Array
(
  [_edit_lock] => Array
    (
      [0] => 1497191972:5
    )

  [_edit_last] => Array
    (
      [0] => 5
    )

  [_thumbnail_id] => Array
    (
      [0] => 17308
    )

  [tie_sidebar_pos] => Array
    (
      [0] => default
    )

  [tie_post_slider] => Array
    (
      [0] => 184
    )

  [_yoast_wpseo_opengraph-title] => Array
    (
      [0] => המרצים הזוטרים במכללת בראודה הכריזו על שביתה
    )

  [_yoast_wpseo_opengraph-description] => Array
    (
      [0] => זהר הצפון באינטרנט / המרצים במכללה האקדמית להנדסה ישביתו ביום שלישי את הלימודים במחאה על תנאי העבודה. אגודת הסטודנטים הודיעה כי היא מצטרפת לאות הזדהות
    )

  [_yoast_wpseo_focuskw_text_input] => Array
    (
      [0] => שביתה
    )

  [_yoast_wpseo_focuskw] => Array
    (
      [0] => שביתה
    )

  [_yoast_wpseo_title] => Array
    (
      [0] => המרצים הזוטרים במכללת בראודה הכריזו על שביתה
    )

  [_yoast_wpseo_metadesc] => Array
    (
      [0] => המרצים במכללה האקדמית להנדסה ישביתו ביום שלישי את הלימודים במחאה על תנאי העבודה. אגודת הסטודנטים הודיעה כי היא מצטרפת לאות הזדהות
    )

  [_yoast_wpseo_linkdex] => Array
    (
      [0] => 57
    )

  [_yoast_wpseo_content_score] => Array
    (
      [0] => 30
    )

  [_yoast_wpseo_primary_category] => Array
    (
      [0] => 242
    )

  [tie_views] => Array
    (
      [0] => 1023
    )

  [essb_cached_image] => Array
    (
      [0] => https://zhk.wpengine.com/wp-content/uploads/2017/06/בראודה-נוף-סטודנטיאלי-1094.jpg
    )

  [rank_math_primary_category] => Array
    (
      [0] => 242
    )

  [rank_math_title] => Array
    (
      [0] => המרצים הזוטרים במכללת בראודה הכריזו על שביתה
    )

  [rank_math_description] => Array
    (
      [0] => המרצים במכללה האקדמית להנדסה ישביתו ביום שלישי את הלימודים במחאה על תנאי העבודה. אגודת הסטודנטים הודיעה כי היא מצטרפת לאות הזדהות
    )

  [rank_math_focus_keyword] => Array
    (
      [0] => שביתה
    )

  [rank_math_facebook_title] => Array
    (
      [0] => המרצים הזוטרים במכללת בראודה הכריזו על שביתה
    )

  [rank_math_facebook_description] => Array
    (
      [0] => זהר הצפון באינטרנט / המרצים במכללה האקדמית להנדסה ישביתו ביום שלישי את הלימודים במחאה על תנאי העבודה. אגודת הסטודנטים הודיעה כי היא מצטרפת לאות הזדהות
    )

  [rank_math_robots] => Array
    (
      [0] => a:1:{i:0;s:0:"";}
    )

)
מכללת בראודה. צילום ארכיון

המרצים הזוטרים במכללת בראודה הכריזו על שביתה

שתפו

המרצים במכללה האקדמית להנדסה ישביתו ביום שלישי את הלימודים במחאה על תנאי העבודה. אגודת הסטודנטים הודיעה כי היא מצטרפת לאות הזדהות

מאת גיל דובריש

סגל המרצים הזוטרים מבחוץ במכללה האקדמית להנדסה בראודה בכרמיאל, הודיע על שביתת מחאה, וזאת בגין מה שמכנים המרצים ״תנאי עבודה דרקוניים, ללא תנאים וללא קביעות״.

בשביתה שאמורה להתקיים ביום שלישי הקרוב, יטלו חלק כ-120 מרצים, שהם רוב המרצים הזוטרים במכללה. אגודת הסטודנטים הודיעה כי תצטרף לאות הזדהות וכי הסטודנטים ישביתו ביום זה את כל הלימודים במכללה. כדי שלא ליצור נזק גדול לסטודנטים וזאת משום שהסמסטר מסתיים כשבועיים לאחר מכן, הסכים ארגון הסגל הזוטר לבקשת אגודת הסטודנטים ולא ימשיך את השביתה ליומיים נוספים כפי שתכנן.

המרצים הזוטרים מלינים על כך שאינם חתומים על הסכם קיבוצי וכי עבודתם מתנהלת באופן קבוע כשחרב הפיטורין מונחת על צווארם.

אחת המרצות הזוטרות במכללה, סיפרה לנו מבלי לפרסם את שמה, מחשש כי יבולע לה, כי ״למרצים מן החוץ שאינם חברי סגל, יש תנאי עבודה דרקוניים, כמו למשל אין צבירת ותק, עובדים מסימסטר לסימסטר, בלי תנאים סוציאליים, רק פנסיה מינימלית שהמדינה מחייבת לתת. בכל תחילת סימסטר אני יודעת שיש לי ביד אחת מערכת לימודים וביד השניה מכתב פיטורין. את ההסכם הזה מחדשים בכל סימסטר. המרצים פוחדים להתלונן ופוחדים להצטרף לוועד. ההחלטה לצאת לשביתה עכשיו היא מתוך תחושה שכלו כל הקיצין. יש כוונה להרע את התנאים שגם כך אינם מהטובים ביותר ולהוריד את השכר על מה שנקרא שעות תרגול. בעקבות ההגבלות על השכר, מרצים רבים במכללה משתכרים בסביבות 4000 שקלים לחודש, מה שמאלץ אותנו לעבוד במקומות נוספים כדי להגיע לשכר גבוה יותר״.

יו״ר ועד הסגל האקדמי הזוטר של המרצים מהחוץ במכללת בראודה, פיני שלומאי, אמר לזהר הצפון כי ״מדובר בשביתה נקודתית במכללה האקדמית להנדסה בראודה, כאשר מכללות ציבוריות אחרות שבתו גם הן, בחודשים הקודמים. ההסכמים שנחתמים עם המרצים הזוטרים אינם קיבוציים אלא הסכמים אישיים המתבצעים מול הנהלת המכללה באישור המועצה להשכלה גבוהה (המל״ג), אשר מגבילה את המרצים מבחוץ במספר השעות לשבוע, בין 8 ל-12, תלוי בוותק״.

לדברי שלומאי, היעדר הקביעות והתנאים גורם לחוסר ביטחון תעסוקתי בקרב המרצים: ״המרצים מקבלים בכל סימסטר מכתב פיטורין – במידה והמכללה תרצה להעסיקו בסימסטר הבא היא תשכור שוב את שירותיו עם מכתבב פיטורין חדש, וחוזר חלילה. למרצה אין שום ביטחון בכך שהמכללה תרצה להעסיקו מחדש – יש מרצים שעובדים כך במשך 15 שנה. בגל פיטוריהם בכל סוף סימסטר, המרצים מקבלים משכורת למשך שמונה חודשים בלבד בשנה, חלקם נאלצים לחתום בלשכת התעסוקה בעת חופשתם. אנחנו מדברים על אנשים אקדמאים, בעלי תארים שניים ושלישיים. להבדיל, מורה במשרד החינוך מקבל משכורת לשנה שלמה, גם בחופשות״.

המרצים מתריעים עוד, על תוכנית נוספת שתפגע במעמדם: עד כה המרצים קיבלו שכר לפי שעה, בין אם עסקו בהרצאות ובין אם עסקו בשעות תרגול עם הסטודנטים. כעת, מתכוונת המל״ג לטענתם, להוריד לחצי את השכר עבורר שעת תרגול.

לדברי שלומאי, ״מכללת בראודה היא אחת מתוך שתי מכללות להנדסה בלבד בפריפריה, יחד עם מכללת סמי שמעון בבאר שבע. היחודיות מתבטאת בכך שהמרצים הם גם המתרגלים, בעוד שבאוניברסיטה רגילה המתרגלים הם סטודנטים שמשלימים לקראת תואר שני. עד עכשיו שילמו בבראודה שעה בשעה, לא משנה אם זה תרגול או הרצאה, וזה הגיוני, עכשיו המל״ג רוצה להרע את התנאים שלנו ושאותו מרצה יקבל חצי מהסכום על שעת תרגול״.

יו״ר הוועד מפנה את האצבע המאשימה כלפי המועצה להשכלה גבוהה וטוען כי היא פוגעת לכאורה בסיכומים שהושגו בין המרצים להנהלת המכללה: ״נוצר מצב מצב מצחיק שבו יש הסכם בינינו להנהלה כמעט על כל הסעיפים,, ההנהלה מסכימה לבוא לקראתנו, אבל המל״ג מתנגדת משיקולים השמורים עימה. אנחנו שובתים כי אין לנו ברירה,, עלינו ליצור לחץ ציבורי על מנת שהמל״ג תבין שמדובר במכללה שראויה להחרגה בגלל היותה בפריפריה. מצד שני מי שמעסיק אותנו היא ההנהלה ואנחנו מפעילים לחץ עליהם״.

את תגובת המועצה להשכלה גבוהה לא ניתן היה להשיג.

כתבה מעניינת:

פריחה אלרגיה תולעת תוואי התהלוכה, זחל תהלוכן צילום פרטי

הורים, תיזהרו: התולעת המסוכנת תוקפת בכרמיאל

שתפובתקופת האביב יורדים זחלי התהלוכן בשיירות מהעצים אל פני הקרקע וגדל הסיכון לבוא איתם במגע. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *