בית / חדשות / חדשות כרמיאל / חשש מפני התפשטות נגיף הזיקה לכרמיאל ומשגב
חדשות כרמיאל

חשש מפני התפשטות נגיף הזיקה לכרמיאל ומשגב

בכנס מיוחד שהתקיים במשרדי איגוד ערים לאיכות סביבה בכרמיאל הוצגו דרכי פעולה למניעת התפשטות הנגיף באמצעות יתוש הטיגריס האסיאתי

מערכת זהר הצפון

באיגוד ערים לאיכות סביבה בכרמיאל מתריעים מפני אפשרות להתפשטות נגיף הזיקה לאזור כרמיאל ומשגב באמצעות יתושי הטיגריס האסיאתי הנפוצים כאן.

באיגוד הערים לאיכות הסביבה, החליטו לנוכח החשש, לנקוט בפעולות למניעת התפרצותו של הנגיף ובין השאר, באמצעות הסברה לתושבים. בכנס שנערך במשרדי האיגוד, הוצגו דרכי הפעולה למניעת התפשטות יתוש הטיגריס האסיאתי, שעלול להפיץ את נגיף הזיקה, אשר פגע לאחרונה באופן קשה בעוברים בברזיל. כפי שפורסם באמצעי התקשורת, בשל המשך התפשטות נגיף הזיקה בעולם, הכריז ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום בעל השלכות בינלאומיות.

יתוש הטיגריס האסיאתי המצוי בישראל הינו מעביר פוטנציאלי של נגיף הזיקה מאדם לאדם. לדברי מנכ”לית האיגוד, הילה בן דורי, “ישנו חשש גדול כי במדינת ישראל תהיה ההתפרצות הבאה של הנגיף, ואנו מנסים להקדים תרופה למכה”.

במיפוי שנערך בישראל, נמצא כי חלק מן הרשויות בגליל המערבי כבר נגועות ביתוש ומכאן הסכנה להתפרצות תחלואה מקומית וארצית.

חשוב לדעת כי היתוש מתפתח במים הנאגרים במכלים כגון: כדים, שקתות לבעלי חיים, דליים, עציצים ותחתיות של עציצים, אגרטלים, צמיגים וכל כלי קיבול אחר שנאגרו בו מים. בתי גידול כאלה מצויים, בשטחים ציבוריים, בערימות צמיגים, אגרטלים בבתי קברות, משתלות וגנים ציבוריים ואף במידה רבה בשטחים פרטיים. על כן ישנה חשיבות גדולה להביא מידע זה לתושבים על מנת למנוע התפשטות היתוש בשטח ביתם.

מנהל האגף לאיכות הסביבה במועצה האזורית משגב, גלעד אוסטרובסקי, עדכן כי המועצה תיערך לפעילות הסברה ומניעה של מקורות מים עומדים בתחומי משגב, כשבכוונתה בין היתר, לקיים כנס לכל נציגי ועדות הגינון בישובים, למתן הסבר על פעולות המניעה שיש לבצע בישובי משגב.

על יתוש הטיגריס האסיאתי

יתוש הטיגריס האסיאתי ששמו המדעי העברי הוא אדס מפוספס, הוא יתוש שמקורו בדרום מזרח אסיה ונפוץ בארצות רבות בכל היבשות כגון: ארצות הברית (מאז 1985), אלבניה ואיטליה (מאז שנות ה-90), ניגריה (מאז 2002), ניו זילנד, קנדה, ספרד וארצות רבות אחרות, בהן ישראל. בניגוד לרוב היתושים, יתוש הנמר האסיאתי פעיל במהלך היום, בעיקר בשחר ובשעות בין הערביים.

היתוש הבוגר מתאפיין בגופו השחור ופספוס לבן על הרגליים והחזה. תפוצתו העיקרית של היא בצמיגים משומשים המיובאים מאסיה לאירופה, לאמריקה ולאפריקה. היות שיתושים חיים בסביבת מים עומדים ומטילים ביצים שם, הם מצויים גם בתוך המים בצמיגים וכאשר צמיגים אלו מגיעים ליעדם, מגיעים דרכם גם היתושים.

הנקבה מטילה ביצים ליד פני המים, בניגוד לנקבות בסוגים אחרים אשר לרוב מטילות ביציהן על המים. הביצים הן בעלות כושר הישרדות גבוה: ביצה יכולה להיות במקום יבש לתקופה של כמה חודשים ובכל זאת לבקוע לאחר הרטבה קלה ובתנאים מתאימים.

שתפו

כתבה מעניינת:

חורשת קובי שרידי מדורה

ונדליזם ומדורות בחורשת קובי

גימלאים במועדון הפטאנק מתלוננים על הרס של מסלולים והדלקת אש בחורשה שבהם נוהגים לשחק: ״נס …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable