בית / חדשות / חדשות כרמיאל / ומה יעשו המטופלים?
חדשות כרמיאל

ומה יעשו המטופלים?

המרפאה לבריאות הנפש בכרמיאל המשרתת את מבוטחי קופות החולים בכל האזור, צפויה לעבור תהליך הדרגתי של צמצום וסגירה. משרד הבריאות בתגובה: ישנה מצוקה חריפה של חוסר ברופאים פסיכיאטרים

 מאת גיל דובריש

המרפאה לבריאות הנפש בכרמיאל צפויה להיסגר בחודשים הקרובים כחלק מהרפורמה החדשה של משרד הבריאות. המרפאה היא שלוחה של בית החולים הממשלתי מזרע בעכו, לכן סגירתה דורשת אישור של משרד הבריאות. תאריך הסגירה המדובר הוא ה-1.9, לפי מסמכים לא רשמיים.

המהלך כולו הוא למעשה עוד התפתחות מתוקף הרפורמה בבריאות הנפש. הרפורמה הגדירה אמנם שהאחריות על המרפאות הקהילתיות תעבור לקופות החולים, אך ישנה גם התחייבות של מנכ"ל משרד הבריאות דאז, שלא יסגרו מרפאות קיימות.

בסופו של דבר, אם המרפאה אכן תיסגר, לא יהיה מענה למטופלי המרפאה.

המשמעות של סגירת המרפאה בכרמיאל היא שהאזור לא יקבל מענה אחר, גם לא מטעם קופות החולים, שמתנגדות אף הן למהלך. לקופות אין כרגע מענה באזור כרמיאל והן גם לא מתכוונות לספק מענה שכזה לאחר סגירת המרפאה. לכללית יש פסיכיטאר אחד שמגיע לעיר פעם בשבוע, אך יתר הקופות מבססות את השירותים שלהן על המרפאה הזאת.

עובדי המרפאה עצמה חוששים כי לא יזכו לתנאי העסקה הולמים, כיוון שהכוונה היא להעביר אותם אל בית החולים, מה שמהווה שינוי משמעותי בתנאיהם. לכן, עורך הדין של הסתדרות המח"ר (ארגון העובדים בתחום מדעי החברה והרוח) פנה לבית הדין לעבודה בבקשת צו מניעה נגד סגירת המרפאה, בטענה כי מדובר בהליך שנעשה בחוסר תום לב בשעה שמתנהל מו"מ קיבוצי מול עובדי המרפאה.

ח״כ דב חנין, יו״ר השדולה למען הבריאות הציבורית בכנסת, קרא למנכ״ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ״להשהות את סגירת המרפאה לבריאות הנפש בכרמיאל, לבחון מחדש את המהלך ולערוך בחינה מעמיקה, בטרם תילקח החלטה בעלת השלכות דרמטיות על חייהם של למעלה מאלף מטופלים״.

בעקבות פניית ציבור, שהועברה אל ח״כ חנין באמצעות ארגון ״בנפשנו״, שיגר ח״כ חנין קריאה דחופה לבר סימן טוב. לפי הפנייה, מדובר במרפאת בריאות הנפש היחידה באזור הנותנת מענה למבוטחי הקופות מכבי, מאוחדת ולאומית, ומעבר לכאלף המטופלים הקיימים כבר עכשיו, ישנה זרימה מתמדת של מטופלים חדשים אל המרפאה. ״ידוע לי כי העובדים, המטופלים וגם נציגי קופות החולים מסתייגים ממהלך זה״, הבהיר ח״כ חנין במכתבו אל מנכ״ל המשרד.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: ״כפי הידוע, ישנה בישראל מצוקה חריפה של חוסר ברופאים פסיכיאטרים, אשר מהווים נדבך מרכזי במערך שירותי בריאות הנפש. עובדה זאת גורמת לתנועת רופאים בין מסגרות שונות, כשלאחרונה, עזבו מספר רופאים גם את המרכז לבריאות הנפש ׳מזור׳ שבעכו, שמחזיק מלבד מחלקות אשפוז גם מרפאות בקהילה בעכו, נהריה, מעלות וכרמיאל. בשל כך, תיאלץ המרפאה בכרמיאל להתחיל בתהליך מדורג של צמצום הפעילות תוך מתן תקופת היערכות לקופות השונות להתארגנות למתן שירות חליפי למטופלים ותוך שמירה על הרצף הטיפולי.

הנהלת ׳מזור׳ תעמוד בקשר הדוק עם נציגי הקופות השונים באזור על מנת לתאם את המהלך מתוך דיאלוג ושותפות ובאופן שיוודא מתן מענה הולם ונגיש לכל מטופל ומטופל, ובהתחשב בתוכניות ההיערכות של הקופות באזור. יש להדגיש שבניגוד לפרסומים, השירות בכרמיאל לא ייפסק בספטמבר הקרוב, אלא ימשיך לפעול עד שלכל מטופל יימצא מענה קליני מתאים בהתאם למצבו בשיתוף מלא של קופות החולים והמטופל״.

שתפו

כתבה מעניינת:

כיבוי אש שריפה תחנת דלק

90% מהשריפות – בגלל מגע אדם

מאות שריפות בשבוע, עבודה מסביב לשעון – כך נראה יום עבודה טיפוסי בתחנת הכיבוי לב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable