המבחנים לא אמינים, הנתונים לא מחמיאים

שתפו

השבוע הוצג באתר ynet המדד המשולב לבתי ספר המבוסס על נתוני המיצ”ב של משרד החינוך בשנת 2013. כרמיאל קיבלה ציון 53 בלבד, אבל אמינות המבחנים מוטלת בספק. שר החינוך אף דחה אותם בטענה כי הדבר יוצר השוואה לא הוגנת בין בתיה”ס. דוברת העירייה: מבחני המיצ”ב החיצוניים בוטלו לנוכח אמינותם השנויה במחלוקת, חצי מהתקציב מושקע בטיפוח מערכת החינוך

 

מבחני המיצ”ב, הנחשבים לא-אמינים, מעניקים לכרמיאל ציון לא מחמיא במיוחד. על-פי מפת החינוך הארצית שפורסמה באתר ynet ומבוססת על מבחני המיצ”ב של משרד החינוך בשנת 2013, מדורגת כרמיאל מתחת לממוצע הארצי עם ציון 53.

על-פי המבחנים, בתי הספר המובילים בכרמיאל לשנת 2013 היו אופק ואורט כרמים עם ציון משוקלל של 65, ומיד אחריהם ביה”ס הרעות עם ציון 63. במקום הרביעי אורט פסגות וכלנית עם ציון 55, האיריסים ורקפת עם ציון 50. בחלק השני של הרשימה נמצאים בתיה”ס ניצנים עם ציון 40, הדקל –  33 ומוריה 28. מדד המתמטיקה בכרמיאל עמד אשתקד על 5, כמו גם מדדי האנגלית והעברית. מדד המדע והטכנולוגיה עמד על ציון 6.

אמינותן של בחינות המיצ”ב נתונות בספק רב. הן חודשו לראשונה אחרי הפסקה ארוכה בשנת 2012 ומתקיימות באופן קבוע בקרב תלמידי כיתות ב’ וה’ בבתי הספר היסודיים ובכיתות ח’ בחטיבות הביניים. המבחנים בודקים את רמת הידע והשליטה של התלמידים בארבעה מקצועות: מתמטיקה, אנגלית, מדעים ושפת אם (עברית או ערבית). כל בית ספר עובר שתי בחינות מיצ”ב חיצוניות אחת לשנתיים, כך שלאורך ארבע שנים ניתן לקבל את התמונה המלאה לגבי כל בית ספר. במקביל למבחנים, מתבקשים התלמידים והמורים לענות על סקרים בנוגעים לאקלים הבית-ספרי ובוחן את נושא האלימות בין תלמידים, את היחסים בין מורים ותלמידים ואת תחושת הביטחון האישית של התלמידים בין כתלי ביה”ס.

נושא בחינות המיצ”ב זוכה כאמור, לביקורות רבות מגורמים שונים, הטוענים כי ישנם בתי ספר בארץ המכינים את תלמידיהם במיוחד לקראת הבחינות וזאת על מנת לגרום באופן מלאכותי, להעלאת הציון המשוקלל של בית הספר. במקומות מסויימים בארץ התלוננו הורים כי מערכת השעות של ילדיהם השתנתה לחלוטין עקב ההכנות למבחנים. לציון המיצ”ב יש חשיבות רבה בכל הקשור להשוואה בין בתי ספר שונים בתוך אותה רשות ואף בין רשויות שונות בארץ.

בשנת הלימודים הנוכחית (2014) לא התקיימו המבחנים החיצוניים, זאת בעקבות הנחיית שר החינוך שי פירון על הקפאת מבחני המיצ”ב החיצוניים למשך שנה, בנימוק כי פרסום תוצאות המבחנים גורם ללחץ בקרב התלמידים ולפגיעה בטוהר הבחינות, עקב  יצירת השוואות לא הוגנות ולא נכונות בין בתי הספר. במקביל קמה ועדה של משרד החינוך שהמליצה לערוך את המבחנים אחת לשלוש שנים בלבד, במקום אחת לשנה כפי שהיה עד כה.

דוברת העירייה לביאה שלו-פישר: “כידוע, משרד החינוך ביטל את מבחני המיצ”ב החיצוניים לנוכח אמינותם השנויה במחלוקת, אשר מתבססת על מדד יוקר הבניה ואינם מציירים תמונת אמת. עיריית כרמיאל פועלת באופן שוטף, בהשקעה של חצי מתקציב העירייה, בטיפוח מערכת החינוך בכרמיאל, על מנת לאפשר לתלמידים ולצוותי ההוראה סביבת לימודים מיטבית. מערכת החינוך בכרמיאל ידועה כמתקדמת ומהווה מוקד משיכה למנהלים וצוותי הוראה מכל הארץ, הבאים ללמוד ולהתרשם מן הנעשה בעיר”.

 

כתבה מעניינת:

פרס החינוך המחוזי לכרמיאל דוברות משרד החינוך מחוז צפון

כרמיאל זכתה בפרס החינוך המחוזי

שתפומערכת פורטל זהר.נט בטקס חגיגי שנערך בצפת הוענק פרס החינוך המחוזי לעיריית כרמיאל. בפרס זכו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.