בית / Fun / דעות / הם
חדשות כרמיאל

הם

מאת יאנה מלניקוב

מכירים את זה שמישהו אומר משהו שממש מעצבן אתכם אבל באותו הרגע אתם לא מוצאים את המילים הנכונות או שזה לא זמן מתאים להשיב לו?

מכירים את זה שזה ממשיך ללוות אתכם הלאה וזה עוד יותר מתבשל לכם בבטן ואתם כבר ממש עצבניים, בעיקר על עצמכם שלא עניתם לו כנדרש?

אז לפני כמה ימים, קרה לי מקרה כזה בדיוק.

במסגרת לימודיי האקדמיים, במהלך קורס של משפט חוקתי ואתיקה ציבורית כשלמדנו על פסקי הדין שעסקו בבעיית המסתננים בדרום תל אביב והפתרון של הקמת מתקני שהייה/מעצר בדרום (מעבר לבנית גדר בגבול ישראל מצרים) והעובדה שהחוק שהכשיר פתרון זה נפסל פעם אחר פעם בבג"ץ מכיוון שנמצא לטעמם כפוגע מידי בזכויות האדם של המסתננים לחופש תנועה, חירות, ביכולת שלהם "לכתוב את סיפור חייהם" וכו' וכו'… סיפרתי בכיתה שלא מזמן, בקורס אחר שאני לומדת הופיעה בפנינו מישהי שהיא פעילה חברתית ופוליטית, תושבת דרום תל אביב בעצמה, שהציגה את המורכבות והקשיים שלה ושל שכניה- שאו שתופסים אותם כגזענים חשוכים שונאי זרים או שמצפים מהם להכיל ולקבל באהבה את המסתננים.

אבל האמת היא שגם בלי להיות גזען וחשוך…לא נעים ולא פשוט לחיות בשכונה חלשה ממילא עם אוכלוסייה מאתגרת, כשגם הצביון של השכונה השתנה והתמלא במסתננים רבים שאינם תושבי המדינה.

ואז הוא השיב לי, בחור שלומד איתי ושלא הייתה בנינו שום אינטראקציה עד כה, ואמר במילים פשוטות שאני לא ממש זוכרת במדויק אבל קשה להתבלבל בכוונות והמשמעות שלהן, שזה התפקיד של הממשלה למצוא פתרונות למצב הזה שלהם וחבל שהממשלה שהם הצביעו לה לא מטפלת בנושא ושאם זה מפריע להם אז כדאי שיתחילו להצביע אחרת בבחירות.

או תרשו לי לתרגם אותו במילים קצת פחות מכובסות- הבבונים הצביעו ביבי, שהבבונים יסבלו!

ואני שתקתי, למרות שהיה לי מה להשיב לו.
אבל זה היה שיעור אקדמי ולא דיון פוליטי, לא הרגשתי שמתאים לי שם להיכנס לפוליטיקה, וממילא היה ניכר שהמרצה כבר רוצה להתקדם הלאה עם החומר כך שזה הרגיש לי הכי נכון לסתום.

אז סתמתי את הפה,
ועברו כבר כמה ימים מאז,
אבל אני לא מצליחה להשתיק את הקולות מבפנים.

אז החלטתי לכתוב כאן את מה שבנסיבות אחרות הייתי בוודאי אומרת לו. אולי זה לטובה, כי אם כבר אני מוציאה על כך אנרגיות, אז עדיף להפנות אותן אל העולם הרחב ולא לבחור אחד.

קודם כל, אני מודה שאני לא בקיאה במספרים המדויקים והרישומים של הקלפיות ביום הבחירות, אבל להציג באופן ברור ונחוש שאם הם תושבי דרום תל אביב משמע הם בוודאות הצביעו ביבי- זאת הכללה גסה ולדעתי בורה.
זה בדיוק כמו לטעון שכל ערביי ישראל ללא יוצא מן הכלל מצביעים לרשימה המשותפת ובתוך כך בוודאי מעריצים את דרכה של חנין זועבי, כל הרוסים מצביעים ליברמן, כל הקיבוצניקים מצביעים עבודה וכל התל אביבים האשכנזים מצביעים מרץ.
אנחנו בשנת 2017, עידן של רשתות חברתיות, תקשורת מגוונת, השכלה מונגשת לציבור רחב ומגוון של אנשים. שיתקדם!

אם אותו בחור הצביע בבחירות מתוך בחירה אישית ואינדיבידואלית שלו של מה שנראה לו לנכון, למה הוא מסיק באופן אוטומטי שתושבי דרום תל אביב הם בניגוד אליו עדר אחד ואחיד בדעותיו הבורות?!

וגם אם נזרום עם הגישה שלו ונגיד שבאמת רובם הצביעו ביבי, האם המצע המפלגתי של הליכוד עוסק רק בסוגיית המסתננים?! האם לא ייתכן שהצביעו מתוך חיבור לעמדות הביטחוניות של המפלגה? מתוך תחושת זהות אישית עם חלק מחבריה הבולטים או עם הDNA של המפלגה? או מתוך חיבור לאג'נדה התרבותית- חברתית שלה?
האם בגלל שהם תושבי דרום תל אביב המסכנים והחלשים אין להם זכות שיהיו להם דעה, עקרונות וערכים רחבים יותר שיובילו אותם בבחירות שלהם מנושא המסתננים?! האם להם אסור לממש זכות זאת בצורה דמוקרטית בקלפי?

ושוב נזרום עם הגישה שלו ונגיד לצורך הדיון שהם הצביעו "לא טוב" (בכל זאת, לא לכולם נעים שמזיזים את הגבינה שלהם וזה…),האם זה אומר שכחברה מתוקנת אין לנו אחריות קולקטיבית גם על מה שקורה בחצר האחורית שלנו?
האם על אותו משקל נגיד שאין לנו שם אחריות ועניין להתמודד עם מקרים של אלימות כלפי נשים בחברה הערבית או מקרים של קשרי שתיקה פוגעניים בילדים בחברה החרדית? האם רק למי שמצביע "טוב" יש פריווילגיה ציבורית ליהנות מתחושת ביטחון וחיים נאותים?!

מתקן השהייה הוא באמת לא הפתרון האופטימאלי. הוא לא שינה את המציאות ברחובות תל אביב והוא בטח לא מקום נעים למסתננים/פליטים/דורשי עבודה- כל שם והמשמעויות שמאחוריו. זה לא הופך את זה ליותר פשוט בשום מקרה.
הם כולם קורבנות של האכזריות בעולם הזה ובהחלט ראוי שיימצא להם פתרון מקיף ומסודר וכן- שיהיה גם אנושי. כי אסור לעם שיש לו את ההיסטוריה שלנו לאבד את צלם האנוש כלפי החלש וחסר האונים.

אבל גם תושבי דרום תל אביב, כמו עוד חלקים רבים בעם הזה, הם קורבנות. מסוג אחר, קורבנות של הכללה, סטראוטיפים, התנשאות ויחס מנוכר.
"הם הצביעו, שהם יתמודדו, זאת הבעיה שלהם".

אז אני רוצה להגיד לכם שיש לי תחושה שהם ישרדו, איכשהו, הם עברו כבר דבר או שניים.

אבל עד שאנשים כמו הבחור שלומד איתי ונציגיהם בכנסת לא ייצאו מהבועה ויסתכלו לכל החברה הישראלית בלבן של העיניים, ורצוי גם בגובה העיניים, הם ימשיכו כנראה להיות מופתעים ומאוכזבים בכל פעם מחדש ביום הבוחר.

 

שתפו

כתבה מעניינת:

אייל גולן צילום ארכיון יוני שלפי

מה רוצים מאייל גולן?

אבי שמחון, בעל טור קבוע בעיתון זהר הצפון מייל sasl@017.net.il   אורלי וגיא וילנאי הכינו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable