העיניים שלנו בשטח: יחידת המודיעין הסודית של נהגי המוניות בכרמיאל

שתפו

עשרות נהגי מוניות בכרמיאל עובדים בשיתוף עם המשטרה ואגף הביטחון. אחד הנהגים: אנחנו רוצים שהילדים שלנו יסתובבו בלי פחד ברחובות

מאת גיל דובריש

על נהגי מוניות מספרים שאין דבר החומק מעיניהם, ושהם יודעים כל מה שמתרחש ברדיוס של קילומטרים מסביבם. באופן טבעי, החליטו במשטרת כרמיאל לרתום את כישוריהם של עשרות נהגי המוניות בעיר ולגייס אותם למערך מודיעין סודי והתנדבותי.

בשנה האחרונה מנהל מפקד משטרה-קהילה (מש״ק) בתחנת כרמיאל, פאיז אבו מנסור, את יחידת המודיעין הסודית של נהגי המוניות בעיר, במסגרת פרויקט שומר הסף בשיתוף עיריית כרמיאל ומינהל הביטחון.

במסגרת הפרויקט השתתפו נהגי מוניות מכרמיאל בהדרכות מקצועיות אשר הועברו ע״י המשטרה כדי ללמוד כיצד לזהות חשודים פוטנציאליים ולדווח על כל אירוע חשוד. בשנה החולפת התקבלו יותר מ-30 דיווחים של נהגי מוניות בעיר בנושאי פלילים, קטטות אלימות, הפרות סדר ציבורי, ונדליזם ועוד.

מקור במשטרה מספר כי ״נהגי המוניות הם העיניים שלנו בשטח. בזכות דיווח של אחד הנהגים פוצחה פרשיית סחר בסמים ונעצר חשוד. במקרה אחר סייע נהג מונית באיתור אדם שהוכרז כנעדר, ובמקרים אחרים טיפלנו במעשי אלימות וונדליזם של בני נוער, הפרות סדר במקומות ציבוריים, נהגים שמבצעים עבירות תנועה או נמצאים תחת השפעת אלכוהול, ועוד״.

עקב הרגישות הרבה והצורך לשמור על חשאיות, נשמרת זהותם של נהגי המוניות המתנדבים בדיסקרטיות רבה. בזמן אמת, הקשר בינם לבין המשטרה מתבצע ישירות מול המוקד או באופן אישי מול מפקד המש״ק פאיז אבו מנסור שזמין מסביב לשעון.

במשטרה מציינים בשביעות רצון כי נהגי מוניות רבים נרתמים במסירות רבה ושמחים לשתף פעולה כי הם רואים במעשיהם אזרחות טובה ועזרה בשמירה על רמת הביטחון בכרמיאל.

משה (שם בדוי) אחד מנהגי המוניות הראשונים שלקחו חלק במיזם, מספר: ״הקשר הראשוני החל לפני כשלוש עם כמה נהגי מוניות בודדים, והיום הפרויקט התרחב וכולל עשרות נהגים בעיר, בשיתוף המשטרה, השיטור העירוני וסיירת ההורים שמפטרלת בשטח. מתוך עשרות הנהגים יש רבים שמתגוררים מחוץ לכרמיאל, אבל עובדים כאן במשך שעות מדי יום והעיר הפכה עבורם לבית שני. כשאנחנו מבחינים במישהו חשוד, במעשה ונדליזם, רכבים מתפרעים או התקהלויות מפוקפקות אנחנו מדווחים למשטרה והיא שולחת ניידות לבדוק ולטפל בעניין״.

לדברי משה, ״המטרה שלנו – לגלות אזרחות טובה ולעזור למשטרה לשמור על הביטחון בכרמיאל. אנחנו רוצים שהילדים שלי ושלך יוכלו להסתובב בלי פחד ברחובות, שירגישו בטוחים כשהם יוצאים לבלות עם חברים או נוסעים בכבישים בשעות הלילה. לכולנו חשוב לעזור בשמירה על הביטחון בכרמיאל. אנחנו בסך הכל ממלאים את חובתנו האזרחית, הרי אזרח שמבחין בדבר עבירה מחובתו לדווח על-כך למשטרה, מי שמעלים עין מאירוע פלילי הופך לשותף לפשע״.

כתבה מעניינת:

ביטוח לאומי כרמיאל

לא להיבהל מקולות הנפץ, זה תרגיל

שתפומערכת פורטל זהר.נט תושבי כרמיאל, הערב (רביעי) עשויים להישמע קולות נפץ ותורגש פעילות מוגברת של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *