חשיבותו של הסכם שותפות

שתפו

שותפות הינה קשר בין 2 אנשים או יותר במטרה להפיק יחד רווחים מעסק. 
השותפים בשותפות יכולים להיות יחידים או חברות 
שותפים חבים באופן אישי בחובות השותפות.

ככלל, שותפות אינה מוגבלת, אך קיימת אפשרות ששותף יהיה "שותף מוגבל", מה שאומר שאותו שותף יהיה חייב בחובות השותפות רק בסכום ההשקעה הראשונית שלו. שותפות שיש בה שותף מוגבל נקראת שותפות מוגבלת, ובשותפות מעין זו חייב שיהיה שותף אחד לפחות שאינו שותף מוגבל.

יצירת הסכם שותפות בין השותפים הינו הצעד הבסיסי ביותר לפני הקמת השותפות . יש לראות בהסכם זה כצעד הכרחי להקמת השותפות ואין להקל בו ראש.

במידה ושותפים פוטנציאליים אינם מצליחים להגיע להסכמות בנושאים הקשורים לניהול העסק, קודם לתחילת העסקים המשותפים, אזי טוב יעשו אם לא יכנסו לשותפות כבר מלכתחילה. באופן זה, יחסכו מהם בעתיד כסף ועוגמת נפש.

לעומת זאת, לשותפים המצליחים להגיע לסיכום חיובי לאחר הדיון בכל הנקודות הרלוונטיות לניהול ההסכם ואף לחתום על הסכם מייסדים, יש סיכוי טוב להקים עסק יציב לאורך תקופה. עצם הדיון על הנושאים הקשורים ביחסים בין השותפים לגבי הקמת העסק והניהול השוטף שלו, משיכת רווחים וטיפול בהפסדים, מעלה בעיות בין אותם שותפים. בעיות אלו ואחרות היו עולות, קרוב לוודאי, בשלבים מאוחרים יותר ולאחר שכבר הושקעו בעסק כסף ואנרגיה, ויש לדון בהם בתשומת לב יתרה, לפני הקמת השותפות.

בהסכם שותפות נכון אשר יקיף את מרבית הנושאים שעלולים לעלות במהלך ניהול העסק על מנת ליצור הסכם שותפות נכון, יש לכלול סעיפים עסקיים הקשורים להקמת השותפות, על מנת להימנע מיצירת הסכם שלא מכסה את הסעיפים הרלבנטיים מה שעלול לגרום בעתיד לויכוחים.
הסכם השותפות צריך להיות כזה, שיביא לכך שהשותפות שתוקם תהיה במבנה יעיל ורווחי, כי הרי ברור שהקמתה של השותפות נועדה על מנת שיהיה אפשר למקסם את רווחיה, ובאופן ישיר את רווחיהם של השותפים בה.

הסכם שיתוף יהיה כזה שצופה פני עתיד, להשקעות נוספות, לשינויי כיוון עסקיים, לגידול/קיטון העסק ויכלול בו מנגנוני פיקוח ואכיפה הדדיים.

דוגמא לנושאים שיש להתייחס אליהם במסגרת ההסכם הינם: מטרת השותפות, אופן מימון השותפות ,הגדרת חלוקת התפקידים בין השותפים והוראות הנוגעות לתפעול השותפות, קבלת החלטות,חלוקת רווחים,דילול וצירוף משקיע,קביעת מורשה חתימה,נוהלי יציאה מהשותפות,פירוק השותפות,פטירה/אובדן כושר עבודה/אי כשרות משפטית,מנגנון היפרדות,
כאמור, לא מדובר ברשימה סגורה, כי אם רשימה כללית של נושאים שעליהם לקבל ביטוי בהסכם מייסדים שייחתם טרום הקמת השותפות.

למען הסר ספק, השימוש במידע הכלול בו אינו מהווה בשום אופן תחליף לייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ חשבונאי מבעלי מקצוע. כמו כן המידע אינו בשום דרך בגדר חוות דעת מקצועית.
לקבלת מידע מקצועי וייעוץ נוסף ניתן לפנות במייל :  [email protected] או בטלפון  04-6266646  למשרד פיילס חשבונאות וראיית חשבון- מתן שירותי הנהלת חשבונות, ביקורת וייעוץ מס לעצמאים וחברות.

חשיבותו של הסכם שותפות | אורטל שוקרני פיילס

כתבה מעניינת:

שתיין צילום אילוסטרציה: Pixabay

קמצן, מתלהב או חבר אמת: איזה סוג של שתיין אתה?

שתפוכמו חבר אמת, אלכוהול תמיד נמצא שם: כשעצוב, כששמח, במסיבה הכי שווה ובאירוע המרגש ביותר. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *