בית / חדשות / חברה וקהילה / חג הכדורגל של העולם
מונדיאל 2018 לוגו

חג הכדורגל של העולם

כמה ימים לפני המונדיאל ברוסיה, ביקשנו מאבי גיסברג, שחקן עבר במכבי חיפה, עכו ובני סכנין, מנהל המכללה לכדורגל כרמיאל בחסות מכבי חיפה, פרשן אורח בטלוויזיה, סקאוט של נבחרות ישראל הצעירות, והכי חשוב – חולה כדורגל מוצהר, להמר על העומד להתרחש (ולשאת בתוצאות). מוסקבה, הנה אנחנו באים!

חדשות כרמיאל
אבי גיסברג

יסלחו לי כל ענפי הספורט האחרים אבל האירוע הכי מסקרן, הכי מרתק, הכי נצפה והכי מרגש בעולם מתחיל בעוד שבוע. חגיגת הכדורגל הגדולה בעולם – המונדיאל והפעם ברוסיה! חודש שבו תיכתב ההיסטוריה של הכדורגל, חודש בו יתגלו כוכבים שלא נשכח, חודש של מדינות שיצאו בשמחה ספונטנית לרחובות ומדינות שיצאו בוכות, כי הכדורגל תמיד משפיע על מצב הרוח הלאומי.
אני יליד אורוגוואי והכדורגל שם הוא כמו דת, ברגע שיש משחק של הנבחרת כל המדינה משותקת. בזמן משחק לא תראה כלב ברחוב. הכדורגל זו דרך חיים. זו מדינה שבה גיבורי העם הם לא גיבורי מלחמה, הם גיבורי 1930, השנה בה אורוגוואי זכתה במונדיאל הראשון כשגברה בגמר על ארגנטינה היריבה שתהפוך ליריבה המושבעת, בתוצאה 4-2. גיבורים כמו חוזה נסאסי הקפטן שהניף את גביע העולם הראשון. הגיבורים הם שחקני הנבחרת של 1950 באותו מונדיאל בברזיל שבו אורוגוואי ניצחה את המארחת הפייבוריטית הבלתי מעורערת ברזיל, לעיני 250 אלף איש שבאו לחגוג אליפות עולם ברזילאית (אז המונדיאל היה בשיטת ליגה ולברזיל הספיק תיקו בכדי לזכות בגביע העולם). ברזיל אף הובילה 1-0 משער בדקה ה-7 של פריאקה. אורוגוואי הייתה חייבת לעשות את הבלתי יאומן ולנצח את ברזיל בשביל התואר. הברזילאים קיבלו מהלומה מהאורחת שער של חואן סקיאפינו בדקה ה-66 ואז בדקה ה-79 הלם במרקאנה, אורוגוואי עלתה ל 2-1 משער של אלסידס גיגיה שהפך לגיבור לאומי. הנבחרת שגברה 2-1 והשתיקה 250 אלף פיות הפכה לאלופת עולם בפעם השנייה.

אבא שלי ארנסטו גיסברג ז"ל, גאון כדורגל ואנציקלופדיה מהלכת בעצמו, לא הפסיק לספר לי על היום ההוא. היום שבו היה מחובר למקלט רדיו שמדי פעם שמעו משהו ואת אותו שדרן אורוגוואי שבכה מבעד למכשיר הקטן והוציא מאות אלפי אורוגוואים בוכים מאושר לרחובות. סיפורים שעוברים בירושה על היום שהיה ליום אבל בברזיל במה שכונה ה״מרקנסו״, שילוב של מרקנה (האצטדיון שבו התקיים הגמר) ומהלומה (פיניאסו בספרדית).

ברזיל ששיחקה אז בתלבושת לבנה לא שיחקה יותר בתלבושת זו ושוערה מואסיר ברבוזה שהיה מטובי השוערים בעולם לפני הטורניר ושלטענת הפרשנים היה אשם בספיגת השער השני, נאלץ לעזוב את המדינה ולא הורשה עוד להתקרב לאצטדיון בטענה שיביא מזל רע. לפני מותו מהתקף לב כשהוא בן 79 אף אמר: ״העונש המקסימלי בברזיל הוא 30 שנות מאסר, אני קיבלתי 50 שנה על משהו שבכלל לא עשיתי״.

מכאן בא החיידק שלי לכדורגל. גדלתי בבית שקודם כל מדברים על כדורגל, אחרי זה על שאר הדברים. בית שלפני כל משחק אבא וידא ששילמנו את האגרה, כדי שלא יקרה ״מקרה לול״.

כתינוק נתנו לי כדור במקום מוצץ ולא היו לי בגדי דורה או בוב ספוג אלא חולצות של פניארול (קבוצת פאר אורוגוואית). את השם פניארול למדתי להגיד לפני אמא ואבא. והנה היום אני מוצא את עצמי מעביר את המורשת לבני טום בן ה-10 (את חולצת הנבחרת כבר יש לו), אותו אקח גם למונדיאל המתקרב ברוסיה (לך תסביר לו שאותי הכי רחוק שלקחו היה לעכו לראות משחק בליגה ב׳), מונדיאל שאני אמור גם לשמש בו כפרשן בטלויזיה (עוד לא סגור).

ההתרגשות בשיאה. רגע לפני שחגיגת הכדורגל תחל ב-14 ביוני באצטדיון בלוז'ינקי במוסקבה במפגש בין רוסיה המארחת לבין ערב הסעודית האורחת (האורחת תרתי משמע. הזוי שהנבחרת הזו במונדיאל והולנד ואיטליה לא, אבל זה מנפלאות הבתים המוקדמים והיבשות. הימור שלי – ערב הסעודית לא תזכה במונדיאל…).
זה השלב שבו הפרשנים חוגגים. מי תזכה הפעם? ברזיל? גרמניה? ארגנטינה? ספרד? או שאולי תהיה הפתעה מטורפת? אם יוון כבר זכתה באליפות אירופה אז הכל אפשרי.
התבקשתי להביע את דעתי בעניין ולקחתי על עצמי להמר…

ברזיל

אחת הפייבוריטיות ללכת עד הסוף. הברזילאים יכולים להרכיב 5 נבחרות שכל אחת מהן יכולה לזכות בגביע העולם, השאלה היא איך היא תיכנס למשחקים והאם תעמוד בלחץ המנטאלי של פייבוריטית בעיני אוהדיה בבית ועיתונות נושכת שמבחינתם כל דבר חוץ מגביע יהווה כישלון. בעבר הדבר הזה כבר גרם לקריסתה.
שאלת מיליון הדולר היא באיזה כושר יגיע ניימאר שחוזר מפציעה קשה. ניימאר אמור להוות פקטור רציני במערך של ברזיל והוא זה שיכול לעשות את ההבדל. לצידו נראה את קוטיניו הנפלא מברצלונה ואת ואת גבריאל ז'סוס המצוין ממנצ'סטר סיטי שגם הוא חוזר מפציעה. בהגנה מרסלו ופליפה לואיס ועם קישור מאוזן שכולל את פאוליניו וקאסמירו אם אכן תעלה מהמקום הראשון כמצופה ממנה, היא כנראה תפגוש את מקסיקו בשמינית הגמר, מכשול שלא אמור להוות בעיה. זו נבחרת שאם תתגבש והכל ידבק ללא פנצ'רים בדרך תוכל להניף גביע בסוף.

ארגנטינה

האם זה יהיה המונדיאל של מסי שיתן לו את החותמת של הגדול בהיסטוריה?
אין ספק שמבחינת כישרון ארגנטינה יכולה לקחת סוף סוף את התואר, אבל משהו בנבחרת ארגנטינה לא נדבק. הנבחרת עלתה בקושי מהמוקדמות בדרום אמריקה, היא עשתה את זה עם הרבה מזל במחזור האחרון.
אבל אי אפשר להקל ראש בנבחרת שבשורותיה משחקים חאבייר מסצ'ארנו הוותיק בהגנה, בקישור ובחוד נמצא את אגוארו, דיבאלה, איקארדי, אנחל דה מריה, אוטמאנדי ואחד שהוא לבדו יכול לעשות את ההבדל, הגדול מכולם ליאונל מסי, שאם יעמוד בלחץ אולי זה יהיה המונדיאל שלו, מונדיאל שישים את החותמת שכל כך חסרה לו!
אפשרי אבל קשה. ארגנטינה – לא יהיה לה קל בבית שבו איסלנד ההגנתית, ניגריה המצוינת וקרואטיה שיכולה להפתיע, אבל המכשול האמיתי אם באמת תעלה, יכול להיות בדמותה של מי שתחכה לה כבר בשמינית הגמר, עוד נבחרת שיכולה להגיע עד הסוף, נבחרת צרפת. חבל מאוד יהיה להיפרד מאחת משתי הנבחרות הללו כבר בשלב שמינית הגמר.

גרמניה

גרמניה כמו גרמניה, תהיה נבחרת חזקה, מאומנת מאוד, שיודעת לעמוד על המגרש ולשחק טאקטי. יוגי לב מאמנה של גרמניה בוחר שחקנים שעובדים קשה במגרש והכוונה גם לחלוצים שאצלו עושים הגנה ולוחצים באגפים. יהיה מאוד קשה לשחק מולה. היא אולי לא הנבחרת המבריקה ביותר אבל היא הנבחרת הטקטית ביותר ויכולה להגיע רחוק בטורניר, בזכות אופי ומאמן שיודע להוציא את המקסימום מהשחקנים שלו. השלם הוא הרבה יותר מסכום חלקיו במקרה הזה.
שניים מהשוערים הטובים בעולם, נוייר ודר שטאגן יאבקו על אפודת השוער הראשון וגרמניה תמשיך להסתמך על הותיקים תומאס מולר, מסוט אוזיל וסמי חדירה. מקסיקו ושבדיה לא יעשו לה חיים קלים בשלב הבתים ואם אכן תסיים ראשונה בשלב הבתים, לא תבכה על מי שככל הנראה מצפה לה כנראה בשמינית, נבחרת סרביה הכישרונית שגרמניה אמורה לעבור.

ספרד

נבחרת שבהרכבה משחקים דה חאה בשער, פיקה וראמוס בהגנה עם ג'ורדי אלבה וקרבאחל ובקישור בוסקטס, דויד סילבה, אינייסטה, איסקו, אסנסיו, כשבהתקפה לדעתי ההפתעה תיהיה יאגו אספאס, תוסיפו אולי את פדרו והרי לכם נבחרת מועמדת לתואר. בשמינית גמר כנראה תקבל את רוסיה או אורוגוואי, אבל ספרד ביום טוב ואפילו בינוני תלויה רק בעצמה והדרך לגמר יכולה להיות בטוחה, אם לא תכשיל את עצמה מבחינת יכולת וכישרון. מקומה חייב להיות בגמר.

צרפת

צרפת בבית קליל עם פרו, דנמרק ואוסטרליה אמורה לעלות די בקלות לשלב שמינית הגמר.
בהרכבה החזק נראה את בלם ברצלונה אומטיטי האימתני שאם אני במקרה רואה אותו בסמטה ברחוב, אני ישר נותן לו את הארנק בלי שיבקש. הבלם ינווט את ההגנה כשלמעלה מחכה לו קישור קטלני עם דימיטרי פאייה המצויין ממארסיי ופול פוגבה המבטיח ממנצ'סטר יונייטד בקישור ואת ההתקפה הקטלנית יובילו אמבפה, דמבלה וגריזמן המצויין, פשוט התקפה מפלצתית שיכולה על כל הגנה… אבל בשמינית גמר יש טוויסט בעלילה, היא תוכל לקבל את ארגנטינה למשחק שיכול לחרוץ את גורלה, או לתת לה את הביטחון להמשיך עד הסוף.

אורוגוואי

הלב שלי כמובן עם אורוגוואי, מדינה של 3 וחצי מיליון תושבים שמספקת נבחרת מצויינת שבמצב רוח נכון ואם הכל ידבק יכולה להפתיעה. נבחרת שיש לה את מוסלארה המצויין מגלטסראי הטורקית בשער, צמד הבלמים הם דיאגו גודין וחוסה מריה חמינז מאתלטיקו מדריד, אלופת הליגה האירופית הטרייה, ובהתקפה צמד החלוצים הקטלני לואיס סוארס ואדיסון קבאני ומקסי בתוספת מקסי גומס הצעיר בן ה-21, אחד החלוצים הטובים בליגה הספרדית, שמשחק בסלטה ויגו וכבר מבוקש במועדונים הגדולים וכריסטיאן סטואני הוותיק אחרי עונה נהדרת שבה כבש 19 שערים במדי גירונה מהליגה הספרדית, בהחלט יכולה לעבור שלבים לשלבים המתקדמים. המכשול שלה יכול להופיע כבר בשמינית הגמר שבו ככל הנראה תפגוש את ספרד או את פורטוגל.
אבל אורוגוואי ביום טוב יכולה לעבור כל נבחרת, בטח את פורטוגל וביום ממש אבל ממש טוב גם את ספרד (מה לעשות, נולדתי מאמין בנבחרת התכלת).

ההימור שלי

אז מה ההימור שלי? מאוד קשה לנבא.
באליפות עולם תלוי איך הכל מתחבר באיזה כושר מגיעים לאליפות ומי יתפקד בלחצים אחרי עונה מתישה בקבוצות השונות.
הימור שלי: ערב הסעודית ופנמה לא יזכו במונדיאל…
המאכזבות: פורטוגל ואנגליה.
המאכזב: רונאלדו… מסי???
ההפתעות: ניגריה, בלגיה ומקסיקו.
הגמר יהיה: ספרד –ברזיל. ברזיל תניף את הגביע.
זהו התסריט הצפוי, צפו להפתעות בעלילה. זה תסריט עם הגיון אבל בכדורגל אין הגיון וזה כל הקסם.
נ.ב:
* האם איראן תבקיע עם טיל לחיבור?
* מונדיאל ללא הולנד ואיטליה זה לא אותו דבר
* תהיה הפתעה גדולה בדרך
* ישראל שוב לא תשתתף במונדיאל אבל תשלח לשם אוהדים כאילו שאנחנו מדינה של מינימום 300 מיליון תושבים ומועמדת ודאית לזכות בתואר.
נקווה שיהיה מונדיאל חרשו…
תשמרו מה שכתבתי כדי שאחרי זה תוכלו לצלוב אותי.
ושוב, שיהיה חג מונדיאל שמח!

שתפו

כתבה מעניינת:

חדשות כרמיאל

בדרך לתל אביב כמעט ועצרנו בשדרות

מאת: אלה ויינטראוב מה קורה כאשר מפלגה מוצאת דרכים יצירתיות כדי להגיע לאנשים, להקשיב ולתת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable