שמעון פינטו תמונת ארכיון
שמעון פינטו. תמונת ארכיון

הרב שמעון פינטו מזהיר: משפחות ממעמד הביניים קורסות

שתפו

מובטלי הקורונה, עובדים שהתפשרו על שכר נמוך יותר אחרי החל״ת והתייקרות המחירים: אלר רק חלק מהסיבות שלדברי הרב שמעון פינטו, מנהל עמותת מתחברים לנשמה בכרמיאל הביאו לגידול של עשרות אחוזים בביקוש לסיוע בחלוקת מזון לקראת פסח

מאת גיל דובריש

קריסתו של מעמד הביניים. לקראת חג הפסח מזהירים בעמותת מתחברים לנשמה בכרמיאל כי גם משפחות רבות שהיו מבוססות יחסית עד לאחרונה, נקלעו למשבר כלכלי קשה ונזקקות לתרומות בכדי לעבור את החג.

בעמותה הכרמיאלית מחלקים מדי שבוע כ-2000 סלי מזון לתושבי כרמיאל וקרוב ל-5000 סלים למשפחות מכל הצפון, ביישובים כמו צפת, עכו, מעלות, נהריה ועוד. עקב התייקרות מחירי המזון במשק ומורכבותם של הסלים המיוחדים לפסח שבהם מוצרים יקרים מהרגיל, מעריכים בעמותה כי יצטרכו תקציב של קרוב למיליון וחצי שקלים כדי לממן את רכישת הסלים השנה, וזאת עוד מבלי לכלול את כמויות המזון הנתרמות בחינם על-ידי הספקים.

הרב שמעון פינטו, מנהל עמותת מתחברים לנשמה, מספר בראיון מיוחד לקראת פסח, כי ״לצערנו הרב, יש גל של אנשים שרק עכשיו מרגישים את ההשלכות של הקורונה והם קורסים כלכלית. התופעה רחבה מאוד וכוללת אנשים רבים שפוטרו ואינם זכאים לקבל יותר דמי אבטלה. הם חיים על קצבאות הבטחת הכנסה. בנוסף, עובדים רבים אחרים שחזרו לעבוד אחר החל״ת הממושך נאלצו להתפשר על שכר נמוך יותר בגלל קיצוצים שביצעו המעסיקים. חברות רבות התייעלו בגלל הקורונה ומשלמות פחות לעובדים״.

לרגל החג, מעריך הרב שמעון פינטו כי מספר הסלים שתחלק העמותה יגדל ב-30%-40% בהשוואה לפסח בשנה שעברה. ״מספר הפונים לעזרה גדל באופן משמעותי לעומת תקופת הקורונה, אחוז גבוה מהפונים רשום במינהל הרווחה אבל יש גם פניות ישירות רבות אלינו״.

לדבריו, ״המצוקה הכלכלית לא שייכת רק למשפחות הרווחה, אנחנו מדברים היום על אנשים במעמד הביניים שאסור להם לשקוע מתחת למים. עליית המחירים הקיצונית של מצרכי המזון והדלק היא בלתי נסבלת. ההוצאות החודשיות של משפחה ממוצעת קפצו בכמה מאות שקלים. אנשים שעד היום הצליחו ׳לסגור׳ את החודש, מוצאים את עצמם חורגים מהמסגרת. משפחות עם ילדים קורסות לנגד עינינו! המצב לא פשוט, זה יכול לקרות לכל אחד״.

מתחברים לנשמה מתנדבים מסייעים בהכנת חבילות
מתנדבים מסייעים בהכנת חבילות המזון במרכז מתחברים לנשמה. צילום באדיבות העמותה

בכל שבוע מחלקת עמותת מתחברים לנשמה סלי מזון הכוללים פירות, ירקות, מוצרי חלב, לחם, שמן, מוצרי מזון יבשים כמו סוכר, מלח, קמח, פסטות ולעיתים גם דגים ועוף. חלק מהרכיבים בסלים נתרמים על-ידי ספקים אבל חלק גדול נרכש בכספי התרומות וגם כאן מרגישים בעמותה את גלי ההתייקרות.

פינטו: ״את השמן שקנינו בעבר ב-6 שקלים לבקבוק, אנחנו קונים כיום ב-9 ש״ח, וגם זאת אחרי מו״מ עם הספק. כל הכסף שנאסף מתרומות משמש אותנו לרכישת המוצרים. למעט 3 נהגי משאיות ומזכירת העמותה אין לנו עובדים בשכר, אנחנו עובדים בהתנדבות מלאה – גם אני״.

סלי המזון שיחולקו לקראת פסח צפויים להיות יקרים יותר מסלי המזון בשאר ימות השנה, עלותם נאמדת בכ-300 שקלים למשפחה קטנה וכ-500 עד 600 שקלים למשפחות גדולות. ״מבחינתנו כל המטבח מוחלף ומוכשר לפסח. במקום לחם שעולה 6 שקלים לכיכר, אנחנו משלבים בסל המזון חבילת מצות שעולה כ-24 שקלים. במקום קמח רגיל שעולה כ-3 שקלים, אנחנו מחלקים קמח מצה שמחירו כ-6 שקלים ועוד לא דיברנו על עליות המחירים של הבשר והדגים. העלויות שלנו מוכפלות לקראת החג. אנחנו מעריכים שנזדקק לכ-1.5 מיליון שקלים כדי לתת מענה למשפחות הרבות שידן אינה משגת״ אומר פינטו.

תרומות לטובת חלוקת סלי המזון בפסח ובכלל, ניתן להעביר ישירות לעמותה בדרכים הבאות:
העברה בנקאית: בנק הפועלים, סניף 747 כרמיאל, מספר החשבון 192369 על-שם עמותת ״עם ישראל מתחברים לנשמה״.

אפליקציית ביט: לטלפון 052-5610022
בטלפון: 6520* או 04-8881050

אתר: חפשו ״מתחברים לנשמה״ בגוגל

כתבה מעניינת:

אגאס ספדי מצטיין נשיא מכרמיאל

מצטיין הנשיא מכרמיאל: סמ״ר אגאס ספדי מעודד בני מיעוטים להתגייס

שתפומערכת פורטל זהר.נט לכבוד יום העצמאות נערך ביום חמישי שעבר טקס מצטייני נשיא המדינה יצחק …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.