אור הלר מתוך דף הפייסבוק 2018
אור הלר. צילום מתוך דף הפייסבוק

הכתב הצבאי של ערוץ 10 מעריך: מה הסיכוי למלחמה עם החיזבאללה כיום?

שתפו

ביקשנו מאור הלר הפרשן והכתב הצבאי שיגיע בעוד שבוע להרצאה בכרמיאל, להרגיע אותנו על רקע המבצע של צה״ל בצפון. האם הוא הצליח? לשיפוטכם

מאת גיל דובריש

הכתב והפרשן הצבאי של ערוץ 10, אור הלר, מעריך כי הסיכויים להתלקחות מלחמה בין ישראל לחיזבאללה בעקבות מבצע מגן צפוני שמנהל צה״ל מאז תחילת השבוע שעבר, קיים – אך סיכוייו נמוכים. זאת בשל חוסר הרצון בשני צידיו של הגבול לצאת למלחמה.

אור הלר, שיגיע ביום רביעי הבא (19.12) כדי להרצות בפני חברי מכללת הגימלאים בבית ההסתדרות בכרמיאל, אומר בשיחה מיוחדת עם זהר הצפון כי ״המטרה העליונה של ישראל היא להימנע מהסלמה וממלחמה ואף לנסות לדחות מלחמה עם החיזבאללה עד כמה שניתן. שלא נשלה את עצמנו״ הוסיף, ״המלחמה הבאה בצפון תראה אחרת. בין ישראל והחיזבאללה יש מאזן אימה, ארגון הטרור בנה איום משמעותי מאוד עם פרויקט הטילים והרקטות שלו, יש לו כ-250 אלף רקטות, זה כוח אש גדול יותר מכמה מדינות באירופה. לכן, צה״ל מאוד זהיר, פועל בשטחנו, עובד מסודר מאוד, עקב בצד אגודל, תוך שליטה בכמויות הבטון שמכניסים לתוך המנהרות, כדי שלא לגרום לצד השני סיבה להגיב. אפילו המטען המפורסם מהסרטונים, שהוכנס לתוך מנהרה, היה בסדר גודל של זיקוק, כדי שלא לפגוע. במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושגרירי ישראל בחו״ל מנסים להשיג לגיטימציה בינלאומית״.

– מדוע לדעתך, נבחר העיתוי למבצע דווקא כעת?

״העיתוי של המבצע נבחר תחת נקודת ההנחה שהחיזבאללה לא מעוניין במלחמה עם ישראל ושהסבירות למלחמה על-פי אגף המודיעין של הצבא, הוא נמוך במיוחד. יש פה משהו קצת אחר, יש עבודה מחושבת מראש ועבודה שיטתית לאורך הגדר. אני חושב שנוצר מצב שבו קיים פער בין ציפיות הציבור לבין הציפיות בצה״ל. אנחנו האזרחים שומעים על מבצע ורגילים לראות מטוסים, טילים ופעולה צבאית, פה יש טרקטורים שעובדים בגדר המערכת… אני חושב שמה שחשוב הוא המאמץ הישראלי לפגוע בכלי השני בחשיבותו של החיזבאללה ביום מלחמה, כמובן אחרי הרקטות, ולבטל את התמונה שהחיבאללה מנסה לצייר – חדירה ביום פקודה של כוחות רדואן, יחידות קומנדו מאומנות ומובחרות דרך המנהרות, כניסה למוצבים או ישובים ותפיסה של בני ערובה – זו סיטואציה מורכבת שהייתה משנה מאוד את המהלך של מלחמה בין ישראל לחיזבאללה ויוצרת אפקט תודעתי בציבור הישראלי״.

– צה״ל לא נוקט הפעם בפעולה הרתעה, קיימת אפילו תחושה של זהירות והתנהלות על קצות האצבעות כדי לא להרגיז את נסראללה. האם אנחנו מפחדים?

״הרבה יותר ׳קל׳ לפוצץ, להרוס, לשלוח מטוסים או כוחות, אבל ישראל מנסה לעשות משהו אחר, מתוך מטרה עליונה שלא להגיע למלחמה. קיים מאזן הרתעה ואימה בין ישראל לחיזבאללה, כל פעולה שמתבצעת בצפון נובעת מתוך ההנחה שארגון הטרור לא רוצה להיכנס למלחמה. החיזבאללה לא מורתע, אבל מופתע שמערך המנהרות התגלה. הם בוודאי יערכו תחקיר כדי להבין כיצד המנהרות נחשפו, אבל לא תהיה תגובה באמצעות פעולות כלפי ישראל״.

– כל זה טוב ויפה, אבל התחושה היא שבגלל צעד שגוי אחד, עלולה המלחמה להתלקח בן רגע. עד כמה זה נכון?

״הסיכוי למלחמה נמוך מאוד. ככל שהאירוע ישאר שקט ללא נפגעים לחיזבאללה, המצב לא ידרדר. אבל ראינו מה קרה בעזה כשצה״ל הביא לקריסת מנהרה ובה פעילי טרור – החלו מיד הטילים. גם בצפון, אם למשל תקרוס מנהרה ותקבור תחתיה אנשי חיזבאללה, זה יהיה סיפור אחד לגמרי, אירוע כזה בהחלט יכול להביא להצתת אש״.

אור הלר יספר בהרצאתו הצפויה בכרמיאל בהרחבה על המתיחות בגבול הצפון, נושא שמדבר ללבם של תושבי כרמיאל, הנמצאת להזכירכם בסך הכל במרחק של קצת יותר מ-20 ק״מ בקו אווירי מגבול לבנון. כמו כן יספר הלר בהרחבה על עקרונות הביטחון הלאומי של ישראל לשנת 2019, ינסה להעריך לאן מועדות פניו של המזרח התיכון ומה המענה שיכולה מערכת הביטחון לתת על הרקע האיומים מצפון ומדרום.

הביקור בכרמיאל יתקיים כאשר מצד אחד מתנהל בצפון מבצע מורכב ולא פשוט של הצבא ומצד שני, ערוץ 10 בו עובד הלר, עומד להתאחד עם רשת – ערוץ 13 בשלט. הכתב הוותיק שהחל את דרכו בגלי צה״ל ומספר כי כבר בילדותו אהב לקרוא על מלחמות והיסטוריה ישראלית ואירופאית אומר כי הוא מחכה בקוצר רוח למיזוג הערוצים: ״זה יהיה שינוי גדול, משהו חדש הולך לקום. חברת החדשות של ערוץ 10 תפעל במרכז הערוץ החדש, היא מהווה נכס מרכזי. זו חברת חדשות מובילה שעובדת קשה ואנחנו נמשיך לעשות את העבודה ונבקש את אמון הציבור מדי ערב. אישית, אני חושב שתפקיד הכתב הצבאי במדינה כמו שלנו יוסיף להיות התפקיד המעניין, המרכזי והמאתגר ביותר בכל מהדורת חדשות׳״.

 

כתבה מעניינת:

שריפה במקבץ דיור רבין. צילום פרטי

פצועים בשריפה במקבץ דיור מוגן בכרמיאל

שתפו(עדכון אחרון: יום ד' 11.5.2022, 18:10) מערכת פורטל זהר.נט שלושה בני אדם, בהם גבר בן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.