פסיקת ועדת בחירות מרכזית אלון אזולאי נגד משה קונינסקי
צילום מתוך פסק הדין

יו"ר ועדת הבחירות הורתה לעירייה להסיר פרסומים פוליטיים מדף הפייסבוק העירוני

שתפו

יו"ר ועדת הבחירות האזורית השופטת תמר נאות-פרי מבית המשפט המחוזי בחיפה, הורתה לעיריית כרמיאל להסיר תמונות של ראש העיר מדף הפייסבוק העירוני ומדף הפייסבוק הפרטי-פוליטי בהן פורסמו תמונות בניגוד לדין ובמטרה לבצע תעמולת בחירות אישית; העירייה חוייבה לשלם לעותרים

– מוגש מטעם רשימת "כרמיאל חדשה" –

בשיתוף עמותת חוקתי – חרדים למדינה ולשלטון הציבורי

בית המשפט הורה על הסרה: יו"ר ועדת הבחירות האזורית השופטת תמר נאות-פרי מבית המשפט המחוזי בחיפה, הורתה לעיריית כרמיאל להסיר תמונות של ראש העיר מדף הפייסבוק העירוני אשר פורסמו בניגוד לדין ובמטרה לבצע תעמולת בחירות, זאת כשהשתתף באירועים שונים של העירייה ובהם: פתיחת חדר בריחה, הענקת תעודות לעולים חדשים, ואירוע נוסף בהיכל התרבות העירוני. כמו כן, הורתה יו"ר ועדת הבחירות, לראש העירייה להסיר פרסומים נוספים מדף הפייסבוק הפרטי-פוליטי בהם הוא מצולם עם ילדים ועובדי עירייה. החלטות אלו של בית המשפט מגיעות על רקע עתירת עמותת "חוקתי – חרדים למדינה ולשלטון הציבורי" בהובלת עו"ד שמעון שמואלי.

באשר להסרת הפרסומים בעניין פתיחת חדר הבריחה בעיר כתבה השופטת נאות-פרי כי ״בפרסום זה מדובר במידע אודות הקמת חדר בריחה ברשת המתנ"סים בעיר, ולשיטתי אין כל ערך מוסף הכרחי לכך שתמונתו של ראש העיר תצורף לפרסום. מדובר בתמונה אחת מבין שלוש תמונות שצורפו לפרסום, בה מופיע ראש העיר כשהוא לבדו בתמונה, עומד ונושא דברים. אין בתמונה זו, כשלעצמה, ערך אינפורמטיבי או תוספת נדרשת לפרסום ומשכך יש להסיר את התמונה".

עוד התייחסה השופטת לפרסום בדבר הענקת תעודות לעולים חדשים וכתבה: ״עמדתי דומה לעמדה מעלה לגבי חדר הבריחה. אין פסול בעצם השתתפותו של ראש העיר בכנס, וממילא אין פסול בעצם הפרסום אודות התערוכה האומנותית בעיר. מדובר במידע בעל ערך אינפורמטיבי וציבורי. עם זאת, סבורני כי בדומה לפרסום אודות פתיחת 'חדר הבריחה' הרי שגם העברת המידע לציבור לגבי קיום התערוכה יכולה להתבצע גם ללא תמונת המשיב לבדו, וראו כי קיימות 3 תמונות בלבד, ואחת מהן היא של המשיב לבדו, ואותה יש להסיר״.

אשר לבקשת בית המשפט להסיר פרסומים נוספים מדף הפייסבוק הפרטי-פוליטי של ראש העיר קונינסקי בהם הוא מצולם עם ילדים ועובדי העירייה כתבה כבוד השופטת נאות-פרי כי ״מדובר בפרסום בקשר ליום המורה, בו המשיב ביקש להביע הערכה והוקרה בשמו ובשם תושבי העיר למחנכים והמחנכות, ולמלל צורפו 16 תמונות. בענייננו התמונות פורסמו ביום 6.12.23, כחודשיים לפני הבחירות (בהתאם למועד שהיה קבוע בעת הפרסום), והדברים פורסמו על ידי המשיב בעמוד הפייסבוק הפרטי פוליטי שלו. קיימת חזקה הסומכת על מבחן ההיגיון והשכל הישר, לפיה פרסום הנעשה בעמוד הפרטי של מתמודד בתקופת בחירות, תכליתו הדומיננטית היא מטרות תעמולה. המשיב בענייננו לא סתר חזקה זו ולא הראה כי התכלית הדומיננטית בפרסום הייתה מתוך ערך חדשותי-אינפורמטיבי או לתכלית אחרת. מעבר לכך, בחינת הפרסום, לרבות העובדה כי המשיב מופיע בכל התמונות והוא במוקד התמונות, מצטרפת למסקנה זו. לפיכך, המשך הדיון יהא בהנחה שהפרסום עולה כדי תעמולת בחירות. לעתירה צורפו 3 תמונות בהן נראה המשיב עם ילדים שגילם מתחת לגיל 15. בפסיקה הובהר כי תכלית האיסור היא למנוע גם צל של אפשרות לניצול ילדים. עיון בתמונות מעלה כי הופעתם של הילדים איננה אינצידנטלית לפרסום והם אינם בפעילות שגרתית. מדובר בתמונות מתוכננות, בהן ראש העיר מופיע בצורה בולטת, והילדים עומדים לצידו או מקשיבים לו. משכך, יש להסיר את התמונות".

אלון אזולאי, המועמד לראשות העיר כרמיאל, התייחס לדברים ואמר: ״שוב אנו רואים ניצול ציני של ראש העיר את הנכסים הדיגיטליים העירוניים דווקא בשעה קשה זו של מלחמה. הגיע הזמן להחזיר את המושכות לידיים של תושבי העיר כרמיאל ולהנהגה אחראית שתעבוד למען התושב, תחפש פחות להצטלם ויותר לעשות ולבצע. מבחן התוצאה הוא החשוב ביותר, ובמבחן התוצאה, הבינוניות של קונינסקי לא יכולה להמשיך עוד".

כתבה מעניינת:

משטרת כרמיאל תחנת משטרה

החשד: חטפו וסחטו אדם – כי נפגש בכרמיאל עם קרובת משפחתם

שתפושלושה תושבי כמאנה וראס אל עין זיהו קרובת משפחה יושבת בכרמיאל עם גבר זר, חטפו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *