בית / כרמיאל / כלכלה ופיננסים / חל״ת, דמי אבטלה ועבודה – יו״ר ההסתדרות במרחב משיב
יואב קליין הסתדרות 2019-08
יואב קליין

חל״ת, דמי אבטלה ועבודה – יו״ר ההסתדרות במרחב משיב

שתפו

יו״ר המרחב משיב על העניינים שמטרידים את ציבור העובדים בצל משבר הקורונה

מאת גיל דובריש

עובדים רבים הוצאו בימים אלה לחל״ת – חופשה ללא תשלום. בהתאם להסכם שגובש, עובדים אלה זכאים, אם הם עומדים בקריטוריונים השונים, לקבל דמי אבטלה כאילו היו דורשי עבודה בשירות התעסוקה. הם התבקשו להירשם באתר שירות התעסוקה מאחר שאין קבלת קהל בלשכות – אבל האתר קרס וטרם חזר לפעילות נכון להיום (שני בבוקר). המצב הנוכחי תפס את רובנו לא מוכנים ולא מעט שאלות פתוחות לא זוכות למענה, לכן פנינו אל יו״ר ההסתדרות במרחב יואב קליין, כדי לקבל מענה.

  • יואב, מי רשאי לצאת לחל"ת – ומי ישלם את הכסף?

״לחל"ת זכאי לצאת עובד אשר למעסיקו אין עבודה בשבילו עקב המצב. כדי שהעובד יזכה בדמי אבטלה על החל"ת להימשך לפחות חודש ובתנאי שהעובד זכאי. עליו להצטייד במכתב מהמעסיק שהוא הוצא לחל"ת״.

  • האם החל"ת ישולם כדמי אבטלה או על חשבון ימי החופשה שהצטברו אצל העובד?

״חל"ת זו חופשה ללא תשלום לכן זה לא על חשבון החופש הצבור של העובד. אם לעובד יש יתרת חופשה הוא יכול לנצלה ללא חל"ת. בחל״ת מקבלים דמי אבטלה שהם לא 100% מהשכר ואילו בחופשה הוא מקבל 100% משכר היסוד לא כולל ש.נ״.

  • כמה זמן יכול עובד לקבל דמי אבטלה בגין החל"ת? האם יש תקופה מוגבלת?

״זה תלוי בגילו של העובד. תקופת הזכאות נעה נעה בין כ-50 ימים לבני 25 ומטה ועד ל-175 ימים לבני 45 ומעלה. הנתונים המלאים מופיעים באתר המוסד לביטוח לאומי״.

  • האם עובד שיחזור מהחל"ת יגלה שמקום עבודתו נסגר, יוכל להמשיך לחתום אבטלה או שהימים שבהם חתם יגרעו מתקופת הזכאות שלו?

״הימים יגרעו מתקופת הזכאות שלו״.

  • האם עובד יכול לסרב לחל"ת? האם ניתן לצמצם את שעות העבודה במקום חל"ת – ואם כן האם ישולם לו חלק מההפרש בשכר בידי הביטוח הלאומי?

״צימצום שעות העבודה ואו חלת נתונים למו"מ – במקום מאורגן בין הוועד וההסתדרות להנהלה, במקום לא מאורגן  – בין העובד למעסיקו. עובד יכול לסרב לחל"ת ולהתפטר בדין מפוטר״.

  • האם עובד יכול לנצל את ימי החופשה שהצטברו אצלו?

״ימי חופשה בכל מקרה הם על חשבון המעסיק, גם אם בסופו של יום יסתיימו היחסים ולעובד יש יתרות חופשה הוא אמור לקבלם – לכן ההעדפה היא לנצל תחילה את החופשה.

  • מה זכיותיו של עובד החושש להגיע למקום העבודה?

״אם העובד חושש מהדבקה והוא לא עובד במפעל חיוני כהגדרתו, זכותו לבקש חופש – מותנה בהסכמת המעסיק. אם הוא בקבוצת סיכון על המעסיק לבחון את בקשתו ביתר התחשבות״.

גם זה יעניין אתכם בפורטל זהר.נט:

כתבה מעניינת:

קשיש פנסיה גימלאי צילום אילוסטרציה

להמשיך לעבוד אחרי הפרישה – זה משתלם?

שתפועבודה לאחר גיל הפנסיה הפכה לנפוצה מאוד בשנים האחרונות, בשל כושר העבודה הגבוה של אזרחים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.