית כרמיאל נמסר בתגובה: ״התקבלה פנייה של הורים על התנהלות לא תקינה באחד הגנים. העירייה ומשרד החינוך בודקים את הנושא לעומק וזאת כדי לקבל את ההחלטות הטובות ביותר לילדי הגן, אשר טובתם תמיד לנגד עינינו״.

כתבה מעניינת:

משה קונינסקי וטניה מזרסקי. צילום דוברות עיריית כרמיאל

מסגנית ראש העיר לחברת כנסת: קונינסקי בירך את מזרסקי

שתפומערכת פורטל זהר.נט ממלאת מקום ראש העיר כרמיאל וסגניתו טניה מזרסקי תושבע ביום רביעי הקרוב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.