בית / Uncategorized / הרומני
חדשות כרמיאל

הרומני

הרומני

 

מרבד חמים של עלי עצי אשור אירופאי פזורים היו על כל שטחו של היער, אין ספור של עלים רחבים בגוון כתוםצהובאדום שיוו לו ליער מראה מהודר כמי שפורש את שטיחו יקר הערך לקראת בואה של מלכת החורף.

בעת הזו, לאחר מטר היורה, עושה קרול זה שמונים שנים את מלאכת כריתת העצים להסקה, העמסתם על עגלתו והובלתם לחצר ביתו בכפר סיביאל שבטרנסילבניה ברומניה. ידיו השחומות והחסונות הם ידי איכר אשר נמלאו עם השנים קמטים החורצים בעור תלמים, זכר לתלאות האקלים הטרנסילבני, אקלים החורץ את מסע ימיו של אדם בעורו ומותיר בו את סימני הזמן. אוויר קריר נישא ביער העבות. גובהם של עצי האשור אינם מתירים לקרני השמש לחדור מבעדם. לקרול זה ממש לא מפריע. הוא עוצר מדי פעם על מנת לאסוף את הפטריות הראשונות לעונה, הוא מניח אותם בסלסלת הקש שבידיו ולכשישוב לביתו בערב הוא יגישם לאשתו שתכין לו: לשון בקר ברוטב פטריות וממליגה וסלט פטריות שכבר נכבשו בשום, בסתיו אשתקד.

שמונים שנים עומל קרול כנמלה העוסקת בהכנת מבצרה לקראת בואם של ימי הכפור. לא קל לו לקרול מסע השנים. העלייה לכיוון ביתו מאלצת אותו לעצור מדי פעם, לקחת נשימה עמוקה ולהמשיך הלאה, רק הלאה ותמיד באותו העיקול. כי תמיד באותו העיקול של השביל נזכר קרול בבית אביו מלפני שנים. עת חיה בשלווה משפחתו בתקופה של לפני המלחמה הגדולה והארורה ההיא. אז בבוקר אחד נקרעו ממנו הוריו. הם נלקחו לאיזה שהוא מקום, קרול לא יודע לאן. הוא כנראה גם לא ידע לעולם. היה זה בזמן שהאזור היה בשליטת ממשלת הונגריה, תחת משטרו של הורטי הפשיסט. קרול, ילד קטן ואמיץ, הספיק רק לרוץ ולהתחבא באסם. כעבור שבוע הוא יצא משם ולא מצא איש בקרבת מקום.

בקשתם האחרונה של הוריו היא שהצילה כנראה את חייו, הם ביקשו ממנו כי יתקלח מדי יום ביומו, בלי לוותר! וכך הוא עשה. בלי לוותר. בכל שנות המלחמה הוא היה יוצא אל הנהר בקיץ ומתרחץ ובחורף הוא היה עושה זאת בעזרת חופן של פתיתי שלג. ללא מורא מן הקור, כי ככה אמא ואבא אמרו לו. ואכן בתקופת המלחמה נפטרו רבים מזיהומים ומחלות, קרול שרד! עכשיו ידע קרול, כי כבוד אב ואם מבחינתו זו לא מצווה פרוטה. זה חיים. הישרדות. זה העיקול של השביל. הנקודה הקשה ביותר בה הוא תמיד עצר נמלא בהשראה והמשיך.

אז בואו וניקח כולנו נשימה אחת עמוקה בעיקול הקשה, נתמלא השראה ונמשיך רק קדימה.

שבת שלום! שלכם, רון

 

שתפו

כתבה מעניינת:

חיית מחמד ובעלים תחרות 2019-02

שתי טיפות מחמד

התחרות ״שתי טיפות מחמד״ יוצאת לדרך. מי הכי דומה לחיית המחמד שלו? תחרות הפרסים הגדולה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable