הושק מיצג שירת הציפורים בפארק המחצבות בכרמיאל
מיזם שירת הציפורים

הושק מיצג שירת הציפורים בפארק המחצבות בכרמיאל

שתפו

במעמד ראש העיר עדי אלדר, סגנית ראש עיריית מץ לואן טראן, פרופ’ יוסי לשם והפסל ג’אן קריסטוף רולאן הושק מיצג פיסול מוסיקלי ייחודי בעיר

‘שירת הציפורים’, מיצג פיסול מוסיקלי ייחודי הושק ביום שישי בפארק המחצבות בכרמיאל, כמחוות ידידות של העיר התאומה מץ לרגל חגיגות היובל. את המיצג הקים הפסל הצרפתי ג’אן קריסטוף רואלן והוא מורכב מקוביות מיוחדות ומעוצבות מבטון לבן במרקם של עץ. בתוך הקוביות יש הקלטה של קול של ציפור אחת, ובסך הכל 18 ציפורים שונות ב-21 קוביות.

טקס הסרת הלוט והפעלת המערכת נערכו תחת גשם שוטף, במעמד ראש העיר כרמיאל עדי אלדר, סגנית ראש עיריית מץ לואן טראן, מנהל המרכז הבינלאומי לחקר נדידת ציפורים בלטרון פרופ’ יוסי לשם, ומקים המיצג, הפסל הצרפתי, ג’אן קריסטוף רואלן.

“אנחנו עומדים כאן היום וחונכים פסל מוסיקלי ייחודי, שנתרם לנו על ידי ראש עיריית מץ, מר דומיניק גרו, כמחווה לשנת היובל של כרמיאל”, פתח ראש העיר עדי אלדר בדבריו. “אין זה מובן מאליו שהקשרים הטובים ביננו נשמרים כבר כל כך הרבה שנים ואני מעריך זאת מאוד. בימים אלה בהם האלימות גוברת, בכל חלקי העולם, הפסל הייחודי הזה, המשלב פיסול ומוסיקה, בלב הטבע, הוא אי של שפיות. כל מי שיגיע לכאן, יוכל להרגיש שהוא מתנתק לרגע ממרוץ החיים, ושואב אנרגיות של שקט ושלווה . אני מודה לכל מי שלקח חלק ביוזמה ברוכה זו, ומאחל לכולנו, ימים של שקט. ימים בהם רק קול הציפורים יישמע, ויהווה את המוסיקה המלווה את חיינו”.

סגנית ראש העיר מץ לואן טראן: “אני מודה בשם ראש העיר מץ דומיניק גרו, לכל מי שלקח חלק בפרוייקט חשוב זה ובמיוחד לג׳אן כריסטוף רולאן אומן רב תחומי, שיצר את היצירה הזו המסמלת את קשרי התאומות הטובים בין שתי הערים וכמחווה לשנת היובל לכרמיאל. הקשר בין מץ וכרמיאל מהווה גשר של תקווה, אחווה ושלום. אין לי ספק שהיצירה תכה שורש בכרמיאל ובישראל”.

“כבוד מיוחד לי להיות כאן היום”, הוסיף פרופ’ יוסי לשם, מנהל המרכז הבינלאומי לחקר נדידת ציפורים בלטרון. “יחד איתי נמצא כאן פרופ׳ אורטג׳ אנוש, מומחה לשקנאים מטורקיה. מתוך היכרות רבת שנים עם העשייה של ראש העיר עדי אלדר אני יודע שהנושא של טבע וסביבה  קרוב לליבו. אנחנו רוצים להביא תלמידים ולקדם כאן פרוייקט חינוכי של מוזיקה וציפורים, כאשר הסלוגן המוביל הוא ׳הציפורים הנודדות לא יודעות גבולות״.

הפסל ומקים המיצג ג׳אן כריסטוף רולאן הודה לכל הגורמים שחברו יחד בהקמת המיזם הייחודי. רולאן יצר את המיצג בהשראת המלחין הצרפתי אוליביה מסיאן. מסיאן נהג להקליט בטבע קולות של ציפורים ולהלחין אותן, ורולאן שהינו פסל רב תחומי בפיסול, ציור ומשחק, מבסס את המיצג על הפרק השישי (EPODE) ביצירתו המוסיקלית של מסיאן ‘כרונוכרומיה’.

הזמיר, הירקון, עלווית החורף, הפרוש המצוי, השחרור, הזהבן המחלל, התפוחית המצויה, הגבתון הצהוב, החוחית, סבכי הטוחנים , סבכי האפור וסבכי הקוצים,  חוגגים במגוון הציוצים במיצג, את הבריאה, את יקיצת העולם, החופש, התקוות והרעות וחולקים זאת  עם המאזין.  21   ציפורים מצרפת, מזמרות בתווים מלודים, את שירת העולם כמחווה וכחוויה משותפת. ההקלטות נעשו בשיתופם האדיב של נגני התזמורת הלאומית של חבל הלורן: דניס קלביה/סולו כינור, סרג’ טיס/סולו ויולה, פיליפ בודרי/סולו צ’לו.

על כל קוביה נכתב שם הציפור בצרפתית ובעברית ולצד המיצג יוצב לוח מידע כתוב בשלוש שפות עברית, אנגלית וצרפתית עם לחצן הפעלה עצמית. השמעת הקולות היא רנדומלית.

כתבה מעניינת:

ביטוח לאומי כרמיאל

לא להיבהל מקולות הנפץ, זה תרגיל

שתפומערכת פורטל זהר.נט תושבי כרמיאל, הערב (רביעי) עשויים להישמע קולות נפץ ותורגש פעילות מוגברת של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *