Array
(
  [_edit_last] => Array
    (
      [0] => 1
    )

  [_thumbnail_id] => Array
    (
      [0] => 6289
    )

  [photographr] => Array
    (
      [0] => תמונת ארכיון
    )

  [_photographr] => Array
    (
      [0] => field_526e88dd85757
    )

  [journalist] => Array
    (
      [0] => גיל דובריש
    )

  [_journalist] => Array
    (
      [0] => field_526e890585758
    )

  [youtube] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_youtube] => Array
    (
      [0] => field_5309e571a1762
    )

  [youtube2] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_youtube2] => Array
    (
      [0] => field_5371dcbebf175
    )

  [catcolor] => Array
    (
      [0] => #000
    )

  [_catcolor] => Array
    (
      [0] => field_5301f6811eafe
    )

  [catimage] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_catimage] => Array
    (
      [0] => field_53034084449ad
    )

  [slide_template] => Array
    (
      [0] => default
    )

  [_yoast_wpseo_focuskw] => Array
    (
      [0] => המלחמה בלישמניה
    )

  [_yoast_wpseo_metadesc] => Array
    (
      [0] => ד”ר עמית דולב – אקולוג מחוז הצפון של רשות הטבע והגנים: חשוב להמשיך בטיפול במסלעות המהוות מקום מסתור לשפנים... המלחמה בלישמניה
    )

  [_yoast_wpseo_linkdex] => Array
    (
      [0] => 75
    )

  [post_views_count] => Array
    (
      [0] => 1368
    )

  [tie_views] => Array
    (
      [0] => 756
    )

  [essb_cached_image] => Array
    (
      [0] => https://zhk.wpengine.com/wp-content/uploads/2014/11/----------------------------------------------------------------------------------------------------------.jpg
    )

  [rank_math_description] => Array
    (
      [0] => ד”ר עמית דולב – אקולוג מחוז הצפון של רשות הטבע והגנים: חשוב להמשיך בטיפול במסלעות המהוות מקום מסתור לשפנים... המלחמה בלישמניה
    )

  [rank_math_focus_keyword] => Array
    (
      [0] => המלחמה בלישמניה
    )

  [rank_math_robots] => Array
    (
      [0] => a:1:{i:0;s:0:"";}
    )

)

המלחמה בלישמניה – מומחים בדקו את ההתקדמות בטיפול בשפני הסלע

שתפו

ד”ר עמית דולב – אקולוג מחוז הצפון של רשות הטבע והגנים: חשוב להמשיך בטיפול במסלעות המהוות מקום מסתור לשפנים

 

בהמשך לטיפול האינטנסיבי של עיריית כרמיאל בשפני הסלע שמשמשים נשאים של טפילי הלישמנייה, התקיים בעיר סיור בו השתתפו ד”ר עמית דולב – אקולוג מחוז צפון של רשות הטבע והגנים, גיא זהרוני – מפקח אזור כרמיאל והסביבה של רשות הטבע והגנים, רועי פדרמן – אקולוג מרחב צפון – רט”ג, ד”ר ישראל וייס – מנהל המחלקה הוטרינרית בעיריית כרמיאל, ד”ר אילן הררי – מ”מ רופא וטרינר רשותי, ראובן רפאל – מנהל מחלקת הדברה תברואה ומזון בעירייה.

במהלך הסיור שהתקיים בחודש האחרון, התקיים דיון עם הווטרינרים ומנהל מחלקת תברואה בכרמיאל, בנושא התמודדות עם שפני הסלע בעיר שמהווים מאגר עיקרי להתרבות זבובי החול – המפיצים את מחלת שושנת יריחו.

ד”ר עמית דולב – אקולוג מחוז הצפון של רשות הטבע והגנים: “…כמות המסלעות בכרמיאל גדולה אך סופית, מאחר וכיום מקפידים לא להותיר מסלעות בתהליך הבניה. מסלעות אלה הן המשאב המשמעותי להתבססות אוכלוסיות השפנים בעיר. באזור הטבעי שמחוץ לעיר (בשמורת הטבע) יש מיעוט בחללי מסתור טבעיים שמסביר מיעוט התצפיות בהם שם. הפעילות מתבצעת ע”י עיריית כרמיאל הינה מקצועית, יסודית וראויה להערכה. היא מתמקדת בשורשי הבעיה – טיפול במסלעות מלאכותיות, שהן תוצר לוואי של הבניה בסמוך לשכונות מגורים. בגלל היקף המסלעות, תהליך זה איננו פותר הבעיה בפרק זמן קצר. לדעתנו, חשוב להמשיך לקדם בנחישות פעילות זו ולהקטין את “משאבי המסתור” לשפנים בעיר. המלצות נוספות – בנוסף לפינוי וריסוק מסלעות, ניתן לבצע כיסוי מסלעות באדמה ושתילת צומח מקומי גנני (אלת מסטיק לדוגמה), שיכול לייצב הקרקע ולאטום החללים. קיימת חשיבות רבה לקדם הטיפול בשצ”פים (שטחים ציבוריים פתוחים), שבחלקם נותרו מסלעות המשמשות מפלט לשפנים שברחו ממסלעות שטופלו".

ד"ד דולב ציין עוד כי "חשוב לציין שמאגר הלישמניה נמצא בעיקר בשפנים, אך לא רק בהם. הקטנת אוכלוסיות השפנים צפויה להקטין את מאגר הפונדקאים, אך גם יונקים אחרים יכולים להיות פונדקאים ללישמניה. במקביל לפעילות המתבצעת ע”י עיריית כרמיאל לטיפול במסלעות המלאכותיות, רט”ג (רשות הטבע והגנים) תמשיך לתת ההיתרים הנדרשים לצד ליווי והכוונה מקצועית”.

 

מהי לישמניה

הלישמניה היא טפיל הגורם למחלה המוכרת כשושנת יריחו (לישמניאסיס). המחלה קיימת בדרום אמריקה, באפריקה, באסיה ובארצות שונות באזור אגן הים התיכון כולל ישראל. הטפיל גורם למחלת עור קשה,  בעקבות עקיצה של נקבת זבוב חול נגועה בטפיל. זבובת החול נדבקת בטפיל בעקבות עקיצה של יונק אחר נגוע, בד"כ מכרסם, כגון  שפני סלע וכדומה.

עקיצת הזבובה לרוב אינה מורגשת. במידה וזבובת החול העוקצת היתה נגועה בטפיל הלישמניה תתפתח תגובה עורית תוך 2-4 שבועות מהעקיצה. הנגעים העוריים מתפתחים בדך כלל באזורים אשר אינם מכוסים על ידי בגדים.

בישראל קיימים בעיקר שני סוגי טפילים הגורמים להופעה של מחלה עורית המתאפיינת בהופעת נגעים הנראים בתחילה כעקיצת חרק (נגע כדורי אדמדם הבולט מעל פני העור) אשר גדלה באיטיות ובהדרגה במשך מספר שבועות ובהמשך פעמים רבות מתכייבת.

בכרמיאל נרשמו בשנים האחרונות מספר מקרים שבהם נעקצו אנשים, בעיקר ילדים. מדובר במחלה עורית הנמשכת מספר חודשים ומותירה צלקות גדולות ובולטות על הגוף גם לאחר הריפוי. הערכת המומחים היא כי המקור העיקרי להתרבות זבובי החול היא אוכלוסיית שפני הסלע בכרמיאל, התרבות השפנים מסייעת בהפצת הזבובים ובשל כך גם המחלה.

 

 

 

 

כתבה מעניינת:

תוכנית כמון צוף להקמת שכונת אריאל שרון בכרמיאל. הדמיה: מנהל ההנדסה עיריית כרמיאל

פרויקט גבעת צוף-כמון: אלפי דירות חדשות ייבנו על מורדות ההר

שתפומערכת פורטל זהר.נט מתניעים את פרויקט גבעת צוף-כמון בכרמיאל. בשבוע שעבר התקיימה ישיבה של הוועדה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *