צילום אילוסטרציה pixabay

הקורונה פוגעת בבריאות – ובפרנסה. מה זכויותינו בביטוח לאומי?

שתפו

מובא ע"י עו"ד רונן לפיד כשירות לציבור

נדמה שכולנו עסוקים בשבועות האחרונים בעיקר בדבר אחד – איך נצליח לשרוד את משבר הקורונה?

המגפה שהחלה בסין בסוף 2019 מתפשטת בחודשים האחרונים בכול רחבי העולם ופוגעת גם בישראל. מספר הנדבקים עולה מיום ליום, ולמרבה הצער גם מספרם של החולים קשה והנפטרים. הקורונה מאיימת על בריאותנו, אך גם על פרנסתנו. בשבועות האחרונים פנו אליי אנשים רבים שעדיין ממשיכים לעבוד גם בתקופה זו, ושאלו: מה יקרה אם יחלו במגפה במסגרת העבודה או מחוצה לה ויצטרכו להיעדר מעבודתם – ומה זכויותיהם בביטוח לאומי במקרה כזה?

רונן לפיד תמונת פרופיל
עו"ד רונן לפיד

ראשית יש להדגיש כי המוסד לביטוח לאומי מכיר במי שחלה בקורונה עקב עבודתם – כנפגעי תאונות עבודה. המשמעות היא ששכירים ועצמאים כאחד, שנדבקו במחלת הקורונה תוך כדי העבודה יוכלו לקבל תגמולים מהמוסד לביטוח לאומי.

כדי להיות זכאי לקבלת התגמולים על החולה להוכיח כי נדבק במחלה בזמן העבודה ובמקום העבודה – גם אם ההדבקה אירעה בדרכו מהבית לעבודה או מהעבודה לבית, ואפילו בעת פעילות במסגרת העבודה, כמו השתלמויות למשל.

בין הזכאים להגיש תביעה להכרה כנפגע בתאונת עבודה עקב מחלת הקורונה, אפשר למנות שכירים או עצמאים שמעמדם מוכר בביטוח לאומי, פרמדיקים המתנדבים במד"א, אנשים שנפגעו תוך כדי הצלת אדם אחר, אזרחי המדינה שנשלחו על-ידי מעסיקם לעבוד בחו"ל והסכם העבודה שלהם נקשר בישראל, עצמאים שיצאו לחו"ל במסגרת עסקיהם בארץ, עובדים שנסעו לחו"ל במסגרת עבודתם, וכול מי שנדבק בנגיף הקורונה וחלה במחלה תוך כדי ועקב העבודה וכן מי שלצורך עבודתו (או תוך כדי התנדבות מוכרת) שהה במחיצת חולים בקורונה.

לאחר שחולה קורונה מוכר על-ידי הביטוח הלאומי כנפגע עבודה הוא זכאי לקבל דמי פגיעה. מדובר בגמלה בשיעור 75% מהשכר בשלושה החודשים שקדמו ליום ההדבקה. דמי הפגיעה משולמים עד 91 ימים שבהם החולה מוגדר כלא כשיר לעבוד.

החל מתום תקופת דמי הפגיעה (כלומר מעבר ל-91 יום) משולמת קצבת נכות בהתאם לשיעור הנכות עקב המחלה. לנפגעי עבודה שנקבעה להם נכות בשיעור 20% ומעלה לצמיתות תינתן קיצבה לכול ימי חייהם – בהתאם לשיעור הנכות. למי שנקבעה נכות בשיעור של בין 9% ל-19% לצמיתות, ינתן מענק חד פעמי.

כול מה שציינתי עד עכשיו נכון ותקף למי שנדבק וחלה בקורונה במסגרת העבודה. אך מה קורה עם מי שנדבקו בנגיף לא במסגרת מקום העבודה? במקרים כאלה יש לשקול את זכאותם לקבלת קיצבת נכות כללית.

אחוזי הנכות בעקבות מחלת הקורונה ייקבעו על-ידי ועדה רפואית לפי הנזק המשני שהמחלה גרמה בנוסף לליקויים בריאותיים אחרים של הנכה.

חשוב לי להדגיש את הזכויות של מקבלי גמלת הסיעוד. מדובר בציבור שנמצא בסיכון רב עקב הידבקות בנגיף הקורונה, גם בגלל הגיל המבוגר וגם בגלל עבר רפואי שכולל מחלות רקע רבות. לאחרונה פירסם המוסד לביטוח לאומי כי מקבלי שירותי סיעוד שנמצאים בבידוד, או שהם שוהים בבית שבו נמצא אדם בבידוד, יכולים לקבל את קצבת הסיעוד בכסף, אם אין מטפל בחברות הסיעוד שיכול לטפל בהם בזמן הבידוד. גמלת סיעוד ניתנת למבוטח שעבר את גיל הפרישה (67 לגברים ו-62 לנשים) וזקוק להשגחה ולעזרת הזולת בביצוע פעולות בסיסיות כמו רחצה, הלבשה, אכילה, ניקיון ועוד. מי ששוהה במוסד או מקבל קצבת שירותים מיוחדים, אינו זכאי לגמלת סיעוד.

ואם חולה נפטר חס וחלילה ממחלת הקורונה לאחר שהוכר כנפגע בעבודה, בני זוגם, כלומר האלמן או האלמנה, או  מי שהיו תלויים במנוח לפרנסתם, יקבלו קצבת תלויים.

שמחים לעמוד לרשותכם גם בימים כאלה. לייעוץ משפטי ללא התחייבות גם בימים כאלה – ניתן לשלוח הודעה בוואטסאפ למספר 0507402215 או למייל [email protected] ואנחנו נשתדל לחזור אליכם בהקדם. מאחל לכולנו בריאות וחזרה מהירה לשגרה.

* אין לראות בכתוב לעיל משום חוות דעת משפטית ו/או ייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

כתבה מעניינת:

אזיקים. צילום אילוסטרציה, אין קשר לכתבה. freepik.com by luis molinero

כרמיאל: אדם השתולל בהוסטל לחוסים מבוגרים

שתפומערכת פורטל זהר.נט אדם אחד נעצר וחמישה נפצעו באורח קל בתקרית אלימה בתוך דירת מגורים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.