צילום אילוסטרציה

חשמלאי בשנת 2020 כל מה שצריך לדעת

שתפו

מערכת פורטל זהר.נט

חשמלאי הוא אחד המקצועות המבוקשים ביותר במכללה כיוון שמדובר במקצוע מעניין מאד אשר עוסק בנושא שתמיד יהיה רלוונטי. מרב צריכת האנרגיה בכל בית, משרד או מפעל היא באמצעות חשמל ולכן יש צורך תמידי בחשמלאים.

בחירת מקצוע לחיים

כאשר בוחרים מקצוע לחיים, חשוב לדעת שמרב הסיכויים שיהיה זה מקצוע מבוקש ואפשר יהיה לעסוק בכך הן כשכיר והן כעצמאי באופציות של אחזקה, פיקוח, עבודות תכנון והתקנה, רשתות חשמל, ביצוע בדיקות, תיקונים ועוד.

לימודי חשמלאי

במסגרת הלימודים, הסטודנטים שסיימו 12 שנות לימוד, נחשפים לרבדי לימוד מסקרנים כמו:

  • לימודי יסוד
  • תורת החשמל
  • פיקוד ובקרה
  • אלקטרוניקה תעשייתית
  • מתקני חשמל
  • מכונות חשמל
  • עבודה מעשית

כל אחד מהמקצועות הללו הוא מרתק מאד, בהתחלה לומדים את כל החומר באופן תיאורטי ובשלב שני עוברים לעבודה מעשית, כדי להרגיש ולהבין את כל המהלכים שנלמדו.

מי שמסיים את לימודיו שנמשכים כ – 1.080 שעות מקבל תעודת גמר וזכאות לקבלת רישיון חשמלאי מעשי. לאחר שנתיים, הוא יוכל לקבל רישיון של חשמלאי מוסמך.

עיסוק בתחום החשמל

מי שמסיים את לימודיו יכול לעסוק בכמה רבדים של תחום זה. בדרך כלל תוך כדי הלימוד כל סטודנט חש איזה תחום מדבר אליו יותר כמו לדוגמה חשמלאי בניין שבו מבצעים עבודות של חיווט ותיאום מיקומי נקודות החשמל בדירות במהלך הבנייה. צוות הבנייה בונה קומה ועוד קומה ובינתיים החשמלאים נכנסים לכל אחת מהדירות ומבצעים את הקמת כל קווי החשמל לחדרים השונים וזאת בהתאם לתוכניות החשמל שהכינו המהנדס והמתכנן.

לאחר תקופה של התנסות בפועל, יוכל החשמלאי לעסוק בפיקוח על צוותים של חשמלאים שמבצעים את החיווט בבניין. הוא יבדוק אם העבודות שבוצעו תואמות את כתב הכמויות ואם קיימת סטיה או תקלה הוא ידרוש לתקן זאת לאלתר, לפני שממשיכים בפרויקט.

עם הזמן הוא יוכל לתכנן ולהתקין מתקני חשמל שונים כמו מערכות מיזוג וקירור או מערכות מתוחכמות המיועדות לחדרים נקיים, או למפעלים ייחודיים.

בחירה בין שכיר לעצמאי

במקצוע החשמל יש שפע של תפקידים כשכירים וגם כעצמאי החשמלאי יכול להקים עסק ולעסוק בתיקונים שונים או בהתקנות וזאת בהתאם לתחום שיבחר להתמקצע בו.

קבלת רישיון תקף לחשמלאי

רק מי שיש בידו רישיון חשמלאי תקף יכול לעסוק בתחום זה וזאת לאור המסוכנות של המקצוע ואף סכנת חיים לאדם שיעסוק בכך ללא ידע מוקדם וללא הבנה, של ההשלכות שעלולות להתרחש אם אדם שאינו בעל ידע או אינו בעל הסמכה, עוסק בכך.

כדי להפיק רישיון חשמלאי יש להעביר מסמכים רלוונטיים למשרד התעסוקה, כמו תעודת גמר, גיליון ציונים, צילום תעודת זהות, אישור על תשלום האגרה ומסמכים נוספים על פי דרישה שלהם. אם הכול תקין הרישיון התקף יועבר תוך פרק זמן קצר יחסית.

 

(תוכן מקודם)

*** Shahar Shitrit

כתבה מעניינת:

מחכים לכם בתערוכת כלי העבודה הגדולה של מ.ג הצפון בכרמיאל. צילום פרטי

התערוכה הגדולה של מ.ג הצפון יצאה לדרך

שתפומערכת פורטל זהר.נט הנה זה קורה! תערוכת כלי העבודה הגדולה של מ.ג הצפון בכרמיאל יצאה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.