אוריאל מלכא 1108 אלכס הובר
צילום: אלכס הובר

החרדים הסתייגו מתמיכה בקהילה הגאה – אבל אישרו החלטות ועדת התמיכות

שתפו

החלטות ועדת התמיכות אושרו פה אחד, עם הסתייגות מתמיכה בארגון הנוער הגאה. חבר סיעת יחד, אוריאל מלכא: לא נכון לתקצב נטיות מיניות של אדם

מאת גיל דובריש

אווירת בחירות בישיבות מועצת העיר. ביום ראשון אישרה המועצה את תקציב ועדת התמיכות, לאחר דיון סוער שניטש בין חלק מחברי המליאה.

הסיבה לסערה: תמיכה בסכום 10,016 ש״ח בארגון הנוער הגאה איגי. חבר מועצת העיר מטעם הסיעה החרדית יחד, אוריאל מלכא, הביע התנגדות לקיומו של הסעיף ודרש להורידו מסדר היום. מלכא אף ציטט פסוקים מפרשת השבוע – בחוקותיי על מנת להבהיר את טענתו באשר לחומרת המעשה, והסביר כי תמיכה בארגון כדוגמת איגי מנוגד למסורת ישראל ומהווה התרסה כלפי אלוהים.

במהלך הדין ודברים בישיבה העירו חברי מועצה למלכא כי ארגון הנוער הגאה נהנה מתמיכה עירונית לפחות מזה 3 שנים וכי מה קרה שהתעורר רק עתה. מלכא ציין כי לא ידע על כך ודרש להפריד את ההצבעה על הסעיף השנוי במחלוקת משאר סעיפי ועדת התמיכות. ראש העיר עדי אלדר דחה את הדרישה וקבע כי יש להצביע על תקציב הוועדה כמקשה אחת ולא בנפרד. חברי הסיעה החרדית החליטו שלא לשבור את המשמעת הקואליציונית והרימו ידיהם לאישור התקציב, על-אף שהביעו את הסתייגותם מהסעיף.

מלכא הסביר לאחר הישיבה כי היה חשוב לו להביע את קול מחאתו.

אוריאל מלכא: ״לדעתי, לא נכון לתקצב נטיות מיניות של אדם. התורה מאפשרת לכל אדם לחיות כרצונו, יש לנו בחירה חופשית, כמובן עם שכר ועונש לצידו. אני סברתי שעירייה כגוף ממסדי מתקצב, לא יכולה להרשות לעצמה צעד שמהווה התרסה כנגד תורת ישראל וכנגד בורא עולם, ולהקצות כספי ציבור של משלמי המיסים למטרה – שאני בטוח שחלק גדול מהציבור לא היה תומך בה. אבל מה שחשוב לי מכל, הוא שבורא עולם לא מרוצה מזה ואנחנו לא צריכים לתת יד לכך. ניחא, אם היה זה כסף שניתן לבני נוער שנמצאים במצוקה מינית כדי לסייע להם להגיע למצב הטבעי, אבל לא נראה לי שזו הכוונה, זו קהילה גאה שמתגאה במעשיה ואני לא יכול להתחבר לדבר כזה. אמרו לי שאני לא נאור, ואני שואל – האם זה כן נאור לשנות את מסורת אבותינו, האם זה נאור להפוך לעוד אחת אומות העולם?״.

יו״ר סיעת יחד, פנחס סירוקה, העדיף שלא להיכנס לעימותים בישיבה, אם כי הביע הסתייגותו מהתמיכה בארגון הגאה: ״ועדת התמיכות לא מאפשרת לאשר סעיף סעיף אלא להצביע עבור כל הסעיפים. הבענו הסתייגותנו, אבל לא הצבענו נגד. אנחנו לא יכולים לתמוך בסעיף כזה אבל לא נשבור את המלצות הוועדה כי היא עובדת כמקשה אחת. גם כשמשחקים כדורגל בשבת אני לא אוהב, אבל זו לא סיבה לעצור את כל המשק בארץ״.

מנגד הביע חבר מועצת העיר, רותם בז׳רנו, דאגה מהכיוון העתידי שאליו פונה כרמיאל: ״יש לשים לב לאן כרמיאל יכולה להגיע. עצם העניין שיש דרישות ודיבורים על חינוך ערכי ועל כך שלא בסדר שהעירייה תומכת בארגונים כאלה כמו איגי, זה מדאיג אותי מאוד. בקצב הזה עוד מעט ידרשו להלביש את בנות כרמיאל בצניעות. מדברים על כך שבית המקדש חרב בשל שנאת חינם… מצטער אבל במועצת העיר לא ראיתי אהבת חינם. פתאום שנת בחירות ואנשים מתעוררים?״

עוד הוסיף בז׳רנו: ״חלק גדול מהנוער שנתמך ע״י איגי בא מהמגזר החרדי. לא די בכך שישנן משפחות בציבור החרדי המתנערות מהילדים שלהן היוצאים מהארון, אנחנו כרשות עוד צריכים לרדוף אותם ולפגוע בהם? ואני לא מדבר על התוספות שניתנו בוועדות התמיכות וההקצאות לחרדים, עוד גנים, מוסדות חינוך ולימוד, מבני ציבור ועמותות. רק בישיבה האחרונה הוקצו לדעתי עשרות אלפי שקלים לעמותות וארגוני דת, לעומת 10,000 שקלים לאיגי. מעניין שאף אחד מחברי המועצה החילונים לא הציע להעיף את העמותות האלה מהרשימה. מאיפה החוצפה לבוא ולבטל את העמותה הזו, להקריא פסוקים מפרשת השבוע? אפשר לא להסכים, אבל אל תעשו מזה הצגה״.

סגן ראש העיר מטעם סיעת הבית היהודי, רותם ינאי, שהביע תמיכה לא מסוייגת בוועדת התמיכות, ציין בעקבות הישיבה: ״אני מכבד כל אדם שנברא בצלם אלוקים בבחינת ואהבת לרעך כמוך. תפקידי כשליח ציבור הוא לאחד, לקבל החלטות ולפעול למען כל חלקי הציבור בכרמיאל״.

 

לכתבות נוספות על כרמיאל והסביבה לחצו כאן>>>

כתבה מעניינת:

שריפה מכוש כרמיאל

שריפה גדולה בין שכונת מכוש לדרומית

שתפוצפו בווידיאו הקצר: מערכת פורטל זהר.נט שריפה גדולה מתפתחת ברגעים אלה (יום ה׳ 17.6.2021) באזור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.