הרב יגאל כהן צילום צילום אבינועם יוגב
הרב יגאל כהן. צילום: אבינועם יוגב

הרב יגאל כהן בראיון נדיר: כל מי שיכול – שיתחסן נגד הקורונה

שתפו

נתן חביב, כותב / תסריטאי

בואו להיות חברים שלי באינסטגרם ובפייסבוק

מייל : [email protected]

 

ראיון נדיר ובלעדי לרגל פורים עם הרב יגאל כהן, שהגיע משכונת התקווה בדרום תל אביב והפך לרב בישראל. מה הייתה תשובתו של הרב יגאל כהן ששאלתי אותו האם הוא בעד חיסוני הקורונה?

פסעתי חרש בצעדים שקטים אל חדרו של הרב יגאל כהן. במודע או לא, ניסיתי להיזכר כמה חיזרתי והפצרתי באנשי ביתו של הרב כדי שיתראיין.

הרב יגאל כהן נולד בשנת 1973. במשפחה מספרים כי כבר משחר ילדותו ניכרו בו תכונות היסוד של החסד והתורה, נולד וגדל בשכונת 'התקווה' השוכנת בעיר מזרחה דרומה של תל אביב . כיום הוא נמנה על הרבנים המובילים בעולם התשובה, ועד לימי הקורונה מילא אולמות בארץ ובעולם במאות ואלפי יהודים, כמו כן רבים נחשפים למערך המדיה שמפיץ את שיעוריו של הרב.

בחודשים האחרונים ביקשתי מהרב יגאל כהן להתראיין אך הוא הגיב בשלילה. כעת כשהרב הסכים, ועוד נגיע לסיבה מדוע עשה זאת, פסעתי בחרדת קודש אל חדרו במסדרונות הארוכים של מוסדות "יביע אומר" שהקים הרב יגאל להגדיל תורה ולהאדירה מכוח התרומות.

כשנכנסתי לחדרו, ישב הרב יגאל כהן כשמולו ספר פתוח ועיין בו. לאחר שהחלפנו כמה מילים הוא נשא אליי עיניו והביט בי, הרגשתי המון אהבה שניכרה מעיניו של הרב כהן.

– שלום הרב, הבנתי שהרב יגאל שיחיה חלה בקורונה, איך הרב מרגיש כעת? שאלתי.
הרב יגאל לגם מעט מכוס התה וענה, "חסדי השם, מרגיש טוב. אומנם כן, יש מעט קושי שצריך לישון יותר ממה שהיה לפני כן״.

על זוגיות ונושא השידוכים

שאלתי , איך גבר או אישה, יודעים שזה אכן השידוך שלהם? וכמה חשובה 'מציאת חן' בשידוך?
והרב ענה בסבלנות ולאט, "תראה, ברגע שיש ביניהם חיבור ורצון לחיות ביחד שזה יעשה ביניהם ככוח לעבוד על מידותיהם כדי לעשות שלום בית ביניהם. אומנם צריך שיהיה תיאום בסיסי בעיקר בענייני דת, אך על כל אחד ואחת לדעת שלעולם בשביל שלום בית צריך השקעה".

על חייו האישיים

– כבוד הרב יגאל, היה לי קשה לנסח את השאלה הזו, אך בטוח אני שזו שאלה חשובה – איך הפך ילד שגדל משכונת התקווה בדרום תל אביב לרב גדול בישראל, וכאן השאלה אם זה מוכיח שלא משנה מהיכן אתה גודל אלא משנה כמה אתה מתאמץ להתייגע וללמוד?
הרב יגאל חייך חיוך מרגיע ומלא אהבה וענה… "חד משמעית, הכול תלוי במאמץ אבל גם באמונה של האדם בעצמו, שהיא בעצם האמונה בהשם שיכול לזכות כל אחד – כי הכול רק ממנו וכשם שנותן לפלוני אלמוני ממשפחות של צדיקים יכול לתת לכל אחד. כמו שאני תמיד אומר בשיעורים , 'תשאף תגיע תאמין בעצמך ע"י האמונה בהשם'. ומי לנו גדול בדורות שלנו כמו מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל שהגיע לאן שהגיע רק ע"י הכוח הזה שהשם זיכה אותו להגיע, אבל אני מבקש (וכאן הרב מזדקף בקולו ואמר), אני רוצה לבקש מכל איש ואישה שיקראו את הדברים שיאמינו בעצמם! שהם יכולים להגיע רחוק, שהשם יפתח להם תורה ופרנסה ושלום בית וכו'״.

הרב יגאל כהן צילום אביחי צרור
הרב יגאל כהן. צילום אביחי צרור

חיסוני הקורונה

– מה הרב יגאל חושב על החיסוני הקורונה והאם צריך ללכת ולמהר להתחסן?
הרב ששמע את השאלה ענה במהירות: "גדולי ומאורי הדור הורו פה אחד, כל מי שבאפשרותו להתחסן לעשות זאת, אך אדגיש כי הסובלים מאלרגיות ומחלות רקע מורכבות וכן נשים בשליש ראשון של ההריון כדאי שיתייעצו עם הרופא המטפל בהם ומכיר את מצבם".

– אבקש מהרב שיעשה לנו בבקשה מעט 'סדר', איך נוהגים במצוות היום של חג פורים?
והרב יגאל הסביר בנחת: "המצווה הראשונה נקראת 'מחצית השקל'. לצערנו בית המקדש לא קיים ולכן הראוי לומר , 'זכר למחצית השקל'. כדי שהכסף לא יהיה כהקדש הסכום הוא, 26 ש״ח לנפש מגיל 13. ואף נשים נותנות שיש בזה כפרה לנפש. והמקובל רבי חיים פלאג'י כתב, ׳כל הנותן זכר למחצית השקל מובטח לו שהוא בן העולם הבא, ולא יקרה לו שום פגע רע, באותה שנה (ומוסיף.. ), ואפילו נגזרה עליו ועל בני ביתו גזרה ח"ו היא מתבטלת".

מצוות חג פורים

– האם אפשרי להעביר לרב יגאל שליט"א מחצית השקל ומתנות לאביונים?
״אכן אפשר להעביר דרכנו ולהעביר כספי מחצית השקל ומתנות לאביונים , ואני זוכה כמידי שנה להיות שליח נאמן לתת לאביונים בו ביום פורים״.
שהבטתי ברב כהן מתרחק למוסדות שהקים 'יביע אומר', לבית הכנסת לתפילת מנחה ושמעון הגבאי איש החסד לצדו… ובלוח הזמנים שלו הצפוף , לפתע הבנתי מדוע הרב הסכים להתראיין, כי איפה והיכן שיש חסד ומצוות ופנייה לעם ישראל שיתחסנו לצורך השעה, כאן הרב כהן מוכן לצאת מגדרו. וכאן הרב יעשה הכול כדי לגייס כספים שעוד אביון יקבל, או תקבל, ארוחה בפורים.
וכששאלתי קצת על הארגון הסבירו לי כי "ישנם אחים ואחיות יקרים ויקרות כל אחד כפי מצבו והזוכים לקחת חלק יש לנו את בניין חדש שנבנה בימים אלו… ובנוסף יש את 'המסעדה' שפתחנו לפני שנתיים וכל יום סועדים שם כ-200 איש. ולצד החלוקה השבועית מידי יום רביעי לכ-600 משפחות נזקקות . ועוד… ".

אפשרויות תרומה:
אפשר לתרום במס' טלפון :038000770
או לבנק מרכנתיל 17. סניף 732. חשבון 73443.
שם חשבון : 'יביע אומר'.

כתבה מעניינת:

דמיאן ברסקי וחבריו בקבוצה חוגגים ניצחון 2021-06

מגשים חלום בספרדית

שתפוכמה מכם היו מוכנים לצאת היום לספרד (אפילו עם החשש מקורונה) ולהשתתף בטורניר כדורגל לוותיקים? …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.