נגיף הקורונה. צילום מסך מתוך יוטיוב
נגיף הקורונה. צילום מסך מתוך יוטיוב

התפרצות הקורונה – ״כתר״ הזכויות שלכם

שתפו

רונן לפיד תמונת פרופילעו״ד רונן לפיד, ״רונן לפיד ושות' – חברת עורכי דין״, רחוב החרושת 11 כרמיאל. טלפון 046983391.

 

נגיף הקורונה פרץ בחודש דצמבר בסופה של שנת 2019 ובתחילתה של שנה אזרחית חדשה ועשור חדש. ההערכה היא שמקורו של הוירוס בשוק בעיר בסין.

ההתמודדות עם המחלה טומנת בחובה התמודדות שהיא לא רק בפן הרפואי אלא בהיבטים נוספים כגון: כלכליים, משפחתיים, נפשיים וכו'.

ההנחיה הקיימת כיום של משרד הבריאות היא שכל אדם ששהה החל מהמחצית הראשונה של ינואר 2020 במדינות: סין, תאילנד, סינגפור, מקאו, יפן, דרום קוריאה, איטליה, גם אם שהה לזמן קצר, לא לצאת ולא לשהות במרחב הציבורימוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות. זאת לתקופה של 14 ימים ממועד שהייה האחרון במדינות שנמנו לעיל.

החובה חלה על בני ביתו, מי ששהה איתו בחדר, באותה כיתה או באותו כלי תחבורה במרחק של שני מושבים לפחות, עם אדם שנדבק בנגיף וזאת במשך 14 ימים מיום החשיפה לאותו אדם.

תמונת מצב עולמית

לפי ארגון הבריאות העולמי, נכון ל־25 בפברואר 2020, אובחנו בוודאות 80,239 חולים במחלת הקורונה, מהם 77,780 בסין ו־2,459 מחוץ לסין (ב־29 מדינות). 2,700 בני אדם מתו מהמחלה – 34 מהם מחוץ לסיןתמותה מחוץ לסין נרשמה במדינות הבאות: איראן (12 מתים), דרום־קוריאה (10 מתים), איטליה (6 מתים), יפן (4 מתים, ובהם 3 מתים על אוניית הקרוזים "דיימונד פרינסס" שעוגנת שם), הפיליפינים (1) וצרפת (1). גם בטייוואן מת אחד החולים, אך ארגון הבריאות העולמי מכליל אותו בסטטיסטיקה של סין.

סוכנויות הידיעות (שמקדימות את ארגון הבריאות העולמי ב־24 שעות) מדווחותנכון ל־26 בפברואר 2020, שמספר החולים במחלת הקורונה הגיע ל־81,017. עד כה מתו מהמחלה 2,765 בני אדם – 48 מהם מחוץ לסין: 16 באיראן, 12 בדרום־קוריאה, 11 באיטליה, 6 ביפן (כולל 4 באוניית הקרוזים "דיימונד פרינסס"), 1 בצרפת, 1 בפיליפינים, 1 בטייוואן (שיעור תמותה של כ־3.4%). מצבם של 8,850 חולים מוגדר "קשה". עם זאת יש לציין שמספר החולים שהחלימו כליל מהמחלה עולה כעת במהירות וכבר עומד על 30,188 איש.

ב־30 בינואר הכריז ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום בשל התפשטותו המהירה של הנגיף לא רק בסין אלא גם מחוצה לה. מצב החירוםלפי הארגוןתקף בכל העולם, גם במדינות שבהם טרם התגלה הנגיף.

מהו בעצם ״כתר״ הזכויות לאזרחי ישראל?

  • עובד שנאלץ להימצא בבידוד עקב חשש להידבקות במחלה, ייחשב כמי שנעדר מעבודתו עקב מחלה ויהא זכאי לתשלום דמי מחלה.

אין צורך בקבלת אישור מחלה מהרופא אלא להציג את תעודת המחלה הגורפת ולחתום על הצהרת היעדרות. על העובד לדווח מיד על הישארותו בבידוד למוקד משרד הבריאות 5400* או באמצעות טופס דיווח מקוון באינטרנט.

דמי מחלההמינימום בחוק לתשלום עבור היום הראשון לא מקבלים תשלום, היום השני והשלישימזכים ב 50% מהשכר ומהיום הרביעי ומעלה דמי המחלה יחושבו כתשלום בגובה שכר מלא. אם קיים הסכם עבודה קיבוצי או חוזה עבודה אישי ייתכן וההוראה בהסכם מיטיבה.

  • אסור לפטר עובד שנעדר מעבודתו בשל הצורך להישאר בבידוד.
  • זכאות לדמי מחלה – 1.5 ימי מחלה לכל חודש עבודה מלא שהעובד עבד אצל אותו מעסיק ולא יותר מ– 90 ימים בניכוי התקופה שבעדה קיבל העובד דמי מחלה.
  • עובד שניצל ימי המחלה עקב בידוד בשל חשש ממחלת הקורונה ייתכן ויקבלם כתוספת למכסת ימי המחלה שלו. תוספת זו אמורה להינתן בצו של שר הבריאות. נכון לכתיבת שורות אלו צו זה טרם ניתן.

זכויות נגזרות מפוליסות ביטוח שנדרש לבדוק באופן פרטני

  • ביטוח ביטול נסיעות לחו"ל.
  • ביטוחי בריאות לסוגם.
  • ביטוח אובדן כושר עבודה.

לסיכום

מטרת המאמר היה לשפוך אור על הזכויות המגיעות לעובד בעת שהותו בבידוד עקב חשש להידבקות בווירוס הקורונה. קיימות שאלות רבות לגבי עוסק עצמאי שנכון להיום לא קיימות בידיו זכויות כלשהן בעניין ימי המחלה וההפסדים החלים עליו הם מכיסו.

ייתכן ונגרמו לכם נזקים נוספים כתוצאה מהחשש להידבקותכם ועלכן אנו עומדים לשירותכם לייעוץ בכל שאלה או תהייה בנושא זה.

* אין לראות בכתוב לעיל משום חוות דעת משפטית ו/או ייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

כתבה מעניינת:

עורך דין לקוח בית משפט תביעה צילום אילוסטרציה Freepik

שמירה על דיני עבודה

שתפודיני עבודה המחוקק קבע דיני עבודה רבים בכל מה שקשור להתנהלות של המעסיק ולמחויבות שלו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.